Przejdź do treści
Logo Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty Unijne
25.10
2019

Bezpłatne szczepienia dla seniorów przeciw pneumokokom

Powiat słupski razem z samorządem województwa pomorskiego współfinansuje program szczepienia przeciw pneumokokom osób powyżej 65 roku życia z grupy ryzyka. Do końca 2019 roku z bezpłatnych szczepień skorzysta 189 mieszkańców powiatu słupskiego.

Szczepienia przewidziane są dla pacjentów w wieku od 65 roku życia, leczonych z powodu chorób układu oddechowego, zameldowanych na terenie powiatu. Zgłaszający się pacjent zobowiązany będzie do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację na podstawie której będzie można potwierdzić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

Zakażenie pneumokokowe wywołane jest przez bakterie–pneumokoki. Do najcięższych inwazyjnych chorób wywołanych przez tę bakterię zalicza się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę) oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.

W województwie pomorskim występuje wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów i jest dużo większa od średniej ogólnopolskiej.

Program poza szczepieniami zakłada także edukację pacjentów, dlatego każda z osób zaszczepionych otrzyma materiały informacyjne o zagrożeniu chorobą.

Na potrzeby mieszkańców powiatu słupskiego wybrano trzy przychodnie w Słupsku, Ustce i Kępicach, gdzie można się zarejestrować i zaszczepić. Wybrane miejsca to:

- Słupsk, Przychodnia MSWiA, al. 3-go Maja 96 (rejestracja tel. 59 723 50 62),

- Ustce, Centrum medyczne Falck, ul. Kopernika 18 (rejestracja tel. 59 814 60 11),

- Kępice, Gabinet lekarza POZ A. Hofman, Plac Wolności 23a (rejestracja tel. 886 619 022).

Pacjent zgłaszający się na szczepienie zobowiązany będzie  do przedstawienia dokumentu tożsamości zawierającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego potwierdzające przynależność do grupy ryzyka.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Deklaracja dostępności | Wykonanie i obsługa techniczna AlfaTV