Mieszkańcy powiatu skorzystali z bezpłatnych badań diagnostycznych

Ponad 60 mieszkańców powiatu słupskiego wzięło udział w programie „Nie daj się zaskoczyć osteoporozie!”, którego celem jest wczesne wykrywanie oraz ograniczanie skutków osteoporozy. Przy okazji można było bezpłatnie zbadać słuch.

Akcja diagnostyczna odbyła się 9 grudnia br. na terenie Parku Wodnego w Redzikowie. W osteobusie, czyli wyposażonym w specjalistyczny sprzęt medyczny ambulansie, obsługiwanym przez doświadczonych techników diagnostycznych przeprowadzono badania densytometryczne. Badania te, podobnie jak rentgenowskie są rodzajem badań obrazowych, z tym że w tym przypadku dawka promieniowania jest kilkunastokrotnie mniejsza.

Bezpłatne badania

Badania mieszkańców odbywały się szybko i nie wymagały żadnych przygotowań ze strony pacjentów. Po niespełna 10 minutach diagnozowani otrzymywali wyniki wraz
z krótką informacją o stanie swojego układu kostnego. Z bezpłatnych badań mogły skorzystać osoby, które ukończyły 30 lat życia. O zakwalifikowaniu decydowała kolejność zgłoszeń.

Według analiz Światowej Organizacji Zdrowia osteoporoza jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Ma duży wpływ na aktywność zawodową społeczeństwa, dlatego ważna jest wczesna diagnostyka, która umożliwia jak najszybsze leczenie. Natomiast ubytek słuchu dotyczy ludzi w każdym wieku. Jednak najczęściej do jego utraty dochodzi powoli, na przestrzeni lat. Skutki niedosłuchu ujawniają się stopniowo, często nie zauważamy, kiedy bezpowrotnie tracimy niektóre dźwięki. Wczesna diagnoza również pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia.

Sfinansowany przez powiat słupski program przygotowany został we współpracy z Mobilnym Centrum Diagnostyki Osteoporozy i Akademią Aktywnego Rozwoju oraz przy zaangażowaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Redzikowie.

Nowe władze Powiatu Słupskiego wybrane

Za nami I Sesja Rady Powiatu Słupskiego nowej kadencji, podczas której Radni złożyli ślubowanie, a następnie wybrali Przewodniczącego Rady Powiatu Słupskiego, Starostę i Wicestarostę Powiatu Słupskiego.

Informacja o terminie pierwszej sesji Rady Powiatu

Informujemy, że zgodnie z Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Słupsku I nr 365/2024 z dnia 24 kwietnia 2024 r. pierwsza sesja Rady Powiatu Słupskiego odbędzie się w dniu 7 maja 2024 roku (wtorek) o godz. 11:00 w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

Uroczystości majowe - 2 i 3 maja

2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja Narodowe Święto Konstytucji 3 maja. Uroczystości z okazji tych ważnych świąt odbędą się w Słupsku i Ustce.