Przejdź do treści
Dofinansowanie z budżetu państwa
Projekty unijne
Fundusz dróg samorządowych
11.02
2022

Dron nad gminami powiatu

Kontrolę stanu jakości powietrza, wydobywającego się z kominów nad posesjami, prowadzą urzędnicy starostwa i samorządów gminnych wspólnie ze strażami gminnymi. Dzięki akcji udało się ustalić już kilka osób, które w piecach paliły szkodliwe dla środowiska substancje.

Kontrole są możliwe dzięki dronowi, który władze powiatu kupiły w ramach projektu dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 w 2021 r.  W ramach zawartych porozumień z samorządami gmin powiatu słupskiego pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wspólnie z uprawnionymi pracownikami gmin dokonują kontrolnych pomiarów zanieczyszczeń powietrza w miejscach wytypowanych lub wskazanych przez mieszkańców. Dron wyposażony jest w głowicę pomiarową, służącą do pomiaru stopnia zanieczyszczenia powietrza, która umożliwia analizę składu dymu z komina, bez konieczności bezpośredniego dostępu do pieca. - Użycie drona umożliwia skuteczne dotarcie do trudno dostępnej strugi dymu z komina i pozwala na przeprowadzenie szybkiej oraz rzetelnej analizy składu powietrza pod kątem obecności szkodliwych substancji – mówi Waldemar Fuchs, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obronności. – Jednym słowem od razu wiemy, jeśli ktoś zanieczyszcza środowisko. Wynik kontroli możemy wydrukować na miejscu i przedstawić właścicielowi domu.

Pomiar koncentracji pyłu zawieszonego jest dokonywany metodą rozproszeniowej fotometrii laserowej. Cząstki klasyfikowane są względem wielkości w 16 lub 24 przedziałach, co umożliwia precyzyjne oszacowanie frakcji pyłu PM1, PM2.5 i PM10. Czujniki niebezpiecznych gazów są dobierane indywidualnie – pod kątem mierzonych substancji i zakresów pomiarowych. Oprócz wspomnianych pyłów, urządzenia pomiarowe, w które wyposażony jest dron, mogą także zidentyfikować między innymi formaldehyd, amoniak, chlorowodór, cyjanawodór i siarkowodór.

Do kontroli pieców uprawnieni są wyznaczeni pracownicy samorządów gmin, którzy uprawnieni są do kontroli i przeprowadzania postępowań w trybie administracyjnym skutkujących nałożeniem kary grzywny. Natomiast strażnicy gminni mogą nakładać mandaty karne za nieprzestrzeganie prawa ochrony środowiska. Palenie odpadami jest wykroczeniem i to niezależnie od tego, czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym, prywatnym podwórku lub we własnym, prywatnym piecu, czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności.  Grozi za to kara aresztu lub grzywny do pięciu tysięcy złotych. W pierwszych dniach prowadzonej akcji urzędnicy wykryli kilka przekroczeń dopuszczalnych norm emisji spalin. Osoby, które ogrzewały swoje domy, niedozwolonymi substancjami, zostały pouczone natomiast w jednym przypadku Straż Gminna nałożyła mandat karny.

 

22.03
2024

Konsultacje społeczne na temat "Koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie powiatu"

Zapraszamy do wypełnienia elektronicznej ankiety dotyczącej koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie powiatu słupskiego.

12.04
2024

Rada Seniorów Powiatu Słupskiego zakończyła kadencję

Na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu, 12 kwietnia w słupskim Starostwie, członkowie Rady podsumowali swoją działalność mijającej kadencji.

12.04
2024

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej obchodzono dziś na Starym Cmentarzu w Słupsku.W imieniu samorządu powiatowego w obchodach uczestniczył członek Zarządu Powiatu Marcin Kowalczyk

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Deklaracja dostępności | Wykonanie i obsługa techniczna AlfaTV | Archiwum strony