Przejdź do treści
Dofinansowanie z budżetu państwa
Projekty unijne
Fundusz dróg samorządowych
11.02
2022

Dron nad gminami powiatu

Kontrolę stanu jakości powietrza, wydobywającego się z kominów nad posesjami, prowadzą urzędnicy starostwa i samorządów gminnych wspólnie ze strażami gminnymi. Dzięki akcji udało się ustalić już kilka osób, które w piecach paliły szkodliwe dla środowiska substancje.

Kontrole są możliwe dzięki dronowi, który władze powiatu kupiły w ramach projektu dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 w 2021 r.  W ramach zawartych porozumień z samorządami gmin powiatu słupskiego pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wspólnie z uprawnionymi pracownikami gmin dokonują kontrolnych pomiarów zanieczyszczeń powietrza w miejscach wytypowanych lub wskazanych przez mieszkańców. Dron wyposażony jest w głowicę pomiarową, służącą do pomiaru stopnia zanieczyszczenia powietrza, która umożliwia analizę składu dymu z komina, bez konieczności bezpośredniego dostępu do pieca. - Użycie drona umożliwia skuteczne dotarcie do trudno dostępnej strugi dymu z komina i pozwala na przeprowadzenie szybkiej oraz rzetelnej analizy składu powietrza pod kątem obecności szkodliwych substancji – mówi Waldemar Fuchs, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obronności. – Jednym słowem od razu wiemy, jeśli ktoś zanieczyszcza środowisko. Wynik kontroli możemy wydrukować na miejscu i przedstawić właścicielowi domu.

Pomiar koncentracji pyłu zawieszonego jest dokonywany metodą rozproszeniowej fotometrii laserowej. Cząstki klasyfikowane są względem wielkości w 16 lub 24 przedziałach, co umożliwia precyzyjne oszacowanie frakcji pyłu PM1, PM2.5 i PM10. Czujniki niebezpiecznych gazów są dobierane indywidualnie – pod kątem mierzonych substancji i zakresów pomiarowych. Oprócz wspomnianych pyłów, urządzenia pomiarowe, w które wyposażony jest dron, mogą także zidentyfikować między innymi formaldehyd, amoniak, chlorowodór, cyjanawodór i siarkowodór.

Do kontroli pieców uprawnieni są wyznaczeni pracownicy samorządów gmin, którzy uprawnieni są do kontroli i przeprowadzania postępowań w trybie administracyjnym skutkujących nałożeniem kary grzywny. Natomiast strażnicy gminni mogą nakładać mandaty karne za nieprzestrzeganie prawa ochrony środowiska. Palenie odpadami jest wykroczeniem i to niezależnie od tego, czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym, prywatnym podwórku lub we własnym, prywatnym piecu, czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności.  Grozi za to kara aresztu lub grzywny do pięciu tysięcy złotych. W pierwszych dniach prowadzonej akcji urzędnicy wykryli kilka przekroczeń dopuszczalnych norm emisji spalin. Osoby, które ogrzewały swoje domy, niedozwolonymi substancjami, zostały pouczone natomiast w jednym przypadku Straż Gminna nałożyła mandat karny.

 

02.06
2023

Słupska Akademia stała sie Uniwersytetem Pomorskim

Od 1 czerwca br. słupska Uczelnia zmieniła status i oficjalnie przekształciła się z Akademii na Uniwersytet Pomorski w Słupsku.

01.06
2023

III miejsce w Rankingu Powiatów

Starosta słupski odebrał symboliczną statuetkę i list gratulacyjny za zajęcie przez samorząd powiatu słupskiego trzeciego miejsca w Rankingu Powiatów Polskich 2022 w kategorii powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców.

30.05
2023

IV Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy dla młodzieży szkolnej zakończona

Ponad 20 szkół z powiatu słupskiego i miasta Słupska wzięło udział w finałowych konkurencjach IV Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy dla młodzieży szkolnej, zorganizowanych na terenie Zespółu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Deklaracja dostępności | Wykonanie i obsługa techniczna AlfaTV | Archiwum strony