2024
Polsko-niemiecka "Zabawa w miasto 2024" zakończona
Dzięki długoletniej, prowadzonej z sukcesem współpracy powiatu słupskiego z partnerskim niemieckim powiatem Herzogtum Lauenburg i organizacją Kreisjugendring Herzogtum Lauenburg e.V. 20 dzieci z gmin: Ustka, Redzikowo i Główczyce wraz z opiekunami, wzięło udział w dziesięciodniowej „Zabawie w miasto – Stadtspiel 2024” w miejscowości Mölln.
W ramach projektu młodzież zamieszkała wraz z swoimi niemieckimi rówieśnikami w namiotowym miasteczku zwanym „Tillhausen”, zarządzanym przez same dzieci. Codziennie uczestnicy pracowali na warsztatach zarabiając tzw. „Till-Tallary” - walutę miasteczka, a za wypracowany zysk mogli zakupić produkowane podczas warsztatów towary i oferowane usługi. Podczas warsztatów uczestnicy mogli spróbować swoich sił wybierając zawód radnego, dziennikarza w miasteczkowej gazecie lub telewizji, artysty, rzemieślnika, pracownika banku czy poczty.
W Tillhausen odbyły się również wybory władz miasteczka, dokładnie tak jak dzieje się to w świecie dorosłych. Udział młodych mieszkańców powiatu w „Zabawie w miasto” umożliwia im poznanie podstawowych zasad demokracji.
Projekt dofinansowany przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Fot. Kreisjugendring Herzogtum Lauenburg Lotti Lilie/Jannik Wenck / Starostwo w Słupsku
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) to organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie i trójstronne projekty wymiany. Dla osób organizujących spotkania PNWM oferuje szkolenia, konferencje i seminaria oraz wydaje publikacje. PNWM jest organizacją międzynarodową utworzoną przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia PNWM dofinansowała ponad 80 tysięcy projektów wymiany, w których wzięło udział przeszło 3 miliony młodych ludzi.