I Pomorski Tydzień Białej Wstążki

W dnia 1-7 grudnia obchodzony będzie  I Pomorski Tydzień Białej Wstążki. To część międzynarodowej kampanii społecznej adresowanej do mężczyzn, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.

ONZ ostrzega, że w cieniu COVID-19 dochodzi do kolejnej "ukrytej pandemii" - globalnego nasilania przemocy domowej. Na całym świecie odnotowano gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń dotyczących przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Po raz pierwszy białe wstążki założyli mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 roku postanowili w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek zamordowanych 6 grudnia 1989 roku w budynku Politechniki w Montrealu, przez 25-letniego mężczyznę, który uważał, że kobiety nie powinny studiować na wydziałach nauk ścisłych, technicznych.

Przemoc mężczyzn wobec kobiet jest zjawiskiem ogólnoświatowym i przybiera różne formy, jednak z pewnością zdecydowana większość mężczyzn nie ucieka się do przemocy w relacjach z kobietami. Dajmy temu wyraz poprzez udział w I Pomorskim Tygodniu Białej Wstążki.

Organizatorami akcji na terenie województwa pomorskiego są: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Fundacja Wschodzące Słońce, Fundacja Trzeźwość oraz Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej.

Razem z Organizatorami zachęcamy mężczyzn z naszego powiatu, do udziału w akcji poprzez symboliczne przypięcie białej wstążki, która wyraża sprzeciw wobec przemocy.

Więcej informacji: www.wschodzaceslonce.org.pl