I miejsce Powiatu Słupskiego w Ogólnopolskim Rankingu ZPP

Powiat Słupski zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2020 rok w kategorii powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów  w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Zdaniem starosty słupskiego Pawła Lisowskiego tak dobry wynik to efekt pracy pracowników starostwa oraz naszych jednostek. Wystarczy wspomnieć, że oceniani jesteśmy według 63 kryteriów w dziesięciu grupach tematycznych. Na tle innych powiatów Morski Powiat Słupski w minionym roku wyróżnił się m.in. skutecznością w pozyskiwaniu środków finansowych  pochodzących z funduszy zewnętrznych i krajowych na inwestycje, wsparciem finansowym prac konserwatorskich i restauratorskich, programami profilaktycznymi z zakresu zdrowia skierowanymi do mieszkańców, programami na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wspieraniem zdolnej i utalentowanej młodzieży, organizacją powiatowych konkursów adresowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,  inicjatywami i imprezami pomagającymi zachować specyfikę naszego regionu.

W klasyfikacji końcowej powiat słupski otrzymał 54330 punktów, drugie miejsce zajął powiat ostródzki, a trzecie Kędzierzyńsko-Kozielski.

Ranking

Konsultacje społeczne na temat "Koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie powiatu"

Zapraszamy do wypełnienia elektronicznej ankiety dotyczącej koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie powiatu słupskiego.

Rada Seniorów Powiatu Słupskiego zakończyła kadencję

Na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu, 12 kwietnia w słupskim Starostwie, członkowie Rady podsumowali swoją działalność mijającej kadencji.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej obchodzono dziś na Starym Cmentarzu w Słupsku.W imieniu samorządu powiatowego w obchodach uczestniczył członek Zarządu Powiatu Marcin Kowalczyk