Program profilaktyki boreliozy dla mieszkańców powiatu

W powiecie słupskim realizowany będzie program profilaktyki boreliozy obejmujący działania edukacyjne i wykonanie 431 badań dla mieszkańców powiatu. Bezpłatne badania będą realizowane od dnia 26 października 2020 r. do wyczerpania limitu.

O zakwalifikowaniu na badania decyduje wypełniona ankieta oceny ekspozycji na kleszcze.

Na badania można zgłaszać się w przychodniach i ośrodkach zdrowia w miastach i gminach na terenie powiatu oraz punktach pobrań Medycznego Laboratorium DIAGNOSTYKA w Słupsku  przy ulicy: Jana Pawła II 1A, Wileńska 30, Tuwima 23 oraz w Ustce przy ul. Grunwaldzkiej 18.

Badania mogą wykonać osoby w wieku od 20 roku życia, u których wcześniej nie stwierdzono boreliozy i które nie były leczone z powodu tej choroby.

Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową wywołaną przez krętki z rodzaju Borelia i przenoszoną przez zakażone kleszcze z rodzaju Ixodes. Jest chorobą infekcyjną o przewlekłym przebiegu. Występuje tam, gdzie są odpowiednie warunki dla bytowania kleszczy, tj. odpowiednia wilgotność, roślinność oraz zwierzęta. W Polsce od kilku lat obserwuje się wzrost liczby zachorowań na tę chorobę.

Ulotka z opisem programu profilaktycznego dla mieszkańców nt. boreliozy
Ulotka dotyczaća programu profilaktyki boreliozy