Przejdź do treści
Dofinansowanie z budżetu państwa
Projekty unijne
Fundusz dróg samorządowych

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ - w dalszym ciągu są miejsca

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ - w dalszym ciągu są miejsca

Seniorzy 65+ z powiatu słupskiego z tzw. grupy ryzyka w dalszym ciągu mogą zgłaszać się na bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom, finansowane przez samorząd województwa pomorskiego i powiatu słupskiego. Badania wykonywane są w ramach Regionalnego Programu Profilaktyki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób z grupy ryzyka”. Zapisy prowadzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.

Ze szczepień mogą skorzystać pacjenci w wieku od 65 roku życia, leczeni z powodu chorób układu oddechowego, zameldowani na terenie powiatu słupskiego. Pacjent zgłaszający się na szczepienie zobowiązany jest do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inny dokument na podstawie którego można potwierdzić jego przynależność do grupy ryzyka. Jeśli osoba zainteresowana badaniem nie ma takiego dokumentu/zaświadczenia powinna udać się po nie do lekarza rodzinnego w swojej  przychodni lub ośrodka zdrowia, w którym się leczy. Z darmowych szczepień mogą skorzystać osoby z grupy szczególnie narażonej na choroby wywołane przez pneumokoki, czyli po 65 roku życia cierpiące na choroby przewlekłe układu oddechowego.


Na szczepienia można zarejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 10-13 pod nr tel. (59) 8460 615 lub (59) 8460 632. Szczepienia prowadzone są w wyodrębnionym budynku H Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przy ul. Hubalczyków 1 – Punkcie Pobrań Laboratoryjnych. Będzie mogło skorzystać z nich jeszcze 125 osób (64 zostało już zaszczepionych).


Szczepienia przeciwko pneumokokom w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) w Polsce dostępne są bezpłatnie od 2017 roku dla dzieci. Szczepienia dla osób dorosłych, w szczególności seniorów, nie są finansowane z budżetu państwa. Mogą być jednak zapewnione bezpłatnie w ramach programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym samorząd województwa oraz samorządy powiatowe.

W 2018 roku wprowadzono w województwie pomorskim pilotażowy program, w ramach, którego udało się zaszczepić 2102 osoby z 2226 planowanych seniorów z 11 powiatów.
Ta liczba wzrosła w 2019 r., kiedy zaszczepiono 2153 osób z 2220 zaplanowanych.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji), np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.

Szczepienia przeciw pneumokokom oraz grypie są rekomendowane w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60 roku życia i przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc. Chociaż szczepionki przeciw pneumokokom nie są skuteczne przeciwko COVID-19, eksperci zalecają szczepienia przeciwko chorobom układu oddechowego, bo to najskuteczniejsza forma ochrony zdrowia.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Deklaracja dostępności | Wykonanie i obsługa techniczna AlfaTV | Archiwum strony