Twórcze podróże po kulturze ludowej

Jak ostrzyc owcę? Gdzie szukać w przyrodzie kolorów? Jak wypalać i szklić gliniane naczynia? To kilka z wielu pytań, na które szukali odpowiedzi uczestnicy Damnickiej Akademii Warsztatowej. W jej ramach obecni i byli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego poznawali tajniki rękodzieła. Ich fantazyjne prace można podziwiać w mediach społecznościowych Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.

Damnicka Akademia Warsztatowa miała imponujące tempo. We wrześniu i październiku zawitała do Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy, gdzie młodzi adepci sztuki rękodzielniczej odkrywali krok po kroku, jak malować na szkle i tworzyć piękne przedmioty z lnu i jedwabiu. Z kolei w pałacu w Damnicy, który jest siedzibą CKPS i SOSW, uczestnicy pracowali przy kole garncarskim pod okiem Jarosława Arkuszyńskiego i uczyli się niełatwej sztuki ceramicznej. Podczas warsztatów wyjazdowych uczniowie mogli też zainspirować się dziełami doświadczonych twórców ludowych oraz bliżej poznać kulturę kaszubską.

- Celem naszego projektu jest organizacja warsztatów kultywujących wiejskie tradycje regionu dla grupy obecnych oraz byłych uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy. Jest to grupa szczególnie zagrożona wykluczeniem społecznym po zakończeniu edukacji. Warsztaty rękodzielnicze mają być inspiracją do rozwoju ich pasji i zainteresowań. W planach jest zorganizowanie w damnickim pałacu wystawy prac uczniów podsumowującej projekt  – mówi Sandra Winnicka, dyrektor Centrum Kultury Powiatu Słupskiego i pomysłodawczyni projektu.

Projekt miał na celu aktywizację osób z niepełnosprawnościami, zachęcenie do podejmowania działań z wykorzystaniem zasobów lokalnego dziedzictwa kulturowego, promowanie tradycyjnych form rękodzielniczych, popularyzacja lokalnych tradycji i zwyczajów wśród młodych mieszkańców wsi. Partnerami projektu byli Stowarzyszenie ABI przy SOSW w Damnicy i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy. W przyszłym roku Centrum Kultury Powiatu Słupskiego planuje kolejną edycję Damnickiej Akademii Warsztatowej.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Szczegółowe relacje z warsztatów są dostępne na stronie https://kultura.powiatslupsk.pl/2022/08/25/damnicka-akademia-warsztatowa/

Podsumowanie XLVIII sesji Rady Powiatu Słupskiego

XLVIII sesja Rady Powiatu Słupskiego odbyła się 29 listopada br. w słupskim Starostwie.

Wyróżnienie Starosty Słupskiego „Daję Radość”

Do 2 grudnia br. można zgłaszać kandydatów do Honorowego Wyróżnienia Starosty Słupskiego „Daję Radość”. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, stowarzyszeniom, firmom, instytucjom i organizacjom działającym aktywnie w powiecie słupskim na rzecz osób z niepełnosprawnościami, którzy swoją działalnością, gestem, zachowaniem potrafili i potrafią nadal sprawiać radość osobom, potrzebującym na co dzień wsparcia, różnej pomocy, niekoniecznie materialnej.

Zaproszenie na XLVIII sesję Rady Powiatu Słupskiego

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Wojtaszek zaprasza na XLVIII sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą zwołuje zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526) na dzień 29 listopada 2022 roku, godz. 13.00.