Program Wyrównywania Różnic Między Regionami III

W związku z uruchomieniem przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych programu celowego pn. „Program wyrównywania różnic między regionami III” Powiat Słupski zaprasza instytucje, gminy, organizacje pozarządowe z terenu powiatu do składania wniosków   w ramach poszczególnych obszarów realizowanego programu.

Obszary programu, które będą realizowane w 2024 r.:

Wysokość dofinansowania projektów ze środków Funduszu wynosi:

1) 55% w obszarach:

A - dofinansowanie projektów dotyczących inwestycji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zapewniających dostępność do lokali zamieszkiwanych przez osoby niepełnosprawne adresowanego do gmin, towarzystw budownictwa społecznego, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych;

B - likwidacja barier w placówkach edukacyjnych, środowiskowych domach samopomocy oraz w urzędach w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania (35% w przypadku urzędów)

2) 50% w obszarze C - tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych;

3) 85% w obszarze D - likwidacja barier transportowych w placówkach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych prowadzonych przez: organizacje pozarządowe, gminy (w przypadku Warsztatów Terapii Zajęciowej – 95%).

Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi:

1. obszar A – 197 000,00 zł;
    2. obszar B – 176 000,00 zł;
    3. obszar C – 74 500,00 zł na każde nowo utworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku;
    4. obszar D:
      1. 144 000,00 zł dla samochodów osobowych, zwanych „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,
      2. 117 500,00 zł dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-miejscowymi,
      3. do 351 500,00 zł dla autobusów.

Kompletne wnioski w zakresie obszaru B, C i D należy składać w Starostwie Powiatowym w Słupsku w terminie do dnia 5 lutego 2024 r.
Kompletne wnioski w zakresie obszaru A należy składać w oddziale pomorskim PFRON przez cały rok.

Formularze do pobrania na stronie:

Informacji dotyczących programu udziela starszy Inspektor ds. kultury i ochrony zabytków Tomasz Jusiewicz (59 841 87 06).