Przejdź do treści
Dofinansowanie z budżetu państwa
Projekty unijne
Fundusz dróg samorządowych
12.02
2024

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu

Kwalifikacja wojskowa 2024

W słupskim Centrum Lekkoatletycznym, przy ul. Madalińskiego 4, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla osób z terenu powiatu słupskiego. W uroczystym rozpoczęciu udział wzięli ppłk Przemysław Majewski z WCR Słupsk oraz starosta słupski Paweł Lisowski.

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu słupskiego potrwa do 13 marca 2024 r.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Szczegółowy terminarz kwalifikacji na terenie powiatu:

 • Gmina Redzikowo - 12.02-15.02
 • Miasto Ustka - 16.02 i 19.02-20.02
 • Gmina Kobylnica - 21.02-23.02
 • Gmina Potęgowo - 26.02-27.02
 • Gmina Smołdzino - 26.02-27.02
 • Gmina Ustka - 28.02 -29.02
 • Gmina Damnica - 1.03
 • Gmina Dębnica Kaszubska - 4.03-5.03
 • Gmina Kępice - 6.03-7.03
 • Gmina Główczyce - 8.03 i 11.03
 • Kobiety – 12.03.
 • Sprawozdawczość – 13.03.

Kto podlega obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2024 r.

 1. mężczyzn podlegających stawiennictwu urodzonych w roku 2005;

 2. urodzonych w latach 2000-2004, którzy  nie  posiadają  określonej  kategorii  zdolności  do czynnej  służby wojskowej; 

 3. osób osoby, które w latach 2022 i 2023:

 1. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

 2. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa    po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności  o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

 3. kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

 

Dokumenty, które należy przedstawić w dniu stawienia się na komisji wojskowej:

Wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta)

Powiatowej komisji lekarskiej

Wojskowemu komendantowi uzupełnień

dowód osobisty lub inny dokument pozwalający
na ustalenie tożsamości,

dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej
w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych
w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się
do kwalifikacji wojskowej;

aktualną fotografię
o wymiarach 3 x 4 cm,
bez nakrycia głowy,

dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia
lub pobieranie nauki
oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,

potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji
w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku

Co warto wiedzieć?

 1. Osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

 2. Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

 3. W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwej terytorialnej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

Fot. WCR Słupsk

 

22.05
2024

Umowa na unijne dofinansowanie na realizację nagłośnienia hali ZSOiT w Ustce podpisana

W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisana została umowa na realizację operacji pod nazwą: Nagłośnienie hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce podpisana.

20.05
2024

Pierwsze zgromadzenie Słupskiego Związku Powiatowo – Gminnego w nowej kadencji

W słupski Starostwie odbyło się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Słupskiego Związku Powiatowo – Gminnego w nowej kadencji samorządowej.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Deklaracja dostępności | Wykonanie i obsługa techniczna AlfaTV | Archiwum strony