Zmiany w przepisach dla właścicieli pojazdów

Wydział Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Słupsku  informuje, iż od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy dotyczące nabywania i zbycia pojazdów.

Obowiązek zawiadamiania starosty o nabyciu pojazdy został zastąpiony obowiązkiem rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od dnia:

- nabycia pojazdu na terytorium Polski,

- sprowadzenie pojazdu na terytorium Polski z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

- dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;

- nabycia pojazdu w drodze spadku.

W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie obrotu pojazdami termin do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu wynosi 90 dni.

Niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia starosty o zbyciu pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP skutkować będzie nałożeniem przez starostę na właściciela pojazdu administracyjnej kary pieniężnej.

W przypadku, gdy pojazd jest przedmiotem współwłasności, nałożone przez starostę administracyjne kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie.

Wysokość nakładanych kar:

- 250 zł dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu,

- 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu,

- w przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, kara za niezłożenie wniosku o rejestracji w terminie 90 dni wynosi 1 000 zł;

Ponadto w przypadku niezłożenia wniosku o rejestracje w terminie 180 dni od daty nabycia pojazdu kary wynoszą odpowiednio:

- 1000 zł – właściciel pojazdu,

- 2 000 zł – jeżeli właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz. U. 2023 poz. 1394).

Obchody jubileuszu 30. lecia 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku

7 Brygada Obrony Wybrzeża im gen. bryg. Stanisława Grzmota - Skotnickiego świętuje dziś 30-lecie istnienia.

Otwarcie na nowo biblioteki miejskiej, projekt pt. "Biblioteka bez granic"

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku została ponownie otwarta po modernizacji zrealizowanej w ramach projektu „Biblioteka bez barier'

Święto Komendy Miejskiej Policji oraz Szkoły Policji w Słupsku

W mijającym tygodniu policjanci i pracownicy Komenda Miejska Policji w Słupsku i Szkoła Policji w Słupsku obchodzili swoje święto.