Zmiany w przepisach dla właścicieli pojazdów

Wydział Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Słupsku  informuje, iż od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się przepisy dotyczące nabywania i zbycia pojazdów.

Obowiązek zawiadamiania starosty o nabyciu pojazdy został zastąpiony obowiązkiem rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od dnia:

- nabycia pojazdu na terytorium Polski,

- sprowadzenie pojazdu na terytorium Polski z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

- dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;

- nabycia pojazdu w drodze spadku.

W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie obrotu pojazdami termin do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu wynosi 90 dni.

Niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia starosty o zbyciu pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP skutkować będzie nałożeniem przez starostę na właściciela pojazdu administracyjnej kary pieniężnej.

W przypadku, gdy pojazd jest przedmiotem współwłasności, nałożone przez starostę administracyjne kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie.

Wysokość nakładanych kar:

- 250 zł dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu,

- 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu,

- w przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, kara za niezłożenie wniosku o rejestracji w terminie 90 dni wynosi 1 000 zł;

Ponadto w przypadku niezłożenia wniosku o rejestracje w terminie 180 dni od daty nabycia pojazdu kary wynoszą odpowiednio:

- 1000 zł – właściciel pojazdu,

- 2 000 zł – jeżeli właścicielem pojazdu jest przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz. U. 2023 poz. 1394).

Akcja profilaktyczna dla mieszkańców

Już 13 marca br., wraz z nadejściem wiosny, ruszy pierwsza w tym roku akcja profilaktyczna zorganizowana przez samorząd Powiatu Słupskiego, która będzie miała na celu przebadanie mieszkańców powiatu w kierunku chorób czerniaka.

Kulturalna Wiosna w Powiatem Słupskim

Czy tak jak my z niecierpliwością wyczekujecie wiosny? Jeśli tak, to mamy dla Was ekscytującą wiadomość! Razem z Centrum Kultury Powiatu Słupskiego ruszamy z niezwykłym projektem "Kulturalna wiosna z Powiatem Słupskim".

Zaproszenie na LXVI sesję Rady Powiatu Słupskiego

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Olech zaprasza na LXVI sesję Rady Powiatu Słupskiego, którą zwołuje zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r., poz.1526, z późn. zm.), na dzień 27 lutego 2024 roku, godz. 13.00, w sali konferencyjnej nr 202 Starostwa Powiatowego w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 14.