Przejdź do treści
Dofinansowanie z budżetu państwa
Projekty unijne
Fundusz dróg samorządowych
01.02
2022

Nowe przepisy dla kierowców

31 stycznia br. w życie weszły nowe przepisy dotyczące m.in. tablic rejestracyjnych. Można zachować, na wniosek właściciela, dotychczasowy numer rejestracyjny kupionego auta. Rozszerzono też katalog pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, które właściciel pojazdu będzie mógł zaoszczędzić pozostawiając dotychczasowy numer rejestracyjny.

Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu jest możliwe w przypadku:

- kiedy pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

- ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem.

Możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie więc dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL".

Można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji od 31 stycznia można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwala właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1517

źródło: Ministerstwo Infrastruktury 

20.05
2022

Porozumienie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Współpraca samorządów zwiększa szanse inwestycji w regionie słupskim

14.05
2022

Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego

Za nami Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego, który odbył się tym razem na terenie powiatu słupskiego.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Deklaracja dostępności | Wykonanie i obsługa techniczna AlfaTV | Archiwum strony