Przejdź do treści
Dofinansowanie z budżetu państwa
Projekty unijne
Fundusz dróg samorządowych

Program profilaktyki czerniaka

Program profilaktyki czerniaka

 

Uczniowie jednostek oświatowych prowadzonych przez samorząd powiatu słupskiego biorą udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. Spotkania informacyjne przeprowadzane są dzięki materiałom udostępnianym przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym (SKN ONKOMA).

Czerniak (nowotwór złośliwy wywodzący się z melanocytów) nieustająco stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Według estymacji Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w ubiegłym roku zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań, co w porównaniu z rokiem 1980 stanowi wzrost o 712%! Nie można również pominąć faktu, iż codziennie zupełnie niepotrzebnie z powodu czerniaka życie traci 4 mieszkańców Polski. Nadto proszę mieć na uwadze, iż pomimo nieustannego doskonalenia metod terapeutycznych oferowanych polskim pacjentom, Polska zajmuje końcowe miejsca rankingu w skuteczności leczenia w skali Europy. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal z małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki.

SKN ONKOMA we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej podejmuje szeroko zakrojone działania edukacyjne. W ciągu ostatnich trzech lat (2018-2021) współdziałając ściśle z ponad 700 samorządami oraz setkami szkół zrealizowano ponad 63 tysiące godzin zajęć, z czego tylko w ostatnim aż 23 tysiące. Podsumowując udział w zajęciach wzięło ponad milion uczniów, a w roku szkolnym 2020/2021 ponad 420 tysięcy, co stanowi niemalże 10% uczniów w całym kraju. Mimo nieustannie prowadzonych działań edukacyjnych na wielu polach nadal według przeprowadzonych badań aż połowa z nas zignoruje znamię, które będzie asymetryczne bądź o niejednolitym kolorze, a niewątpliwie są to cechy znamienia podejrzanego o bycie czerniakiem.

Ulotka

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Deklaracja dostępności | Wykonanie i obsługa techniczna AlfaTV | Archiwum strony