Strona Archiwalna Powiat Słupski

Wybór języka

• XIII Słupskie Pokopki

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Usługi - umowa o dzieło

Umowa o dzieło to umowa, która w rezultacie ma doprowadzić do powstania określonego dzieła i do wydania tego dzieła osobie zamawiającej. W życiu codziennym bardzo często zawieramy tego rodzaju umowy, nie będąc tego świadomi. Przykładem zawarcia tego typu umowy jest np. naprawa samochodu u mechanika, wizyta u fryzjera, wykonanie i zamontowanie mebli na wymiar czy czyszczenie odzieży w pralni chemicznej. Zawarcie umowy o dzieło powinno nastąpić w formie pisemnej, jednak konsumenci często o tym zapominają, w rezultacie mają problemy z zareklamowaniem danej usługi i brakuje im argumentów na potwierdzenie, że dzieło zostało wykonane niezgodnie z umową.

Reklamacja dzieła

Jeżeli rezultatem dzieła jest rzecz ruchoma, wówczas konsument może zareklamować towar w drodze ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.02.141.1176). Wówczas wykonawca ma 14 dni kalendarzowych na zajęcie stanowiska, a przekroczenie tego terminu oznacza, że reklamacja została z mocy prawa uznana za uzasadnioną i musi być załatwiona zgodnie z żądniem konsumenta.

Jeżeli rezultatem dzieła nie była rzecz ruchoma, a np. usługa polegająca na wstawieniu drzwi lub wyczyszceniu płaszcza, konsument może żądać poprawienia wykonanego wadliwie dzieła, jednak w tym przypadku przepisy nie narzucają terminu, w którym reklamacja ma być załatwiona.

Odpowiedzialność za opóźnienie prac.

Przykład:

Konsument zamówił okna do nowo wybudowanego domu wolnostojącego. Wykonawca wstawił tylko część okien, a z pozostałą większością opóźnia się już ponad dwa miesiące. Konsument przez takie działanie wykonawcy nie może prowadzić innych prac wykończeniowych i tym samym nie może wprowadzić się do domu.

W przedstawionym powyżej przykładzie opóźnienie prac związanych z wykonaniem

dzieła ma wpływ na inne zobowiązanania pośrednio związane z umową główną. W tym przypadku konsument może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym (art. 471 Kc). Roszczenia odszkodowawczego wbrew panującym przekonaniom można dochodzić nie tylko za pośrednictwem sądów powszechnych.

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735556 wejść.