Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica
  • Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Damnica

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Spotkanie wojewody pomorskiego z samorządowcami powiatu słupskiego

Gościem specjalnym pierwszego w tym roku Konwentu Samorządowców Powiatu Słupskiego, który odbył się w Smołdzinie, 7 – 8 lutego br., był wojewoda pomorski Ryszard Stachurski. W czasie tego spotkania samorządowcy przekazali Stachurskiemu najważniejsze i najpilniejsze sprawy do załatwienia przez rząd. We wszystkich wypowiedziach pojawiał się temat finansowania  oświaty, która rujnuje budżety gmin. Wójt gminy Smołdzino Lidia Orłowska-Getler pytała o możliwość otrzymania rekompensaty za znajdujący się na ich terenie Słowiński Park Narodowy.  Zwrócono także uwagę na skutki finansowe dla gmin wprowadzenia niektórych ustaw, np. o ochronie zwierząt czy pieczy zastępczej. Wojewoda odpowiedział, że w chwili obecnej szanse na zmianę naliczania subwencji oświatowej są niewielkie i zaproponował szukanie innych rozwiązań, jak np. przekazywanie małych szkół organizacjom pozarządowym czy wprowadzenie 40-godzinnego tygodnia pracy dla nauczycieli. Poprosił samorządowców, aby powołali zespół, który wypracuje propozycje zmian i prześle wszystkie wnioski i spostrzeżenia.

Spotkanie prowadził jak zawsze starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, a uczestniczyli w nim wszyscy burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu słupskiego oraz prelegenci poszczególnych tematów zaplanowanych w programie. W lutowym konwencie wzięło udział również wielu gości – poseł Zbigniew Konwiński i senator Kazimierz Kleina, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, prezydent Słupska Maciej Kobyliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Marek Biernacki, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Ryszard Stus, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku Andrzej Gomulski oraz dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Katarzyna Woźniak.

O możliwościach finansowania działań w ochronie środowiska mówiła Danuta Grodzicka-Kozak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podkreśliła, że fundusz wspomaga realizację projektów z zakresu ochrony środowiska, poprzez wsparcie finansowe oraz pomoc w przygotowaniu i realizacji programów i przedsięwzięć służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej. W 2012 roku WFOŚ będzie realizował kilka konkursów, w ramach których będzie można ubiegać się o dofinansowanie różnych działań. Do 30 marca  br. można składać wnioski na unieszkodliwianie odpadów azbestowo-cementowych z terenu województwa pomorskiego, a także kolektory słoneczne w ramach konkursu „Słoneczne Pomorze”. Na program Czyste Jeziora Pomorza wnioski należy składać do 31 maja, a na Czyste powietrze Pomorza można otrzymać dofinansowanie na zakup  oraz montaż kotłów i pomp ciepła. Z Funduszu będzie można w tym roku także pozyskać środki finansowe w konkursie o nagrodę za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz z zakresu edukacji.

Andrzej Gomulski mówiąc o organizacji Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, zaznaczył, iż to ważny temat z uwagi na zaangażowanie społeczne. Uzgodniono, że zawody będą rozgrywane przez jednostki OSP co roku w kategorii kobiety i mężczyźni oraz dla dzieci. Oprócz pieniędzy przekazywanych przez Powiat Słupski na to zadanie, również od tego roku wszystkie gminy zadeklarowały włączenie się w finansowanie tych zawodów.

Niezwykle interesujący okazał się temat uwarunkowań środowiskowych związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego. Regionalny dyrektor Ochrony Środowiska  w Gdańsku Hanna Dzikowska poinformowała, że koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego obejmują teren tysiąca km kwadratowych i zostały wydawane, kiedy nie było obowiązku wykonywania oceny oddziaływania na środowisko, niemniej firmy poszukiwawcze muszą respektować wszystkie obowiązujące przepisy. Wyjaśniła, w jaki sposób wykonuje się odwierty i zapewniła, iż nie ma żadnego niebezpieczeństwa z tym związanego.  Zwróciła uwagę na korzyści dla mieszkańców i  egionu z tytułu późniejszego wydobycia, m.in. podatki od budowli, opłaty eksploatacyjne, niższa cena gazu, praca na wiertni, zysk dla firm za piasek kwarcowy czy duże zużycie wody i wiele innych. Opowiedziała o wizycie w Kanadzie, gdzie zwiedziła kilka instalacji wydobycia gazu łupkowego. Tam zobaczyła i dowiedziała się, jak one funkcjonują. Przede wszystkim nie są one uciążliwe dla miejscowej ludności i szkodliwe dla środowiska. W całej historii wydobycia gazu w Kanadzie nie wydarzyła się żadna katastrofa czy szkoda z tego tytułu. Ryszard Świlski z Urzędu Marszałkowskiego dodał, iż został powołany pełnomocnik marszałka ds. gazu łupkowego. W związku z tym, jeśli będzie taka potrzeba chętnie będzie uczestniczyć w zebraniach i konsultacjach z mieszkańcami, by wyjaśnić wszystkie kwestie merytoryczne i rozwiać wiele wątpliwości. Obecnie wiedza w tym zakresie jest niewielka, więc łatwo manipulować opinią społeczną.

Obrady pierwszego dnia zakończyły sprawy poruszane na poprzednim konwencie, czyli nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. W związku z tym, iż ustawa, która weszła w życie od 1 stycznia 2012 roku nakłada na samorządy gminne szereg nowych obowiązków, jest rewolucyjna i obszerna, wójtowie zaproponowali w grudniu, aby na kolejnym spotkaniu rozszerzyć temat i zaprosić dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Słupsku. Prezes Andrzej Gazicki przedstawił  obowiązki gmin, a także charakterystykę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie, który spełnia wszystkie stawiane w ustawie wymagania. Dzięki temu będzie mógł przystąpić do przetargów, będących wg nowej ustawy obowiązkiem gmin. Atutami ZUO jest dobra lokalizacja, wystarczające moce przerobowe istniejących instalacji do zagospodarowania odpadów, znaczące ilości wysortowanych surowców wtórnych oraz ciągła modernizacja i unowocześnianie.  Zbigniew Sułek, główny specjalista z firmy ELWOZ oddział w Sierakowicach omówił obecny stan składowiska odpadów komunalnych w Chlewnicy, które obsługuje także kilka gmin powiatu słupskiego. Przedstawił także koncepcję rozbudowy instalacji w Chlewnicy w kierunku uzyskania statusu instalacji regionalnej.

Drugi dzień konwentu rozpoczął temat niezwykle ważny dla wszystkich samorządowców. Janusz Chałubiński, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy omówił zasady rozdysponowywania środków Funduszu Pracy na poszczególne formy aktywizacji zawodowej w 2012 roku. Przedstawił propozycje podziału na poszczególne Gminy,  liczby prac interwencyjnych, robót publicznych czy prac społecznie użytecznych. Zwrócił uwagę, iż wymagany wskaźnik zatrudnienia po stażach powinien w tym roku wynieść 70%. Szczególną opieką objęte są dwie grupy ludzi, którym najtrudniej jest dzisiaj znaleźć pracę. Pierwsza to ludzie młodzi do ukończenia 30. roku życia, a druga to 50+.

W kolejnym wystąpieniu Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Słupsku poruszyła problem ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowej. Mówiła o obowiązku sporządzania planów ochrony zabytków przez wszystkie jednostki organizacyjne oraz gminy. Zaproponowała pomoc i szkolenia dla jednostek najniższego szczebla. Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica zwrócił uwagę na problem z właścicielami prywatnymi i parafiami przy sporządzaniu planu gminy.

Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej ze Starostwa Powiatowego Zbigniew Babiarz-Zych zachęcał wszystkich włodarzy z powiatu słupskiego do włączenia się finansowanie Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży. System rozgrywek sportowych w ramach tej olimpiady jest prowadzony przez szkolny związek sportowy przez cały rak szkolny. Wymaga więc dużego zaangażowania i nakładów, by mógł być zrealizowany na odpowiednim poziomie. Wszyscy burmistrzowie i wójtowie zgodzili się na tę propozycję, uzasadniając, iż sport dla dzieci i młodzieży jest niezwykle ważny i warto przeprowadzić wspólnie jedną olimpiadę powiatową, a nie przez każdą z gmin osobno.

  • autor: MM, fot. autor, data: 2012.02.09
  • Od lewej wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, członek...
  • Na pamiątkę pobytu w Smołdzinie Lidia Orłowska-Getler...
  • Danuta Grodzicka-Kozak, prezes Zarządu Wojewódzkiego...
  • Od lewej: Ryszard Stus, przewodniczący Rady Powiatu...
  • Dyrektor SPN Katarzyna Woźniak wszystkim gościom...
  • Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku...
  • Hanna Dzikowska, regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w...
  • Prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Słupsku...
  • Instalacja wydobycia gazu łupkowego w Kanadzie

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7741873 wejść.
Strona Archiwalna