Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie
  • II Maraton Rowerowy Pomorza Środkowego Korzybie

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Trudne zadanie dla gmin

Wspomaganie szkół i placówek w powiecie słupskim, zarządzanie sytuacją kryzysową, zawody pożarniczo-ratownicze w 2013 roku, energia odnawialna w powiecie słupskim, Powiatowa Olimpiada Dzieci i Młodzieży, organizacja kąpielisk na terenie powiatu oraz pierwsze MBA na Pomorzu Środkowym to najważniejsze tematy poruszane na Konwencie Samorządowców Powiatu Słupskiego, który odbył się 8 listopada br. w pałacu w Ścięgnicy. Przed rozpoczęciem obrad wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński przedstawił  historię XIX- wiecznego pałacu, usytuowanego w centrum zabytkowego parku. Wybudował go Joachim von Boehn w latach 1880-1890. Obiekt obecnie należy do prywatnego właściciela i został całkowicie odrestaurowany. Reprezentacyjne pomieszczenia na parterze zdobią sztukaterie. Zachowany został kominek z gipsową dekoracją oraz schody z balustradą upiększoną ornamentami roślinnymi.

Spotkanie prowadził starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, a uczestniczyli w nim wszyscy burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu słupskiego oraz prelegenci poszczególnych tematów zaplanowanych w programie, obecny był także członek Zarządu Województwa Pomorskiego Czesław Elzanowski, wicestarosta Andrzej Bury oraz sekretarz powiatu Irena Tkaczuk-Kawalerowicz.

 Panel dyskusyjny z udziałem włodarzy wszystkich gmin powiatu słupskiego na temat nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi wywołał najwięcej emocji. Przygotowania w gminach  do wprowadzenia rewolucyjnej ustawy „śmieciowej” pokazują, jak trudne decyzje stoją przed nimi. W styczniu 2012 roku weszła w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Według zapisów ustawy gminy mają 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. 1 lipca 2013 roku nowy system ma już działać: gminy mają pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości, w wcześniej powinny być rozstrzygnięte przetargi na odbieranie odpadów. Największy problem polega na tym, że muszą być podjęte uchwały gmin co do stawek opłat za wywóz. Trzeba je tak skalkulować, aby się to wszystko sfinansowało. Jak opłata będzie za niska, to śmieci nie będą zbierane skutecznie. Problemem też będzie sposób naliczania opłaty, która może być skalkulowana według liczby mieszkańców, wskaźnika zużycia wody czy powierzchni mieszkania. Dodatkowe trudności związane z sezonowością będą musiały pokonać gminy turystyczne, jak: miasto i gmina Ustka oraz Smołdzino, gdzie w okresie letnim na ich terenie przebywa kilkaset tysięcy turystów. Gospodarze gmin przedstawili stan przygotowań, wybór metody i wysokości stawek. Zwrócili uwagę na konieczność utworzenia rezerwy w budżecie na przyszły rok na pokrycie strat związanych z niepłaceniem przez część mieszkańców za wywóz odpadów. Czesław Elaznowski zapewnił, iż samorząd Województwa Pomorskiego będzie prowadził intensywną kampanię reklamowo-informacyjną w środkach masowego przekazu o nowych zasadach gospodarowania odpadami oraz o konieczności ich segregowania.

Małgorzata Kowalska, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przedstawiła założenia modernizacji systemu doskonalenia, która przyczyni się do wzrostu aktywności nauczycieli, efektywności kształcenia, rozwoju lokalnych inicjatyw edukacyjnych czy korzystnych zmian społecznych. Bezpośrednie korzyści z wprowadzonej zmiany mają odnieść uczniowie, co powinno poprawić ich wyniki z testów na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, a przede wszystkim wyniki matur w powiecie słupskim. Wśród zmian oświatowych wdrożonych w bieżącym roku szkolnym znajduje się modernizacja systemu doskonalenia i samokształcenia nauczycieli. Projekt ten zakłada odejście od pojedynczych szkoleń na rzecz oferty doskonalenia szkoły lub przedszkola przez cały rok. W ofercie doskonalenia na rok 2012/2013 znajdują się propozycje systemowego wsparcia szkół w zakresie: podnoszenia efektów kształcenia oraz kształtowanie postaw i zachowań uczniów w społeczeństwie obywatelskim. Ośrodek proponuje wsparcie konsultantów w diagnozowaniu potrzeb rozwojowych placówki, przygotowanie planów rozwoju, organizację szkoleń oraz monitorowanie przyjętych do realizacji zadań. Opieka miałaby się opierać na zasadzie wymiany doświadczeń w ramach lokalnych sieci współpracy i samokształcenia. Starosta Sławomir Ziemianowicz zaproponował, by wykorzystać tę ofertę i wspólnie przystąpić do realizacji tego projektu. 

Zarządzanie kryzysowe na poziomie powiatu Krzysztof Łunkiewicz, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obronności Starostwa Powiatowego w Słupsku przedstawił na przykładzie usuwania nieznanej substancji chemicznej wyrzuconej przez morze na plaży na wysokości miejscowości Czołpino, w maju br. W celu sprawdzenia procedur reagowania w przypadku zderzenia z udziałem środka chemicznego przeprowadzono 21 września br. trening decyzyjny na plaży w Ustce. Głównym jego celem było doskonalenie współpracy Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz zespołów zarządzania kryzysowego szczebla  gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Przedstawiono kierowanie działaniami  w zakresie zagospodarowania  i utylizacji środka chemicznego pochodzącego  z analizowanego zdarzenia  oraz prawidłowe zarządzanie informacją w sytuacji kryzysowej. Ważna też była informacja na temat ponoszenia kosztów w takiej sytuacji. Krzysztof Łunkiewicz zaprosił na dodatkowe szkolenie dla „obronników” wszystkich gmin, które odbędzie się 28-29 listopada br.

W kolejnej prezentacji naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Małgorzata Mikołajczak-Paszczyk pokazała źródła energii odnawialnej wykorzystywane w powiecie słupskim.

Zdecydowaną większość enargii na terenie powiatu pozyskuje się z energii wiatru. Energetyka wiatrowa jest nie tylko głównym źródłem produkcji zielonej energii, przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale też daje szansę rozwoju gospodarczego.Farmy wiatrowe ulokowane są na terenie gmin: Kobylnica, Potęgowo, Ustka, Słupsk, Główczyce i Damnica. Poza dużymi turbinami wiatrowymi, które skupione są w farmach wiatrowych i wytwarzają prąd na dużą skalę, istnieją też małe elektrownie wiatrowe. Małe elektrownie produkują prąd na potrzeby własne właściciela, np. oświetlenie domków letniskowych, szklarni, budynków gospodarczych. Wnaszym regionie wykorzystuje się równieżenergię biomasy, wodną, otoczenia, geotermalną i słoneczną. Najpopularniejszym i najtańszym urządzeniem wykorzystującym energię słoneczną są obecnie kolektory słoneczne, które znajdują się prawie we wszystkich gminach powiatu słupskiego.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Gomulski podsumował tegoroczne zawody pożarniczo-ratownicze. Zachęcał jednocześnie, by w roku przyszłym do rywalizacji stanęły jednostki z każdej gminy powiatu Słupskiego. Mówił również o możliwościach zakupu nowego sprzętu. Potrzeby te zgłaszają komendanci gminni i to jest podstawą do dofinansowania tego zakupu. Zaproponował, by na zapotrzebowaniu znalazła się akceptacja wójta. Zwrócił również uwagę na nadmierne wykorzystywanie strażaków, którzy mają ściśle określone działania ratownicze.

O możliwościach kształcenia na prestiżowych studiach w Słupsku opowiedział Marcin Musiałek z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Chodzi o dwuletnie studia MBA (Master of Business Administration), które wyróżniają się wysoką intensywnością i nastawieniem na umiejętność praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy z zakresu zarządzania.

  • autor: MM, fot. autor, data: 2012.11.12

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7743599 wejść.
Strona Archiwalna