Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Juwenalia 2015
  • Juwenalia 2015
  • Juwenalia 2015
  • Juwenalia 2015
  • Juwenalia 2015
  • Juwenalia 2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Edukacja zarządzania kryzysowego na najwyższym poziomie

W nowym roku akademickim studenci na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Akademii Pomorskiej w Słupsku będą kształcili się w najnowocześniejszym w kraju edukacyjnym centrum zarządzania kryzysowego. 24 lipca br. na tym wydziale odbyła się konferencja zamykająca realizację projektu „Przebudowa i doposażenie laboratorium – „Edukacyjne Centrum Zarządzania Kryzysowego Akademii Pomorskiej w Słupsku” podnoszące jakość kształcenia studentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Projekt realizowała Akademia Pomorska w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Słupsku, a został on sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Rektor Akademii Roman Drozd zwrócił uwagę, że oprócz korzyści dla studentów i uczelni, skorzystają także lokalne instytucje. Bardzo liczy na współpracę z samorządami i urzędami zajmującymi się zarządzaniem kryzysowym, gdzie  studenci będą mogli odbywać praktyki zawodowe. Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, mówiąc o korzyściach z realizacji projektu, podkreślił, że dzięki centrum i stworzeniu stanowisk edukacyjnych w strukturach zarządzania kryzysowego w powiecie i gminach będzie można przeprowadzić niemal praktyczne działania, co w sytuacjach zagrożenia powinno się przełożyć na sprawne i skuteczne zarządzanie. Starosta dodał, że we wrześniu planowane są z udziałem wojewody i marszałka wspólne ćwiczenia wszystkich służb w powiecie na wypadek zagrożenia. Będzie to doskonała okazja do praktycznego wykorzystania sprzętu znajdującego się w centrum, jak również w starostwie. Studenci będą mogli nauczyć się, jak przeciwdziałać atakom terrorystycznym, klęskom żywiołowym czy epidemiom. Z centrum skorzystają także lokalne instytucje, co zapewni mieszkańcom regionu większe bezpieczeństwo.

Swojego zadowolenia nie kryła Ewa Sobolewska, kierownik projektu, przedstawiając ogólną informację o projekcie. Natomiast szczegóły jego realizacji przedstawił Andrzej Urbanek, asystent projektu. Z dumą pokazywał wyposażenie poszczególnych pracowni i mówił o możliwościach wykorzystania znajdującego się tam sprzętu.

Dzięki realizacji projektu powstała unikatowa w skali Polski infrastruktura dydaktyczna do kształcenia studentów i doskonalenia zawodowego specjalistów bezpieczeństwa. Przebudowana i wyposażona w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt infrastruktura dydaktyczna umożliwi rozszerzenie oferty dydaktycznej AP w Słupsku i jej unowocześnienie poprzez uruchomienie nowych specjalności, jak:  bezpieczeństwo żeglugi morskiej i portów, bezpieczeństwo teleinformatyczne oraz wdrożenie do procesu kształcenie nowych metod opartych na technologii ICT, w tym kształcenia w systemie blended learning. Pozwoli to podnieść jakość kształcenia studentów oraz doskonalenia zawodowego personelu bezpieczeństwa jednostek samorządowych. Najwyższej jakości sprzęt stworzy możliwość prowadzenia badań naukowych mających istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa nie tylko w naszym regionie.

W ramach projektu zmodernizowano istniejącą infrastrukturę Laboratorium „Edukacyjnego Centrum Zarządzania kryzysowego” (m.in. salę operacyjną pracy zespołów zarządzania kryzysowego, salę służby dyżurnej i analityków oraz salę konferencyjną – komunikacji społecznej); wybudowano trzy nowe pracownie (pracownię systemów wspomagania zarządzania kryzysowego, pracownię systemów bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz pracownię systemów bezpieczeństwa żeglugi morskiej i portów), które pozwolą między innymi na uruchomienie nowych specjalności oraz stworzono infrastrukturę do prowadzenia badań naukowych, projektów i ekspertyz na potrzeby instytucji bezpieczeństwa. W ramach projektu powstały również stanowiska edukacyjne w powiatowym centrum zarządzania kryzysowego oraz w strukturach zarządzania kryzysowego miasta Słupska i w 10 gminach wchodzących administracyjnie w skład powiatu słupskiego. Uruchomiono również platformę e-learningową, która docelowo będzie udostępniona również dla mieszkańców naszego regionu.

Infrastrukturę laboratorium doposażono w dwa symulatory oparte na technologiach informatycznych, czyli symulator systemów łączności oraz symulator morskiego systemu bezpieczeństwa GMDSS, specjalistyczny sprzęt łączności wykorzystywany w systemie  zarządzania kryzysowego, a także oprogramowanie specjalistyczne wspomagania zarządzania kryzysowego wykorzystywane na terenie Województwa Pomorskiego oraz w strukturach Sił Zbrojnych RP. Ponadto w ramach projektu wykonano nowoczesne narzędzia wsparcia kształcenia studentów, m.in.:  generator scenariuszy sytuacji kryzysowych, trójwymiarową wizualizację miasta Słupska i ważniejszych elementów infrastruktury krytycznej na terenie powiatu.

Dzięki realizacji projektu od roku akademickiego 2012/2013 Akademia Pomorska w Słupsku będzie jedyną w Polsce uczelnią wyższą kształcącą na kierunku bezpieczeństwo narodowe, posiadającą infrastrukturę dydaktyczną do kształcenia praktycznego studentów odpowiadającą wyzwaniom XXI wieku, a powiat słupski dysponować będzie modelowymi rozwiązaniami w dziedzinie bezpieczeństwa.

  • autor: MM, fot.autor, data: 2012.07.26
  • Ewa Sobolewska, kierownik projektu, przedstawiła ogólne...
  • Roman Drozd - rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku
  • Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz zapewniał o...
  • Tomasz Bobin - Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku
  • data: 2012.07.26

Jubileusz profesora Zbigniewa Zielonki

Piękny jubileusz z okazji 82. urodzin i wydania książki pt. „Zbigniew Zielonka” – literat, naukowiec, przyjaciel” zorganizowali Jubilatowi w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku - przyjaciele z Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku.

            Prof. Zbigniew Zielonka – artysta, naukowiec - mediewista, prozaik, eseista, pisarz tzw. tematu historycznego, wieloletni wykładowca literatury staropolskiej, wychowawca młodzieży uczelni pedagogicznych i uniwersyteckich, człowiek o ogromnym bagażu życiowym, dorobku pisarskim i naukowym, od 37 lat mieszkający w Słupsku, nie krył zaskoczenia. Mówił, że nie przygotował się do jubileuszu, bo nie liczył, że ktoś przyjdzie, a jeśli założył, że mało kto przyjdzie, to po co się przygotowywać?

            Przyszło sporo przyjaciół, niektórzy jak Anatol Ulman z Koszalina, przyjechali specjalnie, żeby osobiście powiedzieć jubilatowi, że już przemawia do nich jego pisarstwo. Tłumaczka z języka rosyjskiego przypomniała, że dzięki srogości profesora dziś może pochwalić się tym, że jest tłumaczem i… wydała już listy Zbigniewa Herberta

            Dzięki spotkaniu można było dowiedzieć się, że w Słupsku żyje jeszcze, będąc już też w podeszłym wieku, ceniony kiedyś poeta, Tadeusz Pawlak. Pomieszkuje sobie na jednym z osiedli, i mało kto o tym wie, bo prawie wszyscy już o nim zapomnieli. A on też był w grupie tych, którym nie podobał się poprzedni ustrój, na znak protestu przeniósł się nawet do poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, w którym jest do dziś…

            Jubilatowi nie szczędzono pochował. Dorobek ma piękny, godny pozazdroszczenia, wypracowany ciężką pracą. Na pewno nie należał do tych pisarzy i naukowców, którzy szli zawsze z wiatrem historii, raczej starał się z ogromnym uporem zmierzać w tę drugą stronę. Ale czy dzisiaj, mimo swoich ogromnych zasług dla literatury i nauki polskiej, może chodzić po słupskich ulicach z do góry podniesioną głową, w poczuciu, że jest powszechnie szanowany i ceniony?

            Jubilat w którymś momencie odpowiedział, że ma poczucie szacunku. Niedługo potem przypomniał jednak, że za dorobek pisarski przyznano mu trzy razy honorowe obywatelstwo Opola, ale w Słupsku również przepracował wiele lat. Oprócz tego, że był tu cały czas pisarzem, naukowcem i wykładowcą na uczelni, to także jeszcze radnym rady miejskiej, radnym sejmiku wojewódzkiego, aktywnym działaczem „Solidarności”…

            M. Zielonka debiutował w 1953 roku na lamach ówczesnego tygodnika ludowego „Wici”, co wskazywałoby na przywiązanie i szacunek do tradycji ludowych. Ma w sowim dorobku powieści o tematyce wiejskiej. Na słupskiej uczelni wychował wielu magistrów pochodzących ze wsi Był profesorem uczelni, która odgrywa bardzo ważną rolę na Pomorzu.

            Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, dostrzegając ogromny dorobek Jubilata, przekazał mu swoje gratulacje i podziękowanie za… historyczne zacięcie, niesamowitą otwartość pisarską i szczerość wypowiedzi, wszystkie działania animatorskie, organizatorskie i pisarskie na ziemi słupskiej.

  • autor: ZZ, data: 2011.05.17

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7742893 wejść.
Strona Archiwalna