Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy
  • Krajobrazy

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Zakupy grupowe w samorządach

Ostatni w tym roku Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego odbył się w Rowach, w dniach 7 - 8 grudnia br. Była to okazja do podsumowania mijającego roku, co udało się zrobić i jakie projekty zrealizować w powiecie słupskim przez poszczególne samorządy. Jednak najważniejsze okazały się tematy, którymi od nowego roku będą musiały zajmować się gminy.

Spotkanie prowadził jak zawsze starosta słupski Sławomir Ziemianowicz, a uczestniczyli w nim wszyscy burmistrzowie i wójtowe gmin powiatu słupskiego oraz prelegenci poszczególnych tematów zaplanowanych w programie. W grudniowym konwencie wzięło udział również wielu gości – posłowie Zbigniew Konwiński i Stanisław Lamczyk, senator Kazimierz Kleina, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Czesław Elzanowski, prezydent Słupska Maciej Kobyliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Marek Biernacki, Komendant Miejski Policji Andrzej Szaniawski oraz dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie Krzysztof Olkowicz.

Pierwszy z tematów omawianych na konwencie wywołał najwięcej emocji i najdłuższą dyskusję. Eugenia Bereszyńska, naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa przedstawiła prezentację na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Od 1 stycznia 2012 roku wchodzi w życie ustawa zmieniająca ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminie i niektórych innych ustaw, która nakłada na samorządy gminne szereg nowych obowiązków. Zmiana ustawy  o utrzymaniu czystości (…) jest jednym z elementów wdrażania Dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów, która obowiązuje wszystkie kraje członkowskie od 12 grudnia 2010 roku. W związku z tym, iż ustawa jest rewolucyjna i obszerna, wójtowie zaproponowali, aby na kolejnym spotkaniu rozszerzyć temat oraz zaprosić dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku. Marszałek Czesław Elzanowski zadeklarował  pomoc organizacyjno-prawną oraz prosił o rozważenie propozycji Gdańska, która rozwiązałaby problem spalarni. Senator Kleina zwrócił uwagę, iż gminy mają półtora roku na wprowadzenie ustawy. Przygotowując się do wszystkich zadań, gminy powinny dobrze oszacować ceny. Zaznaczył, iż w ustawie mogą pojawić się błędy, głównie dotyczące sezonowości. Z tego też powodu poprosił o zgłaszanie wszelkich poprawek.

W kolejnej prezentacji Daria Kowalewska i Agnieszka Białas z Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego z Gdańska pokazały wykorzystanie funduszy europejskich przez poszczególne gminy w powiecie słupskim w perspektywie finansowej 2007 - 2013. To ciekawe zestawienie obejmowało wszystkie programy, z jakich korzystały samorządy – Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, PO RYBY, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejska Wspólnota Terytorialna. Dane pokazane zostały w różnych konfiguracjach, jak: wartość dofinansowania ogółem, liczba projektów i wartość w przeliczeniu na jednego mieszkańca poszczególnych gmin. Takie zestawienie pokazano osobno dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Przedstawiono także projekty o najwyższym (ponad 113 mln zł – gazociąg Szczecin - Gdańsk) i najniższym (ok. 3 tys. zł – modernizacja statku rybackiego poprzez zakup nowoczesnego autopilota) dofinansowaniu z funduszy europejskich.

Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk zwrócił uwagę na problem z urządzeniami wybudowanymi przez gminy i oddanymi ENERDZE, gdyż nie ma możliwości negocjowania cen na „nieswoich” urządzeniach. Zaproponował podpisanie porozumienia przez wszystkie gminy i miasto Słupsk  dotyczące udzielenia zamówienia publicznego na utrzymanie punktów świetlnych, co spotkało się z aprobatą wielu osób. Uważa także, iż dobrym pomysłem będzie również zorganizowanie wspólnego przetargu na wywóz śmieci  i ich składowanie. Starosta zauważył, iż to rozwiązanie może przynieść duże oszczędności dla gmin i zaproponował, aby w jak najszybszym czasie wszyscy chętni do podpisania porozumienia przesłali swoją pisemną deklarację.

Zadania Zespołu Roboczego Subregionu Słupskiego dotyczące aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 przedstawiła Urszula Falba, naczelnik Wydziału Rozwoju Powiatu i Inwestycji. Wymieniła kwestie problemowe, jakie stoją przed zespołem, omówiła zakres prac, schemat organizacyjny oraz harmonogram spotkań. Pierwsze odbyło się w listopadzie w słupskim starostwie, w grudniu w Urzędzie Miejskim w Słupsku, a kolejne zaplanowane są na początku przyszłego roku - w Starostwie Powiatowym w Lęborku (20.01.2012 r.) i Bytowie (17.02.2012 r.).

Komendant Miejski Policji Andrzej Szaniawski podsumował współpracę Policji z samorządami powiatu słupskiego w 2011 roku. Podziękował staroście, burmistrzom i wójtom za wsparcie finansowe oraz za wszystko, co zrobili dla poprawy bezpieczeństwa w powiecie słupskim. Wskazał zagrożenia w przyszłym roku związane z EURO 2012 oraz planowane w związku z tym działania policji. Zwrócił się z prośbą do samorządowców o podpisywanie umów z izbą wytrzeźwień, wsparcie planowanych remontów komisariatów w Damnicy i Dębnicy Kaszubskiej oraz dofinansowanie zakupu paliwa.

Obrady pierwszego dnia zakończyły sprawy kolejowe. Uczestniczący w Konwencie poseł Stanisław Lamczyk, członek Komisji Gospodarki i Infrastruktury, zaproponował, aby powołać zespół, którego zadaniem będzie zdobycie pieniędzy na kompleksowe uporządkowanie spraw kolejowych – remont dróg kolejowych, przebudowę peronów, rewitalizację połączeń istotnych dla lokalnych społeczności, jak Miastko – Kępice – Słupsk czy Szczecinek – Ustka oraz  budowę drugiej nitki Słupsk – Trójmiasto, co pozwoliłby na skrócenie czasu przejazdu do ok. jednej godziny.  Prezydent Maciej Kobyliński pytał o możliwość realizacji i wsparcia planowanego połączenia  kolejowego Słupsk – Ustka, którego mogłoby się podjąć kilka samorządów. Projekt poparł burmistrz Ustki Jan Olech, zapewniając, iż szynobus mógłby rozwiązać nie tylko problem komunikacji, ale także problem parkingów w mieście. Zwrócił się także z prośbą do posła, by jak najszybciej wprowadzić zmiany w ustawie uzdrowiskowej. Zakaz działalności przetwórczej, np. funkcjonowaniu lokalnej piekarni, uznał za zapis absurdalny. Błąd w ustawie dotyczącej oświetlenia dróg publicznych wskazał także Mariusz Chmiel. Starosta zaproponował, aby w takich przypadkach przygotować pismo, w którym zostanie wskazany błędny zapis ustawy oraz znajdzie się propozycja jego nowego brzmienia.

Drugi dzień konwentu rozpoczęło spotkanie z członkami Związku Sybiraków w Słupsku. Prezes słupskiego oddziału Jerzy Lisiecki opowiedział o działalności organizacji, jej roli i trudnościach, z jakimi spotyka się najczęściej. W powiecie słupskim mieszka ok. 200 członków, a w samym Słupsku ponad 400 osób. W swojej działalności najwięcej czasu poświęcają na upowszechnianie wiedzy o losach deportowanych Polaków na Syberię i w inne rejony nieludzkiej ziemi. Uczestnicząc w spotkaniach chcą uwrażliwić społeczeństwo, a szczególnie młodzież na cierpienie i nieludzkie trudy jakie musieli znosić, przeżywać deportowani Polacy.  Kultywują miejsca pamięci, gdzie umieszczone są tablice, pomniki i krzyże. Największym problemem dla związku jest podeszły wiek Sybiraków i z tego powodu bardzo ważna jest dla nich  pomoc. Prosił, aby zadbać o takich ludzi w gminach. O swojej drodze zesłania opowiedział Tadeusz Konopacki, mieszkaniec Ustki i działacz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku. 10 lutego 1940 roku wraz z całą rodziną został zesłany na Syberię. Przebył tułaczy szlak przez Kazachstan, Kirgizję, Uzbekistan i Turkmenistan, a następnie Iran i Republikę Południowej Afryki. Do Polski powrócił w 1948 roku, jest emerytowanym oficerem Marynarki Wojennej RP. Uczestnicy konwentu mogli również zobaczyć wystawę miniatur obiektów związanych z tragicznymi losami zesłańców Sybiru, na której znajdowały się misternie wykonane miniatury przez Tadeusza Konopackiego. Obiekty zostały wiernie odtworzone, dzięki czemu oddają ducha tamtych czasów. Można było zobaczyć wagony, baraki, szałasy, lepianki, w których mieszkali zesłańcy. Na pamiątkę spotkania, jedną z miniatur pan Tadeusz podarował staroście Sławomirowi Ziemianowiczowi.

W kolejnym wystąpieniu Jacek Traczyk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ustce przedstawił wizję jej rozwoju. Poinformował, iż po rozwiązaniu LOT-u Ziemia Słupska, ustecki LOT zmieni nazwę na LOT Ustka i Ziemia Słupska i będzie zajmować się promocją turystyczną całego regionu. Przedstawił propozycje składek dla samorządów i zachęcał do przystąpienia do LOT-u. Wicestarosta Andrzej Bury, który prowadził drugi dzień obrad, zaproponował, aby dyrektor czy prezes indywidualnie prowadzili rozmowy z burmistrzami i wójtami poszczególnych gmin, jak również negocjowali wielkość stawek.

Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie zachęcał gminy do realizacji kursów oraz zatrudniania osób pozbawionych wolności. Przedstawił dramatyczny wskaźnik skazanych w Polsce, który wynosi 217 na 100 tysięcy mieszkańców, w porównaniu z Rumunią - 132 i ogólnym w Europie 100 skazanych na 100 tys. mieszkańców. Przeczytał także kuriozalne wyroki, które zapadają w polskich sądach. Chciałby stworzyć Centrum Edukacji dla skazanych, gdzie mogliby nauczyć się jakiegoś zawodu, a ich prace dyplomowe zostawałaby w gminie czy w powiecie, w postaci. np. wyremontowanej drogi czy budynków Domów Pomocy Społecznej. Zachęcał też do zatrudniania skazanych przez samorządy.

Na zakończenie Mariusz Chmiel zaproponował, by na kolejnym konwencie zająć się komunikacją publiczną i wspólnie opracować jak najlepsze rozwiązania dostępności komunikacyjnej dla poszczególnych miejscowości w całym powiecie.

  • autor: MM, fot. autor, data: 2011.12.12
  • Zainteresowanie wśród gości wzbudził folder "Wypoczynek i...
  • Obrady prowadził starosta słupski Sławomir Ziemianowicz
  • Daria Kowalewska przedstawiła wykorzystanie funduszy...
  • Wójt gminy Słupsk Mariusz Chmiel zaproponował wspólne...
  • Komendant Miejskiej Policji Andrzej Szaniawski podsumował...
  • Od lewej: Tadeusz Konopacki, Sławomir Ziemianowicz i Jerzy...
  • Wystawa miniatur obiektów związanych z tragicznymi losami...
  • Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Jacek Traczyk...
  • Wicestarosta słupski Andrzej Bury i dyrektor Okręgowej...
  • Poseł Stanisław Lamczyki i prezydent słupska Maciej...

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7741316 wejść.
Strona Archiwalna