Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Konwent 26.11.2015
  • Konwent 26.11.2015
  • Konwent 26.11.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Wyśpiewali trzy nagrody

Zespół wokalny „Chanter” okazał się zdecydowanie najlepszy i zawiózł do Potęgowa Grand Prix z XI Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w minioną niedzielę w Jezierzycach.  

Żeński zespół, składający się z dwu młodych nauczycielek, dwóch studentek i gimnazjalistki, pracujący ostatnio pod kierownictwem Piotra Pendzicha wykonał brawurowo i porywająco kolędę pt. „Lulaj Boże Dziecię”. Jury pracujące pod przewodnictwem Joanny Otwinowskiej nie miało żadnych wątpliwości i jednogłośnie wskazało głównego laureata tegorocznego przeglądu. Zespół wyróżniał się pod każdym względem.

W przeglądzie, w trzech kategoriach: wykonawcy na poziomie szkoły podstawowej, gimnazja i wyżej oraz dorośli, wzięło udział 12 solistek i solistów, jeden duet i 16 zespołów. Najwięcej uczestników zgłosiło się w kategorii „dorośli” i zdaniem jury reprezentowali oni najwyższy poziom. Najsłabiej zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy i dlatego w tej kategorii przyznano tylko jedną - pierwszą nagrodę, którą otrzymał chłopięcy zespół „Trio” z Potęgowa. Wykonał on kolędę „Jest taki dzień”. W kategorii gimnazja i wyżej pierwszym miejscem nagrodzono zespół „Muszelki” z Ustki za „Kolędę nadmorską”. Dwa drugie miejsca przyznano Martynie Burzyńskiej z gminy Słupsk za „Piosenkę świąteczną” i Martynie Szymańskiej z Ustki za „Nie było miejsca dla Ciebie”. Trzecią nagrodę w tej kategorii otrzymał zespół „Oktawa” z Krępy Słupskiej za „Północ już była”.

Wśród dorosłych wykonawców najwyżej, poza laureatem Grand Prix, oceniono zespół żeński „Wiśta Wio” z Potęgowa za „Tryumfy Króla Niebieskiego” . Drugie miejsce w tej kategorii przyznano zespołowi „Babiniec” z Rowów za „Biały śnieg”, a dwa trzecie - zespołowi „Szczebiotki” z gminy Kępice za „Śliczną gwiazdę” i Marii Ławrenowicz z Biesowic za „Wielki Bóg – małe Dziecię”. Wyróżniono „Świtezianki” z Głobina za „Przybieżeli do Betlejem” i zespół „Pietruchy” z Biesowic za „Kolędę Jezusa Narodzonego”.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez słupskie starostwo. Należy podkreślić, że tegoroczny przegląd zorganizowano według nowej formuły wypracowanej przez dyrektorów ośrodków kultury z powiatu, a także to, iż wzięło w nim udział wiele zespołów, z których większość prezentowała naprawdę zadawalający już poziom. Widać było pracę uczestników, a także słupskiej Akademii Pedagogicznej - z niej bowiem wywodzi się chyba większość pracujących z tymi zespołami i solistami instruktorów.

Juror Szymon Rogowski ze Słupska, który od pond 40 lat działa w artystycznym ruchu  amatorskim z podziwem patrzył na zespoły, które barwnie się prezentowały, potrafiły same sobie akompaniować na instrumentach, a do tego jeszcze całkiem nieźle śpiewały. Mówił, że przypominają mu czasy, kiedy autentycznie rozwijał się ruch artystyczny.

Niestety, w tym roku szwankowoło nagłośnienie i będzie musiało się zdecydowanie poprawić w kolejnej edycji przeglądu. Główny organizator – Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w Głobinie zapisał już sobie tę uwagę.

  • autor: ZZ fot. Jan Maziejuk , data: 2010.12.13

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7739685 wejść.
Strona Archiwalna