Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Nagrody i dyplomy dla powiatu słupskiego na Kongresie Regionów w Świdnicy

II Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy, który odbywał się od 10 do 12 maja br., to największe w Polsce spotkanie samorządowców z przedstawicielami  świata polityki i biznesu, podczas którego dyskutują oni o przyszłości samorządów, inwestycjach i rozwoju. Podczas Kongresu starosta słupski Sławomir Ziemianowicz odebrał dla naszego powiatu dyplomy i statuetki za zajęcie wysokich pozycji w rankingach organizowanych przez Związek Powiatów Polskich.

Podczas świdnickiego spotkania zaprezentowano wyniki  rankingów samorządów organizowanych przez Związek Powiatów Polskich. W Rankingu Powiatów i Gmin w 2010 roku, w kategorii powiatów ziemskich powiat słupski znalazł się w czołówce polskich samorządów, zdobywając drugą pozycję. Radość tym większa, że wśród gmin wiejskich na pierwszej pozycji uplasowała się Kobylnica, a na szóstej gmina Ustka. W rankingu samorządy oceniane były przez  ekspertów według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu kategoriach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne.

Z kolei w Rankingu Energii Odnawialnej 2010 w kategorii powiatów pierwsze miejsce zajął powiat słupski, a wśród gmin wiejskich na pierwszej pozycji uplasowała się Kobylnica. W tym  konkursie eksperci Związku Powiatów Polskich oceniali wykorzystanie przez samorząd wszystkich klasyfikowanych źródeł: energii biomasy, wiatru, wody, otoczenia, geotermalnej i słonecznej. Powiat słupski doceniono za różnorodne inicjatywy i inwestycje, m.in. farmy wiatrowe, kolektory słoneczne, instalacje cieplne na biomasę czy stare obiekty hydrotechniczne. Gmina Kobylnica zajęła pierwsze miejsce m.in. za inwestycje w piece na biomasę w budynkach mieszkalnych, przydomowe instalacje geotermalne oraz zespół siłowni wiatrowych Łosino, Widzino i Sierakowo.

Organizatorzy dla uczestników II Kongresu Regionów przygotowali ponad 50 paneli dyskusyjnych i wystąpienia 200 prelegentów. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, biznesu, administracji publicznej oraz eksperci. Dyskusje podzielono na kilka ścieżek tematycznych, takich jak polityka, ustrój samorządowy, relacje rząd - samorząd, gospodarka, biznes, urząd - obywatel, drogi i motoryzacja.

Samorządowców z naszego regionu w tym wyjątkowym spotkaniu reprezentowali: wicestarosta Andrzej Bury, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Ryszard Stus, sekretarz powiatu Irena Tkaczuk- Kawalerowicz oraz burmistrz Ustki i wójtowie gmin: Kobylnica, Ustka, Smołdzino, Potęgowo i Damnica.

Kongres Regionów organizowany jest przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska oraz miasto Świdnica. Według prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, Kongres Regionów to jedyne wydarzenie w Polsce, które skupia wszystkie struktury samorządowe - od gmin przez powiaty po województwa.  W tym roku przebiegał on pod hasłem „Bezpieczeństwo i rozwój”.

Drugiego dnia gościem honorowym kongresu był prezydent Bronisław Komorowski. W swoim wystąpieniu opowiedział się za umożliwieniem samorządowcom równoległego funkcjonowania na krajowej scenie politycznej. Wystąpienie głowy państwa otworzyło sesję plenarną „Władza centralna, a władza samorządowa. Jak jest naprawdę”. Prezydent chce, by samorządowcy zasiadali w Senacie, który mógłby zostać przekształcony w Izbę Regionów. Zaproponował, że zostanie to zapisane w projekcie ustawy. Prezydencki minister Olgierd Dziekoński, odpowiedzialny za ustawę samorządową, zapewniał, że projekt zawierający zapisy o możliwości kandydowania samorządowców do Senatu trafi do laski marszałkowskiej jeszcze w tej kadencji. Prezydent zaznaczał, że Polska jest w ważnym momencie dyskusji o przyszłości samorządu. Bo choć reforma z 1998 r. należy do jednej z najbardziej udanych i trwale zdecentralizowała kraj, dostrzega on problemy, które powinny być rozwiązane. Wymienił wśród nich niezdrową konkurencję i „brak współdziałania“ pomiędzy poszczególnymi szczeblami samorządu oraz alienację władz lokalnych. Samorządowcy twierdzą, że pomysł prezydenta jest dobry, ale to tylko ogólniki. Największym zaś problemem samorządów według nich jest tendencja przerzucania obowiązków na samorządy bez zapewnienia odpowiedniego finansowania.

Wyniki rankingu samorządów dostępne są na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich: www.zpp.pl.

  • autor: MM, fot. AB, data: 2011.05.16
  • Starosta Słupski odbiera nagrodę za I miejsce w Rankingu...
  • Wójt gminy Kobylnica odbiera nagrodę za I miejsce w...
  • Starosta Słupski odbiera nagrodę za II miejsce w Rankingu...
  • Wójt gminy Ustka odbiera nagrodę za VI miejsce w Rankingu...
  • Wójt gminy Kobylnica odbiera nagrodę za I miejsce w...

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7740826 wejść.
Strona Archiwalna