Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Starostwo Powiatowe w Słupsku
  • Swołowo - Kraina w Kratę
  • Port w Ustce
  • Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie
  • Pałac Bismarcka w Warcinie - Obecnie Technikum Leśne
  • Muzeum wsi Słowieńskiej w Klukach
  • Dolina Charlotty w Strzelinku
  • Elektrownia wodna w Gałęźni Małej
  • Elektrownia Wodna w Biesowicach
  • Elektrownie Wiatrowe w Kobylnicy
  • Latarnia morska w Czołpinie
  • Plaża w Ustce
  • Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
  • Kościół w Barcinie
  • Kościół w Bierkowie
  • Kościół w Budowie
  • Kościół w Cecenowie
  • Kościół w Dobieszewie
  • Kościół w Ustce
  • Kościół w Bruskowie
  • Kościół w Niepoględzie
  • Kościół w Osowie
  • Kościół w Strzelinie
  • Kościół w Swołowie
  • Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie
  • Pałac w Warcinie
  • Źródło Joanny w Warcinie
  • Elektrownia Wodna w Biesowicach z lotu ptaka
  • Elektrownia wodna w Krzyni
  • Żelkowo
  • Spływ kajakowy Słupią
  • Starostwo Powiatowe nocą
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

10 lat partnerstwa Powiatu Słupskiego i niemieckiego Herzogtum Lauenburg

          Jubileusz 10-lecia współpracy Powiatu Słupskiego z Herzogtum Lauenburg w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn obchodzono przez słupskie starostwo10 i 11 czerwca br.. Z tej okazji odbył się cykl imprez, w których uczestniczyli - władze obu powiatów, radni, przedstawiciele współpracujących ze sobą środowisk i organizacji młodzieżowych, dyrektorzy jednostek powiatu oraz polscy i niemieccy artyści – zespoły taneczno-wokalne i soliści. Konferencja w starostwie rozpoczynająca uroczystości była najważniejszym wydarzeniem dwudniowych obchodów. Swoim występem uświetnił ją chór Iuventus Cantas z Akademii Pomorskiej w Słupsku, pod dyrekcją Ryszarda Strzeleckiego.  Młodzi artyści wykonali pieśni polskich kompozytorów, wprowadzając miłą i ciepłą atmosferę, która utrzymywała się do chwili wyjazdu.

            Wszystkich gości powitał starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i podsumował dziesięcioletnią dekadę spotkań i wspólnie realizowanych pomysłów. W ciągu tych lat udało się zrobić bardzo wiele, a współpraca obejmowała m.in. gospodarkę, kulturę oraz wymianę grup młodzieżowych. W czasie spotkań dzielono się doświadczeniami w zakresie działalności samorządowej, w tym pracy urzędów i działalności rady. Jakby zupełnie oddzielnym torem biegła współpraca nawiązana między strażą pożarną, pszczelarzami i lekarzami oraz wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy. Ziarenko zasiane 10 lat temu, podpisaniem umowy partnerskiej 11 maja 2001 r., rozwijało się intensywnie i niezwykle owocnie, w postaci wspólnie realizowanych projektów i przedsięwzięć. Jednym z najważniejszych była polska edycja projektu pn. „Zabawa w miasto – dzieci budują swój własny świat”. W Runowie w powiecie słupskim zbudowano namiotowe miasteczko „Wioskę Dyla”, w której „pracowały”, bawiły się i wypoczywały dzieci z Polski i Niemiec. Ciekawym projektem był musical „Konferencja zwierząt” oraz „Pippi Langstrumpf całkiem duża”. W okresie dziesięciu lat wielokrotnie promowano powiaty, organizowano wystawy malarzy z obu powiatów,  polskie zespoły wokalno-taneczne występowały na różnych imprezach w Kreis Herzogtum Lauenburg, a niemieckie na ziemi słupskiej. Debatowano na temat stosunków polsko-niemieckich w ramach Unii Europejskiej, niemieccy goście przedstawili działalność Centrum Innowacyjno-Technologicznego w Geesthacht, mogącego być wzorem dla tworzonego Parku Technologicznego przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego w Słupsku,  mówili o oczekiwaniach niemieckich pracodawców po otwarciu niemieckiego rynku pracy.

            Meinhard Füllner, przewodniczący Rady Powiatu Herzogtum Lauenburg zwrócił uwagę  na ciepłe i miłe stosunki łączące obu partnerów, a wzajemne wizyty nazwał spotkaniami przyjaciół, które nawiązały się przez te wszystkie lata. Przedstawił też najważniejsze przesłanki, działania i korzyści płynące z partnerstwa. Podziękował za serdeczne przyjęcie i przygotowanie uroczystości na najwyższym poziomie. Jako dowód uznania przekazał dla starosty dyplom partnerstwa oraz kosz z produktami ze swojego powiatu. „To partnerstwo stało się platformą wzajemnej wymiany informacji oraz poglądów i przyczyniło się do rozwoju wzajemnego zrozumienia. Stało się ważnym pomostem wielorakich kontaktów pomiędzy różnymi organizacjami i politykami wszystkich szczebli. Przede wszystkim jednak stworzyło młodzieży możliwość poznania się i przekonania, że ta przyjaźń we wspólnej Europie ma dobrą i pokojową przyszłość. Naszym życzeniem jest kontynuacja tej drogi w przyszłości” – te słowa napisano na dyplomie od niemieckich parterów. Z kolei Sławomir Ziemianowicz i Ryszard Stus, przewodniczący Rady wręczyli gościom okazjonalną statuetkę upamiętniającą 10-lecie partnerstwa oraz książkę, w której znalazły się zdjęcia współpracujących ze sobą środowisk.

            Miłym akcentem było wspólne krojenie okazjonalnego tortu przez włodarzy obu powiatów. Historię podpisania umowy i najważniejszych spotkań partnerskich w całym dziesięcioleciu przedstawiła Maria Matuszewska, kierownik Oddziału Promocji i Współpracy. Kontakty obu starostw polegają nie tylko na wymianie delegacji oficjalnych, współpracy kulturalnej i gospodarczej, ale obejmują również szkoły i wymianę młodzieży, lekarzy, pszczelarzy i strażaków. O współpracy z pszczelarzami z Kreis Herzogtum Lauenburg opowiedział Leszek Onisiewicz, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, natomiast Krzysztof Gawroński, kierownik Niepublicznego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej SON w Słupsku przybliżył kontakty z niemieckimi lekarzami i pacjentami. Przygotowania i realizację jednego z najciekawszych wspólnych przedsięwzięć „Zabawa w miasto – dzieci budują swój własny świat” przedstawiła Maria Matuszewska, koordynator projektu ze strony polskiej. Współpracę partnerów, obejmującą wymianę młodzieży w całym dziesięcioleciu przybliżyła Małgorzata Hausmann ze starostwa w Ratzeburgu.

            Niezwykle ważnym punktem programu było otwarcie wystawy pt. „10 lat partnerstwa Powiatu Słupskiego i Kreis Herzogtum Lauenburg”, która znajduje się na pierwszym i drugim piętrze w starostwie. Goście z ciekawością oglądali zdjęcia z różnych spotkań, w sali reprezentacyjnej mieli okazję zobaczyć pamiątki, które znaleziono w czasie remontu starostwa i budynku przy ul. Sienkiewicza 20. Była też okazja do podziwiania mechanizmu zabytkowego zegara i pięknych widoków z wieży zegarowej.

Po południu wszyscy bawili się na festynie w Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, gdzie wspólnie biesiadowali i podziwiali występy polskich i niemieckich artystów. Młodzi wykonawcy z zespołu G-Break-Dance oraz Samba Zamba rozgrzali serca wszystkich obecnych. Powiat słupski na scenie reprezentowali: solistki Adriana Kuczun i Aleksandra Zawada, a także kapela „Zgoda” i uwielbiane przez zagranicznych gości dziewczyny ze Słupskiej Grupy Baletowej „Arabeska”. Nie zabrakło oczywiście naszej maskotki SOWY, która uwielbia spotkania towarzyskie. Tego dnia zaprosiła do pomocy również Żabę z DPS w Lubuczewie oraz obecną Miss Powiatu Ewelinę Świerczewską.

W sobotę obchody odbywały się w Centrum Edukacji Regionalnej i pałacu w Warcinie. W pięknej scenerii pałacowych ogrodów goście wysłuchali koncertu sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych. Starosta Sławomir Ziemianowicz i przewodniczący Meinhard Füllner wspólnie posadzili DĄB 10-LECIA, później goście zwiedzili pałac i drugą część wystawy „10 lat partnerstwa” oraz mauzoleum na „Czarciej Górze”. Obchody zakończono wspólnym ogniskiem.

Podczas uroczystości pojawiło się kilka tematów, które będą przedmiotem kolejnych spotkań, m.in. oświata, opieka zdrowotna i historia. Przy pożegnaniu goście jeszcze raz dziękowali za serdeczne przyjęcie, byli pod ogromnym wrażeniem programu i przygotowania uroczystości na bardzo wysokim poziomie.

  • autor: MM, fot. Jan Maziejuk, data: 2011.06.14

Obchody 10-lecia powiatu słupskiego z Kreis Herzogtum Lauenburg - VI 2011

Odbyła się kolejna odsłona Damnickich Betlejek

13 stycznia br. w Sali Lustrzanej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy odbył się III Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych „Damnickie Betlejki 2011” organizowany pod Patronatem Starosty Słupskiego.

Organizowany od 2000 r. co dwa lata przegląd jest imprezą kulturalno–oświatową o charakterze integracyjnym. Do udziału zapraszane są dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Dzięki uczestnictwu w tym wydarzeniu młodzi mogą wymienić doświadczenia, zawrzeć nowe znajomości oraz zaprezentować swoje umiejętności.

W tegorocznej edycji Damnickich Betlejek wzięło udział 13 zespołów głównie z placówek z Województwa Pomorskiego, m.in. z Gdańska, Gdyni I Kościerzyny. Każda ekipa zaprezentowała swoje jasełka i wzbudzała wielkie zainteresowanie publiczności. Zadbano o scenografię i kostiumy.

Ogromne wrażenie na widzach i uczestnikach przeglądu wywarł występ zespołu"Kolędnicy" z Machownika. Młodzi aktorzy z ogromnym przejęciem przedstawili „Wigilię w autobusie” w nowoczesnej scenografii z niezwykle przejmującą piosenką Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.  W przerwach uczestnicy wspólnie śpiewali pastorałki, mogli też posilić się smakołykami w specjalnie przygotowanej kawiarence.  Dla wszystkich uczestników był to dzień pełen wrażeń, każdy  bardzo przeżywał swój występ. Wszystkie jednak były niezwykłe i pełne światecznego ciepła.

W ramach Przeglądu rozstrzygnięto konkurs na logo Damnickich Betlejek 2011 oraz przyznano tytuł "Osobowość Damnickich Betlejek".  Najwięcej głosów w konkursie na logo uzyskał SOSW Lębork. Tytułem "Osobowości" wyróżniono dwanaście osób - uczniów, jak i terapeutów.

  • autor: WH, fot. J. Maziejuk, data: 2011.01.14

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7740875 wejść.
Strona Archiwalna