Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

XX sesja Rady Powiatu Słupskiego

XX sesję Rady Powiatu Słupskiego, która odbyła się 30 października br., po raz kolejny zdominowały sprawy drogowe, tym razem jednak rozmawiano o drogach krajowych i wojewódzkich. Z udziałem przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Wojewódzkiego Zarządu Dróg odbyła się bowiem debata na temat stanu technicznego i inwestycji  oraz perspektyw rozwoju dróg krajowych i wojewódzkich na terenie powiatu słupskiego. 

Interpelacje zgłoszone przez radnych na październikowej sesji dotyczyły remontu cząstkowego drogi Pobłocie - Stowięcino, stanu pałacu w Damnicy, gdzie mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz transportu wiatraków na drodze Wykosowo – Stowięcino. Przy trasie tej znajduje się dużo starych budynków i mieszkańcy obawiają się, że w czasie przejazdu ciężkiego sprzętu mogą one ulec uszkodzeniu.

Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu. W okresie od ostatniej sesji Zarząd Powiatu Słupskiego odbył pięć posiedzeń, na których wypracował pięć projektów uchwał  Rady Powiatu przygotowanych na październikową sesję i piętnaście uchwał własnych.Pięcioma uchwałami dokonano zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2012, jedna dotyczyła zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Słupskiego. Kolejną podano do publicznej wiadomości informację o wykonaniu budżetu Powiatu Słupskiego za III kwartał 2012 roku oraz o udzielonych umorzeniach niepodatkowych należności budżetowych. Inne dotyczyły m.in. powołania zespołu do opracowania projektu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Powiatu Słupskiego na lata 2013-2020, ogłoszenia Powiatowej Olimpiady Wiedzy na temat HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS – młodzi bez HIV” oraz  powołania komisji konkursowej. Poprzez kolejną uchwałę wyrażono wolę przesunięcia środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - zwiększono limit na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Przyznano także nagrody Starosty Słupskiego ze specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych Powiatu Słupskiego.

Wśród wielu imprez odbywających się od ostatniej sesji, starosta zwrócił uwagę na Słupskie Pokopki, które odbyły się 14 października w Karżniczce. Najlepszym producentom ziemniaków tradycyjnie wręczone zostały Słupskie Bursztynowe Bulwy – statuetki przyznawane co roku przez Starostę Słupskiego. W tym roku również podczas Pokopek siedem osób otrzymało Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. W ramach imprezy wybrano Sołtysa i Sołtyskę Roku 2012, a także najlepszą potrawę ziemniaczaną.

Starosta poinformował również o prowadzonych działaniach i rozmowach z kierownictwem Polskich Linii Kolejowych w Szczecinie na temat rewitalizacji linii kolejowej 405 Szczecinek – Ustka.

Zygmunt Śliwa, kierownik Delegatury Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska udzielał dodatkowych informacji do przygotowanego wcześniej dla radnych raportu o stanie środowiska na terenie powiatu słupskiego za 2011 rok. Stan powietrza atmosferycznego określono na podstawie badań stężenia azotu, benzenu oraz pyłu zawieszonego PM10. W ciągu całego roku nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych norm w badanych wskaźnikach. Czystość wód płynących i stojących badano na dziesięciu stanowiskach obejmujących siedem rzek w powiecie słupskim. Przeprowadzona ocena wykazała generalnie dobrą jakość wód we wszystkich kategoriach klasyfikacyjnych, a tym samym dobry stan ekologiczny. Stwierdzono przy tym bardzo dobrą kondycję biologiczną i fizykochemiczną Wieprzy w Korzybiu oraz znikomą zawartość substancji specyficznych oznaczonych w wodach Słupi (Charnowo) i Łupawy (Smołdzino), jednak pozostałe elementy klasyfikacyjne sprowadzały ostatecznie jakość tych rzek do poziomu dobrego. Badając stan czystości wód podziemnych, stwierdzono wody o dobrej lub zadowalającej jakości fizykochemicznej. Najniekorzystniej prezentowały się wody w miejscowości Żelazo, których stan sklasyfikowano jako słaby. Jeśli chodzi o ocenę jezior, to w 2011 roku monitoringiem objęto jezioro Łebsko. Charakteryzowało się ono umiarkowanym stanem ekologicznym, co skutkowało ogólnym złym stanem wód.

Debatę o drogach krajowych i wojewódzkich na terenie powiatu słupskiego rozpoczął Jerzy Głuszak, kierownik słupskiego rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawiając stan techniczny oraz plany dotyczące budowy krajowej drogi ekspresowej S6 Szczecin – Gdańsk. Część od Szczecina do obwodnicy Słupska jest opracowywana przez oddział zachodniopomorski, pozostała zaś przez pomorski. Po wyborze przebiegu Trasy Kaszubskiej (S6) wariantu północnego (w rejonie Lęborka) w tym roku ruszyło postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla tej inwestycji, które może potrwać nawet rok. Taka decyzja otwiera drogę do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji, czyli budowa rozpocznie się nie wcześniej niż po 2014 roku. Przebudowa odcinka drogi krajowej 21 Słupsk – Ustka, planowana na lata  2013 -2014, będzie obejmowała remonty obiektów mostowych oraz budowę ścieżki rowerowej wzdłuż tej trasy. Radni proponowali, by na tej drodze m.in. zamontować sygnalizację świetlną w Grabnie, poszerzyć ją do dwóch pasów, uruchomić lewoskręty czy usprawnić wyjazd z plaży. Jerzy Głuszak zasugerował, by wszystkie propozycji i oczekiwania złożyć w formie pisemnej. Zaznaczył jednak, iż budowa drogi ekspresowej na tym odcinku jest nierealna, natomiast będzie prowadzona kompleksowa modernizacja, co jednak jest uwarunkowane możliwościami finansowymi.

Zdzisław Jabłonowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich przedstawił stan dróg wojewódzkich w powiecie słupskim, który znajduje się w raporcie sporządzonym w ubiegłym roku. W powiecie słupskim znajduje się 1734 km dróg wojewódzkich, z czego szczegółowej kontroli poddano 1530 km. Stwierdzono, że 53 procent  jest w złym stanie technicznym, czyli ok. 1100 km dróg wymaga kompleksowej przebudowy. Według szacunkowej wyceny w kwietniu ubiegłego roku potrzeba na to  1850 mln zł (bez remontu mostów). Jabłonowski dodał, że w roku ubiegłym budżet na drogi wyniósł 101 mln, w roku bieżącym 38 mln (z czego 16 mln to zadania własne), a w 2013 roku ma wynieść ponad 39 mln. Poinformował także, że w chwili obecnej przystąpili do kilku konkursów o środki europejskie. Od tego w dużej mierze będzie uzależniona realizacja inwestycji drogowych w roku przyszłym.   

Na XX sesji przegłosowano prawie jednogłośnie uchwały w sprawie:

  • określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Słupskiego w 2013 roku,
  • przyjęcia przez Powiat Słupski od Gminy Damnica pomocy rzeczowej na realizację chodników na terenie Gminy Damnica,
  • zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Słupskiego, 
  • zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2012 rok.
  • umowy pomiędzy Powiatem Słupskim a Gminą Słupsk dotyczącej  udzielenia Powiatowi Słupskie udzielenia pomocy finansowej na realizację zadania polegającego na przebudowie chodnika w miejscowości Karżcino w ciągu drogi powiatowej 1120G Karżacino – Gąbino.
  • autor: MM, fot. autor, data: 2012.11.02
  • Oo lewej:Marcin Białas, Ryszard Stus, Sławomir...
  • Zygmunt Śliwa, kierownik Delegatury Pomorskiego...
  • Jerzy Głuszak, kierownik słupskiego rejonu Generalnej...
  • Piotr Lisowski, przewodniczacy Rady Miejskiej w Kępicach
  • Zdzisław Jabłonowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg...
  • Piotr Wszółkowski, radny
  • data: 2012.11.02

"Na wiejską modłę: od maneża do wiatraka - od rolnika do rybaka" - wystawa Czesława Guita

 

Zachęcamy do zwiedzania wystawy Czesława Guita, stypendysty Starosty Słupskiego, którą można zobaczyć w kaplicy św. Jerzego mieszczącej się przy placu bł. B. Kostkowskiego w Słupsku (ul. Jana Pawła II).
Autor to instruktor-modelarz, marynista, malarz na szkle i płótnie. Twórca i organizator wielu wystaw w powiecie słupskim. Ich tematyka to: Wspomnienia z Canarów; Bitwy morskie i żaglowce, morze; Modelarstwo w butelkach, pokłady i armaty morskie; Portrety na szkle grawerowane; Pejzaże i krajobrazy, Las: pomniki przyrody, drzewa; Theatrum zimowe: Lubuń 2005/2006; My z Lubunia - Grafika na szkle - portrety sąsiadów; My z krainy w kratę: obiekty stare, szachulcowe, kościoły, zabytki z okolic. Przekazał 30 prac słupskiemu hospicjum na aukcję charytatywną. Modele statków średniowiecznych pokazał m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku. 
Wystawa, prezentowana obecnie w kaplicy św. Jerzego, powstawała przez dwa lata w ramach otrzymanych Stypendiów Starosty Słupskiego. Są to w zasadzie dwie połączone ze sobą wystawy, które łączy wiejski folklor. Skłądają się na nią prace artystyczne, które połączone są w taki sposób, że ich kompozycja tworzy ruchome urządzenia takie jak: wiatrak, maneż, wirnik młyna wodnego, siewnik. Druga część wystawy przedstawia modele rybackie zabudowane w szkle. Poświęcona jest również pracy w lesie oraz na polu. Unaocznia sposoby pracy i narzędzia dziś już nie spotykane.
 
Wystawa będzie czynna do 10 sierpnia br. od czwartku do niedzieli w godzinach od 10.00-15.30
  • autor: MW

Zaproszenie

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7743622 wejść.
Strona Archiwalna