Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Nagrody dla powiatu słupskiego

Wicestarosta Andrzej Bury w czasie Kongresu Regionów w Świdnicy odebrał dla powiatu słupskiego dyplomy i statuetki za zajęcie I miejsca w Rankingu Energii Odnawialnej oraz II miejsca w Rankingu Gmin i Powiatów organizowanych przez Związek Powiatów Polskich.

III Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy, który odbył się od 29 do 31 maja br., to największe w Polsce spotkanie samorządowców, organizacji pozarządowych z przedstawicielami  świata polityki i biznesu, podczas którego dyskutowano o przyszłości samorządów, inwestycjach i rozwoju. W kongresie wzięło udział blisko dwa tysiące gości, dla których przygotowano 64 panele dyskusyjne, pięć sesji plenarnych oraz liczne wystawy zlokalizowane w świdnickim rynku. Po raz pierwszy w tym roku odbyło się Forum NGO – wielkie spotkanie organizacji pozarządowych. Najwięcej jednak emocji, jak co roku, wzbudziły finały różnych rankingów i konkursów. Samorządowców z naszego regionu w tym wyjątkowym spotkaniu reprezentowali: wicestarosta Andrzej Bury, sekretarz powiatu Irena Tkaczuk-Kawalerowicz oraz burmistrz Kępic Magdalena Gryko, wójt gminy Ustka Anna Sobczuk-Jodłowska i wicewójt Kobylnicy Jan Plutowski.

Podczas świdnickiego spotkania zaprezentowano wyniki  rankingów samorządów organizowanych przez Związek Powiatów Polskich. W Rankingu Powiatów i Gmin w 2011 roku, w kategorii powiatów ziemskich powiat słupski znalazł się w czołówce polskich samorządów, zdobywając drugą pozycję. Radość tym większa, że wśród gmin wiejskich na trzeciej pozycji uplasowała się Kobylnica. Z kolei w Rankingu Energii Odnawialnej 2011 w kategorii powiatów pierwsze miejsce zajął powiat słupski, a wśród gmin wiejskich na pierwszej pozycji uplasowała się Kobylnica.

Do rozmów w Świdnicy zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, biznesu, administracji publicznej oraz Unii Europejskiej, a także eksperci, naukowcy i dziennikarze. W tym roku kongres przebiegał pod hasłem „Samorząd – Inwestycje - Rozwój”. Dyskusje podzielono na kilka ścieżek tematycznych, takich jak kultura, energetyka, Polska regionów – inwestycje: drogi, koleje, lotniska, szerokopasmowy Internet i transport.

 Związek Powiatów Polskich w ramach kongresu przeprowadził trzy panele tematyczne: samorządność dla solidarności – powiat „polis” – wspólnota mieszkańców; 15 lat po reformie administracyjnej. Od ambitnych planów do trudnej rzeczywistości; Czy samorządy potrafią zarządzać szpitalami? Praktyki, które odpowiedzą na to pytanie. Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia samorządu było podsumowanie Karty Świdnickiej, podpisanej w ubiegłym roku. Opierała się ona na czterech podstawowych zasadach: partycypacji, decentralizacji, samostanowienia i solidarności. Jak się okazało, próba zintegrowania środowiska samorządowców udała się, lecz wciąż występuje brak partnerstwa i porozumienia między samorządami. Tematem sesji ostatniego dnia  były organizacje pozarządowe.  O współpracy samorządu z otoczeniem społecznym rozmawiali podczas sesji plenarnej Sławomir Mazurek, prezes Unii Przedsiębiorców Dolnego Śląska, operator Sudeckiego Centrum Organizacji Pozarządowych, które w ramach kongresu organizowało Forum NGO, Paweł Gębaczyk, dyrektor dolnośląskiego centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Zenon Matuszko, prezes Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej i Łukasz Domagała, prezes Sieci SPLOT i Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Kongres Regionów organizowany jest przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska oraz miasto Świdnica. Według prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, Kongres Regionów to jedyne wydarzenie w Polsce, które skupia wszystkie struktury samorządowe - od gmin przez powiaty po województwa. Tegoroczny Kongres Regionów został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Wyniki rankingu samorządów dostępne są na stronie internetowej Związku Powiatów

Polskich: www.zpp.pl.

WYRÓŻNIENIA

Powiat Słupski zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej za rok 2011 w kategorii „najlepsze powiaty”, organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Zdecydowaną większość punktów rankingowych, bo aż 6000, uzyskał za zlokalizowane na swoim terenie farmy wiatrowe. Energetyka wiatrowa jest nie tylko głównym źródłem produkcji zielonej energii, przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale też daje szansę rozwoju gospodarczego kraju. Poprzez wszelkie przedsięwzięcia sprzyjające rozwojowi technik proekologicznych Powiat Słupski jest postrzegany w krajowych rankingach jako region najbardziej przyjazny środowisku. Nagrodzony został również za wykorzystanie wszystkich klasyfikowanych źródeł, tj. energii biomasy – 830 punkty, wiatru – 6000, wodnej – 785, otoczenia - 15, geotermalnej – 10, słonecznej – 10 i innych – 100, uzyskując tym samym najlepszy wynik (7750 pkt).

Związek Powiatów Polskich co roku ocenia działania powiatów mające na celu promocję rozwiązań ekoenergetycznych, stawiając w ubiegłym roku na ekorozwój.

Niezwykłym sukcesem jest utrzymanie trzeci rok z rzędu wysokiej lokaty powiatu słupskiego w Rankingu Powiatów i Gmin 2011, zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Druga pozycja spośród 314 powiatów ziemskich, z łączną sumą punktów 39907, pokazuje, że powiat słupski rozwija się niezwykle prężnie i kładzie ogromny nacisk na wszelkie działania proinwestycyjne i prorozwojowe, np. do zwycięzcy – powiatu kieleckiego zabrakło mu jedynie 623 punktów. Wysoko punktowane były działania promocyjne, ilość środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych, posiadanie certyfikatu ISO, poprawa jakości obsługi mieszkańców, rozwój systemu informacyjnego oraz promocja rozwiązań ekoenergetycznych, ochrona zdrowia i pomoc społeczna.

Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny w Polsce ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line przez cały rok. Miejsce            w rankingu uzależnione jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

  • autor: MM, fot. arch. ZPP, data: 2012.06.06

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7742505 wejść.
Strona Archiwalna