Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Dożynkowa zabawa w gminach naszego powiatu

W miniony weekend odbyły się dożynki w sześciu gminach powiatu słupskiego. W sobotę rozpoczęli świętowanie mieszkańcy i rolnicy z gmin: Słupsk i Smołdzino, zaś w niedzielę gminy Damnica, Główczyce, Potęgowo i Kobylnica.

W dożynkowych obchodach wzięli udział włodarze powiatu - starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wicestarosta Andrzej Bury, którzy w każdej gminie osobiście dziękowali rolnikom za ich codzienną pracę i pielęgnowanie tradycji ludowych.

Po mszach dziękczynnych w intencji rolników, zwykle rozpoczynających uroczystości dożynkowe, goście udawali się w świątecznym korowodzie do miejsc, w których odbywały się kolejne punkty programu. Dla mieszkańców poszczególnych gmin przygotowano liczne atrakcje tj. występy artystyczne, pokazy sportowe i ciekawe konkursy. Każda gmina zadbała
o ciekawy program artystyczny. W Potęgowie goście bawili się wyśmienicie przy dźwiękach koszalińskiej formacji Raggafaya i Live, zaś w Czystej (Gmina Smołdzino) organizatorzy postawili na zespoły folklorystyczne. Niewątpliwą atrakcją dożynek w Kuleszewie był towarzyszący im występ uczestników Międzynarodowego Festiwalu Kultur.

Zespoły ludowe zaproszone z okolicznych sołectw swoim śpiewem i tańcem wprawiały gości dożynkowych w radosny nastrój, a stoiska Kół Gospodyń Wiejskich kusiły domowymi wypiekami, kiełbaskami i regionalnymi przysmakami. Podczas gminnych imprez tradycyjnie rozstrzygnięto również konkursy na najładniejsze wieńce oraz chleby dożynkowe.

Już za tydzień dalszy ciąg dożynkowych imprez. Tym razem świętować będą gminy: Kępice oraz Ustka, zaś w niedzielę, 9 września br., w Dębnicy Kaszubskiej odbędzie się Powiatowe Święto Plonów, na które wszystkich mieszkańców powiatu słupskiego już dziś serdecznie zapraszamy.

 

  • autor: DZ, fot. Jan Maziejuk, data: 2012.09.04
  • data: 2012.09.04

55 lat SOSW w Damnicy minęło

     3 czerwca 2011r. – w sali lustrzanej damnickiego pałacu  - odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 55-lecia działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy.  W uroczystości uczestniczyło bardzo wielu gości. Ze Starostwa przybyli: Sławomir Ziemianowicz – Starosta Słupski, Dagna Sikorska oraz Danuta Garbacz – inspektorzy Wydziału Polityki Społecznej. Wśród gości znalazł się również  Grzegorz Jaworski – Wójt Gminy Damnica. Pomorskiego Kuratora Oświaty reprezentowała Ewa Hałas. Prezydenta Miasta Słupska reprezentowała inspektor Wydz. Oświaty w Słupsku - Ewa Homerda. Z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Ustce przyjechał p.o. komendantakmdr por. Jerzy Reclaw. Ponadto przybyli: Elżbieta Krężel - Prezydent Stowarzyszenia International KIWANIS – Klub Słupia, Renata Wismont – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dajmy im Radość”, Maria Jabłońska – Prezes Stowarzyszenia „Promyk” z Damnicy, dyrektorzy: ZST w Ustce,  SOSW w Słupsku, ZS w Damnicy, w Zagórzycy, w  Damnie, liczni przyjaciele i sponsorzy, przedstawiciele środowiska lokalnego  gm. Damnica, rodzice i opiekunowie uczniów.

     Władysława Hanuszewicz – dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Damnicy - powitała licznie przybyłe grono przyjaciół, a następnie przedstawiła krótką historię Ośrodka. W swoim wystąpieniu przypomniała początki pracy Państwowego Zakładu Wychowawczego,  dyrektorów minionych kadencji oraz szczególnie  istotne daty w rozwoju placówki. Dużo uwagi poświęciła jednak wydarzeniom z najnowszej historii placówki,  tzn. z lat 2005 – 2011. Zapoznała zebranych z licznymi przedsięwzięciami organizacyjno – modernizacyjnymi w pałacu, z osiągnięciami dydaktyczno – wychowawczymi nauczycieli oraz uczniów. Nawiązała również do aktualnych zmian w systemie oświaty, konieczności dalszej transformacji polskiej szkoły, a tym samym konieczności dostosowywania się placówek kształcenia specjalnego do otaczającej rzeczywistości.

     Następnie zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu dzieci z teatrzyku „Pędziwiatry i Spółka”. Po obejrzeniu pantomimy uczniowie i goście wysłali do nieba balony z marzeniami dzieci.Wreszcie przyszedł czas na wystąpienia gości, którzy - na ręce dyrektor Władysławy Hanuszewicz – składali gratulacje, życzenia, dzielili się wrażeniami z przedstawienia. W kolejnej części – zebrani mieli okazje obejrzeć „Bajkę o złotej rybce i rybaku” w wykonaniu zespołu nauczycieli z filii Ośrodka w Machowinku.

     Na zakończenie uroczystości wszystkich zaproszono na poczęstunek oraz do zwiedzania placówki, zapoznania się z kronikami Ośrodka, a także oglądania przygotowanych wystaw.

  • autor: SOSW w Damnicy, fot. Jan Maziejuk, data: 2011.06.08

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7743000 wejść.
Strona Archiwalna