Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Jubileuszowa Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego

W ostatni weekend (5-6 stycznia br.) w hali sportowej Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy odbyła się jubileuszowa XV Środkowopomorska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Tegoroczna impreza cieszyła się wyjątkową frekwencja, chętnych do podziwiania osiągnięć hodowców gołębi rasowych i drobiu ozdobnego było dużo więcej niż zwykle. Wystawa pod patronatem Starosty Słupskiego i Wójta Gminy Kobylnica na stale wpisała się już do kalendarza styczniowych imprez w powiecie słupskim. W Kobylnicy hodowcy z całego Pomorza, a także Bydgoszczy i Wielkopolski zaprezentowali ponad tysiąc gołębi osiemdziesięciu dwóch ras oraz drób ozdobny, słychać więc było nie tylko turkot gołębi, ale też pianie kogutów czy delikatne odgłosy bażantów. Zwiedzający mieli okazję podziwiać wiele unikalnych ras w kraju –  turkoty niemieckie, wywrotki wschodniopruskie, sfifty, lahore,  białogłówki gumbińskie czy budapesztańskie krótkodzioby. Wśród bardziej popularnych hodowcy zaprezentowali wspaniałe i piękne okazy ras gołębi polskich, niemieckich, rosyjskich, litewskich i holenderskich. Ostatnio, jak mówią hodowcy, trwa duże zainteresowanie gołębiami z Zachodu, bo na naszym rynku są one nowością i dużą atrakcją. Wystawie i konkursowi, w której gołębie oceniali krajowi sędziowie związku, towarzyszyła giełda młodych ptaków, gdzie można było kupić lub wymienić się ciekawymi okazami.  

Ośmioosobowa komisja sędziowska pod kierownictwem Bogdana Szmidta z Koszalina oceniając poszczególne okazy, brała pod uwagę wiele elementów, jak: wygląd głowy, oczu, dzioba oraz skrzydeł, ogona i nóg. Dodatkowo punktowana była ogólna postawa i figura. W każdej rasie został wybrany zwycięzca. Miłośnicy ptaków w czasie wystawy mieli szczególną okazję do wymiany doświadczeń i porównania poziomu swojej hodowli z innymi wystawcami. W tym roku w Kobylnicy hodowcy pokazali także kury ozdobne m.in. takich ras, jak: chabo, karzełek łapciaty, zielononóżka kuropatwiana, bojownik czy arukany. Można było zobaczyć również kaczki rasy caeyuga i  szmaragdowa.

Marian Jarząbek, otwierając uroczystość wręczenia pucharów, podziękował wszystkim hodowcom za przyjazd, szczególnie tym, którzy spośród kilku imprez odbywających się w tym samym czasie w różnych regionach kraju wybrali tę w Kobylnicy. Słowa uznania i gratulacje dla wszystkich hodowców złożyli Ryszard Stus, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego oraz Jan Plutowski, wicewójt Gminy Kobylnica. Przewodniczący zwrócił uwagę, iż wystawa w Kobylnicy na stałe zagościła w kalendarzu imprez powiatu słupskiego i z roku na rok przyjeżdża coraz więcej miłośników gołębi, by pokazać swoje najlepsze okazy.

W czasie uroczystości puchary otrzymali zwycięzcy poszczególnych ras oraz za pierwszą, drugą i trzecią kolekcję. Oprócz wyróżnień sędziowskich tradycyjnie swoje nagrody przyznali także patroni imprezy. Puchar Starosty Słupskiego otrzymał Tomasz Kreft z Bolszewa za garłacza pomorskiego, który w ocenie Ryszarda Stusa był najładniejszym okazem, a w ocenie sędziowskiej otrzymał 95 pkt. Puchar Wójta Gminy Kobylnica trafił do rąk Roberta Klimkowskiego ze Słupska  także za gurłacza pomorskiego. Wielu hodowców otrzymało nawet po kilka czy kilkanaście pucharów. Nagrody laureatom wręczali Ryszard Stus, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego, Jan Plutowski, wicewójt gminy Kobylnica, Witold Stech, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjno-Gospodarczego Szkół w Kobylnicy, Marian Jarząbek, komisarz wystawy oraz inni zaproszeni goście. Głównym organizatorem był Środkowopomorski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Koszalinie, a współorganizatorem Powiat Słupski i Gmina Kobylnica.

  • autor: MM, fot. autor, data: 2013.01.07

5 Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty

  • data: 2011.08.12

Oświatowa sesja Rady Powiatu Słupskiego

Czwartą sesję w obecnej kadencji, która odbyła się 22 lutego br., zdominowały sprawy powiatowej oświaty.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o wprowadzeniu zmian, długich i burzliwych dyskusji na posiedzeniach Zarządu i Komisjach, na sesji przez wiele godzin ponownie rozmawiano o usteckich szkołach ponadgimnazjalnych, w których z roku na rok drastycznie spada liczba uczniów. Funkcjonowanie w nowych warunkach finansowych, związanych z usztywnieniem budżetu, powoduje, iż podjęcie dzisiaj trudnych decyzji przez radnych, zapewni młodzieży z Ustki i powiatu kształcenie w szkołach publicznych. Na sali obrad w tym dniu pojawiło się wielu przedstawicieli usteckich środowisk, absolwentów Społecznego Gimnazjum oraz uczniowie liceum. Aby umożliwić udział w dyskusji wszystkim obecnym, zmieniono porządek obrad, przenosząc podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych jako punkt ostatni.

Miłym akcentem rozpoczynającym sesję było podziękowanie i wręczenie odznaczenia dla starosty Sławomira Ziemianowicza, przyznanego przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Sprawozdanie z pracy Zarządu od ostatniej sesji starosta Sławomir Ziemianowicz rozpoczął od prośby o podjęcie uchwał, które zostały przedłożone radnym, a wcześniej wnikliwie analizowane na posiedzeniach komisji. Najważniejszym zadaniem w tym okresie było przygotowanie projektów uchwał, głównie oświatowych, budżetowych, jak również dotyczącej współpracy Powiatu Słupskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2011 rok i innych. Starosta zwrócił uwagę na najważniejsze sprawy, którymi zajmował się Zarząd w tym okresie, m.in. zimowym utrzymaniem dróg, kierunkami rozwoju powiatu na 2011 rok w zakresie planowanych i realizowanych inwestycji w okresie programowania 2008-2013, a głównie sprawami oświatowymi. Ważnym wydarzeniem był też pierwszy w tym roku Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego. Wśród tematów poruszanych przez samorządowców znalazły się między innymi sprawy związane z: kontynuacją współpracy Powiatu, Policji, Straży Pożarnej i PKS-u z gminami w nowej kadencji, propozycją połączenia słupskiego i usteckiego LOT-u, projektem infrastruktury szerokopasmowej, perspektywą realizacji zadań zarządzania kryzysowego, zadań obronnych i obrony cywilnej, możliwością realizowania pomocy publicznej ze środków Funduszu Pracy oraz z planami inwestycji drogowych na terenie powiatu słupskiego, które będą realizowane w ramach projektów czy w partnerstwie z gminami. 

Z uwagi na sprawy oświatowe zaproponowano, aby radni składali interpelacje w formie pisemnej, a dotyczyły one głównie spraw drogowych i były skierowane do Zarządu Dróg Powiatowych. Na sesji przyjęto także informacje: Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku „o stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu słupskiego za 2010 rok; Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku „o stanie bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu słupskiego za 2010 rok”; o realizacji Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa Obywateli i porządku publicznego na lata 2009-2013 za 2010 rok oraz Starosty Słupskiego z pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2010 rok. 

Radni na czwartej sesji podjęli uchwały w sprawie:
1) zmiany uchwały Nr XLVII/344/2010 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie zaciągnięcia kredytu na wyprzedzające finansowanie działań finansowych ze środków z budżetu Unii Europejskiej,
2) zmiany uchwały Nr L/375/2010 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie wydatków budżetu powiatu, które w 2010 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz ustalenie planu finansowego tych niewygasających wydatków,
3) zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2011 rok,
4) zmiany uchwały Nr XLIII/252/2006 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 26 września 2006 roku w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Słupskiego,
5) zmiany regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, motywacyjnego i funkcyjnego, wysokość dodatków za warunki pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw, wysokość i szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego oraz nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach powiatu słupskiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXVII/198/2009 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 27 stycznia 2009 roku,
6) Programu Współpracy Powiatu Słupskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2011 rok,
7) zatwierdzenia do realizacji projektu pn. „MOS-T w przyszłość. Wypracowanie nowych form aktywizacji zawodowej dla wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii” w Ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”. Działanie 6.4. Projekty innowacyjne – testujące zgodne z tematem „Nowe obszary działalności i formy aktywizowania osób pozostających bez zatrudnienia, w tym osób w trakcie ostatniego roku nauki, w ekonomii społecznej lub przedsiębiorczości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach konkursu nr 01/POKL/VI/IN/2010,
8) zmiany składu Komisji Polityki Społecznej Rady Powiatu Słupskiego,
9) zmiany składu Komisji Budżetu i Finansów oraz Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Słupskiego.

Rozpoczynając dyskusję nad uchwałą w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce z siedzibą w Ustce przy ul. Bursztynowej 12, starosta słupski przedstawił uzasadnienie do tego projektu. - Rozwiązanie dwóch zespołów szkół nie spowoduje likwidacji szkół. Połączenie ich w jeden zespół pozwoli jednemu dyrektorowi prowadzić racjonalną politykę kadrową i finansową oraz spowoduje, iż uczniowie będą dalej uczęszczali do tych samych szkół. Utworzenie jednej wspólnej jednostki oświatowej w Ustce uchroni też od całkowitej likwidacji obu szkół, co mogłoby stać się z czasem z przyczyn naturalnych – demograficznych i miałoby destrukcyjny wpływ na dalszy rozwój tej gminy miejskiej. Z zestawienia od 2007 roku wynika, iż w okresie do września 2010 roku liczba oddziałów dla obu usteckich szkół zmniejszyła się o 9, a liczba uczniów o ponad 280. Zaproponowane zmiany spowodują racjonalne wykorzystanie usteckich placówek i zmniejszenie wydatków ponoszonych na powiatową oświatę, a młodzieży zapewnią kształcenie w szkołach publicznych – powiedział Sławomir Ziemianowicz. 

W ostatnim tygodniu przed sesją pojawiła się propozycja przejęcia liceum przez Usteckie Towarzystwo Oświatowe i prowadzenia jako jednostkę niepubliczna. Taka też idea przewijała się w wypowiedziach uczniów i przedstawicieli usteckich środowisk. Dyrektorzy szkół i związkowcy opowiadali się za odroczeniem decyzji jeszcze o rok. Starosta namawiał jednak do podjęcia tej trudnej decyzji już teraz, gdyż prognozy dotyczące naboru i liczby uczniów są dramatyczne. - Jestem orędownikiem utworzenia zespołu, gdyż jako samorząd musimy zabezpieczyć funkcjonowanie szkoły publicznej dla uczniów powiatu słupskiego w ramach posiadanych środków. UTO nie może przejąć liceum, gdyż wiązałoby się to z jego likwidacją, a ja i Zarząd takiej propozycji radnym nie składamy. Wszystkie argumenty, które padały w różnych wypowiedziach są nam znane i były szczegółowo rozważane. Możemy jeszcze bardzo długo debatować w tej sprawie, nie zwolni to jednak radnych z podjęcia decyzji w tej niezwykle ważnej i trudnej kwestii, jaką jest publiczna oświata – wyjaśnił starosta.

Po wielogodzinnej dyskusji, podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, przeniesiono na dalszą część sesji, która odbędzie się w poniedziałek, 28 lutego br. o godz. 15.
 

  • autor: MM, fot. autor, data: 2011.02.24

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7743964 wejść.
Strona Archiwalna