Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Październikowy Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego

20 października 2011 r. w pałacu w Warcinie odbył się Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego, który prowadził starosta słupski Sławomir Ziemianowicz. Tematyka konwentu obejmowała m.in. sprawy: funduszu pracy  i aktywnych form bezrobocia, rozwijania partnerstw na rynku lokalnym, współpracy samorządów powiatu słupskiego z Agencją Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska Sp. z o.o. w zakresie wspólnej promocji subregionu słupskiego, zadań gmin i powiatów w kontekście nowej ustawy o wspieraniu rodziny  i pieczy zastępczej,  realizacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 oraz nowe kryteria przyznawania dofinansowania na lata w ramach ww. programu na lata 2012-2015.

Janusz Chałubiński, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku przedstawił bieżącą statystkę dotyczącą bezrobocia na terenie powiatu słupskiego. - Bezrobocie rośnie w niewielkim stopniu z miesiąca na miesiąc. Utrzymuje się mniej więcej na poziomie 21,2%. W mieście jest to 11,9%. Tendencja jest taka, że wzrasta grupa osób bezrobotnych o bardzo niskim wykształceniu, wzrasta również grupa osób bezrobotnych w przedziale 50+. Aktualnie Urząd Pracy nie dysponuje żadnymi limitami, stąd też nie ma możliwości kontraktowania nowych umów w ramach prac interwencyjnych, czy w ramach robót publicznych - powiedział Janusz Chałubiński. Dyrektor PUP zachęcał samorządowców do wspólnego w ramach partnerstw aplikowania o środki na przeciwdziałanie bezrobociu,  bowiem wnioski partnerskie są traktowane priorytetowo. – Skończył się czas, kiedy w Funduszu Pracy było dużo środków finansowych. Dzisiaj trzeba szukać partnerów, aby wspólnie pozyskiwać pieniądze.  Przedstawił informację nt. projektu realizowanego w ramach działania 9.5.PO KL Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Program ten dotyczy działań związanych z przeprowadzeniem zajęć informacyjno-doradczych wśród uczniów trzecich klas gimnazjalnych zamieszkujących obszary wiejskie i miejsko-wiejskie powiatu słupskiego do 25 tys. mieszkańców. Grupa docelowa to młodzi ludzie w wieku do 15 lat, którzy wybierają swoją drogę zawodową, decydując się na dalszą naukę lub podjęcie pracy. W ramach projektu istnieje możliwość uzyskania niewielkich grantów, do 50 tys. zł, przy współpracy ze szkołami. Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku zwrócił się z propozycją współpracy w ramach projektu do szkół z terenu powiatu słupskiego i otrzymał pozytywną odpowiedź z trzynastu, m.in. z Damnicy, Zagórzycy, Dębnicy Kaszubskiej, Stowięcina, Kępic, Siemianic i Kobylnicy. Razem jest to grupa licząca 580 osób. Dyrektor PUP zachęcał również samorządowców do utworzenia gminnych Lokalnych Punktów Informacyjnych, na kształt istniejących już w niektórych gminach Ośrodków Zamiejscowych Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku. Lokalny Punk Informacyjny pozwalałby na rejestrację osób bezrobotnych blisko miejsca zamieszkania, bez konieczności dojazdu do PUP w Słupsku. Lokalne Punkty Informacyjne ułatwiłyby bezrobotnym dostęp do i tak niewielkiej oferty pracy, którą dysponuje PUP w Słupsku, czy też ofert pracy, wspartej pomocą publiczną.

Temat partnerstw na lokalnym rynku pracy rozwinęła Grażyna Zielińska, Wiceprzewodnicząca Naczelnej Rady Zatrudnienia, która wyjaśniła czym jest „partnerstwo” i  dlaczego warto tworzyć partnerstwa.  – W sytuacji ograniczonych środków finansowych i wygaszania programów unijnych, co wiąże się z zakończeniem okresu programowania do 2013 roku, pozyskanie środków finansowych będzie coraz trudniejsze. W przyszłym okresie programowania środków na aktywne formy bezrobocia będzie więcej, ale będą one trudniejsze do wykorzystania. Ponadto, aby je pozyskać, trzeba będzie łączyć działania,  wtedy zwiększy się  skuteczność ich pozyskania – powiedziała Grażyna Zielińska.

Tomasz Ziomek, Prezes Agencji Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska” Sp. z o.o. w Słupsku przedstawił samorządowcom propozycję partnerskiej współpracy w zakresie promocji subregionu słupskiego, jako „Ziemi Słupskiej”. Jedną z propozycji przedstawionych przez Tomasza Ziomka było opracowanie wspólnego kalendarza imprez, który synchronizowałby działania gmin w zakresie organizacji imprez i ich terminów, tak aby kilka imprez nie odbywało się w tym samym dniu.

Urszula Dąbrowska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku  przedstawiła zadania gmin i powiatów w kontekście nowej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowelizacja ustawy nakłada na gminy i powiaty nowe obowiązki. - Zgodnie z nową ustawą podział kompetencji pomiędzy samorządami przedstawia się następująco:  do zadań gminy będzie należała profilaktyka, czyli praca z rodziną oraz pomoc w opiece i wychowaniu dziecka, powiat natomiast będzie odpowiedzialny za organizację pieczy zastępczej oraz pomoc dla usamodzielnionych wychowanków, którzy opuszczają pieczę zastępczą. Do zadań samorządu województwa będzie należało prowadzenie ośrodka adopcyjnego, który wcześniej był usytuowany na szczeblu powiatu. Teraz ma to być zadanie marszałka województwa. Marszałek będzie również prowadził interwencyjny ośrodek adopcyjny oraz regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną. Nowym instrumentem przewidzianym przez ustawę jest asystent rodziny, który będzie zajmował się pomocą rodzinie i pracą z rodziną w jej środowisku – wyjaśniła Urszula Dąbrowska.

Na zakończenie konwentu Marek Goliński, Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przedstawił założenia Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2008-2011 oraz nowe kryteria przyznawania dofinansowania na lata 2012-2015. Natomiast Mariusz Ożarek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych omówił inwestycje drogowe realizowane przez Powiat Słupski w partnerstwie z gminami.

  • autor: E.W fot, Elżbieta Wodnicka, data: 2011.10.24

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7741556 wejść.
Strona Archiwalna