Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015
  • XI Sesja Rady Powiatu 29.09.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

  • Jerzy Polak odbiera nagrodę i gratulacje od starosty...
  • Stanisław Gosławski dołączył do grona radnych IV kadencji.
  • Interpelację składa Paweł Gonera

Budżet na 2011 rok uchwalony

Trzecią sesję rady Powiatu Słupskiego, która odbyła się 28 grudnia br., zdominowały sprawy budżetowe. Po szczegółowym wyjaśnieniu przez starostę Sławomira Ziemianowicza wielu wątpliwości radnych, 12 głosami za, 8 przeciw i jednym wstrzymującym przyjęto budżet Powiatu Słupskiego na rok 2011. Według niego dochody wyniosą 78,6 mln zł, wydatki 72,6 mln, w tym wydatki bieżące 64,2 mln, a majątkowe – 8,3 mln zł.

Miłym akcentem rozpoczynającym obrady sesji było wręczenie nagrody Starosty Słupskiego Jerzemu Polakowi, przewodniczącemu Słupskiego Szkolnego Związku Sportowego w Słupsku. Nagrodę pieniężną i list gratulacyjny za wieloletnią współpracę, prowadzenie Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży, promocję powiatu oraz popularyzację sportu wręczyli starosta Sławomir Ziemianowicz, przewodniczący Rady Ryszard Stus i wicestarosta Andrzej Bury.
Na grudniowej sesji ostatecznie ukształtował się skład Rady. Składając uroczyste ślubowanie, do grona tego dołączył Stanisław Gosławski, który wszedł na miejsce Magdaleny Gryko.

Przed głosowaniem nad uchwałą budżetową starosta przedstawił założenia budżetu, które przed świętami były omawiane na wszystkich komisjach. – Jest to budżet spełniający wszystkie wymogi formalne, został opracowany zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami zawartymi w ustawie o finansach publicznych, według której dochody bieżące muszą zbilansować się z wydatkami bieżącymi, co w tym budżecie się udało. Zaplanowana jest kontynuacja zadań inwestycyjnych. Najważniejszą zaś sprawą, o której już wcześniej wspominałem, będzie reforma oświatowa. Przy ciągle rosnącym niżu demograficznym, będziemy musieli tak przeorganizować powiatową oświatę, aby do niej nie dopłacać – powiedział Sławomir Ziemianowicz. Opozycyjny radny Zdzisław Kołodziejski zarzucił brak deklaracji oszczędnościowych w projekcie budżetu, zaproponował odroczenie remontu sali konferencyjnej o rok, jednocześnie zaakceptował poziom wydatków na opiekę społeczną. Radny Paweł Gonera z tego samego klubu pytał o sytuację w jednostkach oświatowych, sposobie ich finansowania pod koniec roku, a także realizację inwestycji drogowych czy pozyskiwania środków unijnych.
- Poprzednia rada nie wyraziła woli zmian w oświacie. Obecnie zmieniły się dwie rzeczy, jest nowa kadencja rady i nowa ustawa o finansach publicznych, która wymusza podejmowanie działań oszczędnościowych. Z obecnych wyliczeń wynika, że za dużo wydajemy na oświatę i musimy znaleźć oszczędności. Będziemy rozważać różne warianty reorganizacji oświaty i na styczniowej sesji przedstawimy Państwu propozycje najlepszych rozwiązań. Dzisiaj nie chciałbym mówić, gdzie dokładnie znajdziemy oszczędności. Może to być np. połączenie dwóch placówek lub likwidacja jednej z nich. Może to być także wspólna obsługa finansowa wszystkich szkół. Chciałbym również zwrócić uwagę na wydatki inwestycyjne. W kadencji, którą wspominał Paweł Gonera, były one na poziomie 5 mln, a obecnie są pięciokrotnie wyższe i stanowią ok. 25 proc. budżetu. Wiem, że w obecnej kadencji nie będzie łatwo, mimo to zachęcam Państwa do pracy na rzecz mieszkańców powiatu słupskiego. Jesteśmy tu po to, aby robić wszystko, w miarę możliwości finansowych, by żyło im się coraz lepiej i łatwiej – dodał starosta.

Pozostałe uchwały zostały podjęte już bez tak długich dyskusji. Radny Piotr Wszółkowski zaproponował wprowadzenie w marcu do planu pracy Komisji Rolnictwa, Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego informacji w sprawie aktualnego stanu i perspektyw dostępności komunikacyjnej powiatu słupskiego. Z kolei Zdzisław Kołodziejski złożył wniosek o wprowadzenie do planu pracy rady sprawozdania Rzecznika Praw Konsumenta. Obie propozycje poparli wszyscy radni.

W ostatniej części Mariusz Ożarek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych odpowiadał na interpelacje Andrzeja Kordylasa i Pawła Gonery, dotyczące zimowego utrzymania dróg. Zobowiązał się do przygotowania i przedstawienia w formie pisemnej szczegółowej odpowiedzi na wszystkie interpelacje dotyczące odśnieżania, jak również inwestycji drogowych.

Na trzeciej sesji radni podjęli uchwały w sprawie: zmian w budżecie Powiatu Słupskiego na 2010 rok; zmiany uchwały Nr L/375/2010 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie wydatków budżetu powiatu, które w 2010 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz ustalenie planu finansowego tych niewygasających wydatków; zmiany uchwały Nr XLVI/340/2010 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 3 sierpnia 2010 r. w sprawie zawarcia umowy partnerskiej, dotyczącej realizacji projektu pod tytułem „Wodne ratownictwo medyczne w powiecie słupskim”; zmiany składu Komisji Rolnictwa, Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Słupskiego; zmiany składu Komisji Polityki Społecznej Rady Powiatu Słupskiego; planów pracy Komisji Rady Powiatu Słupskiego na 2011 rok oraz planu pracy Rady Powiatu Słupskiego na 2011 rok.


 

  • autor: MM, fot. autor

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7739665 wejść.
Strona Archiwalna