Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • -
  • -

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Podziwiano piękne gołębie i kury

W ostatni weekend (7-8 stycznia br.) w hali sportowej Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy po raz siódmy można było podziwiać osiągnięcia hodowców gołębi rasowych i drobiu ozdobnego. Wystawa pod patronatem Starosty Słupskiego i Wójta Gminy Kobylnica na stale wpisała się już do kalendarza styczniowych imprez w powiecie słupskim. Na XIV Środkowopomorskiej Wystawie Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego hodowcy z całego Pomorza zaprezentowali ponad 900 gołębi osiemdziesięciu dwóch ras. Zwiedzający mieli okazję podziwiać wiele unikalnych ras w kraju – mondainy, damasceńskie, sfifty egipskie, murzyny szmaklaldzkie, lahore, tiplery zagłębiowskie, białogłówki gumbińskie czy budapesztańskie wysokolotne. Wśród bardziej popularnych hodowcy zaprezentowali wspaniałe i piękne okazy. Wystawie i konkursowi, w której gołębie oceniali krajowi sędziowie związku, towarzyszyła giełda ptaków, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. Oceniając poszczególne okazy brane były pod uwagę podstawowe elementy, jak: wygląd głowy, oczu, dzioba oraz skrzydeł, ogona i nóg. Dodatkowo punktowana była ogólna postawa i figura. W każdej rasie został wybrany zwycięzca. Miłośnicy ptaków w czasie wystawy mieli szczególną okazję do wymiany doświadczeń i porównania poziomu swojej hodowli z innymi wystawcami. W tym roku w Kobylnicy hodowcy pokazali także 35 kur ozdobnych dziewięciu ras, jak: kochim duży, chabo, karzełek łapciaty, serama czy czubatka polska miniaturka

Otwierając uroczystość wręczenia pucharów, słowa uznania i gratulacje dla wszystkich hodowców złożyli Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski oraz Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica. Starosta zwrócił uwagę, iż wystawa w Kobylnicy na stałe zagościła w kalendarzu imprez powiatu słupskiego i z roku na rok przyjeżdża coraz więcej miłośników gołębi, by pokazać swoje najlepsze okazy.

W czasie uroczystości puchary otrzymali zwycięzcy poszczególnych ras oraz za pierwszą, drugą i trzecią kolekcję. Oprócz wyróżnień sędziowskich tradycyjnie swoje nagrody przyznali także patroni imprezy. Puchar Starosty Słupskiego otrzymał Robert Klimowski ze Słupska za loczka, który w ocenie starosty i wicestarosty Andrzeja Burego był najładniejszym okazem. Hodowca ten został także zwycięzcą rasy loczek. Wielu hodowców otrzymało nawet po kilka czy kilkanaście pucharów. Nagrody laureatom wręczali Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski, Andrzej Bury, wicestarosta słupski, Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, Marian Jarząbek, komisarz wystawy oraz inni zaproszeni goście. Głównym organizatorem był Środkowopomorski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Koszalinie, a współorganizatorem Powiat Słupski i Gmina Kobylnica

  • autor: M.M, fot. Jan Maziejuk, data: 2012.01.09
  • Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz przywitał gości
  • Od lewej: Jan Plutowski, sekretarz Gminy Kobylnica, Marian...
  • Puchar Starosty za najładniejeszego gołębia otrzymał...
  • Starosta wręcza puchar Robertowi Klimowskiemu, zwycięzcy...
  • Najładniejszy gołąb w ocenie Starosty Sławomira...
  • Starosta wręcza puchar najmłodszemu uczestnikowi wystawy

Kucharz z powiatu słupskiego najlepszy w regionie

Tomasz Kunysz, kucharz i właściciel Restauracji „Gościniec Słupski” w Bydlinie zwyciężył w konkursie „Kulinarna uczta Gastro – Hotel z Markiem Widomskim – Kuchnie Świata – 2011/2012 TEX – MEX” i otrzymał tytuł „Najlepszego kucharza w regionie”, a także nominację do udziału w Kulinarnym Pucharze Polski.

Wielki finał odbył się w Kołobrzegu, w czasie marcowych targów wystawienniczych, w dniach 9-11 marca br., w hali Milenium. Są to targi wystroju i wyposażenia obiektów noclegowych i gastronomicznych oraz produktów spożywczych dla gastronomii.

Konkurs kulinarny został zorganizowany pod patronatem Fundacji Szefów Kuchni oraz The Culinary Institute in Cracow. Rywalizacja o miano „Najlepszego kucharza w regionie” to nie tylko dobra zabawa, ale także szansa zmierzenia się z kolegami z branży oraz możliwość zaprezentowania swoich oryginalnych dań. Niemniej trzeba się wykazać niezwykłą inwencją, aby znaleźć się na podium. Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwał mistrz kucharski Marek Widomski. Tomasz Kunysz, wykorzystując tajniki kuchni molekularnej, wymyślił takie połączenie smaków i możliwości różnych produktów, dzięki którym zyskał najwyższe uznanie jurorów i był bezkonkurencyjny. Jako danie główne zaserwował stek „Muchos”, trio tortillas w wariacji polędwicy wołowej i concarne jako zakąskę ciepłą oraz sałatkę Sombrero w kompani tapas i nachos. Dopełnieniem kulinarnej uczty był deser Wariacje kremu avocado „Guakamole” z salsą grapefruit-żurawina.

- W tym roku po raz pierwszy w Polsce został wykreowany konkurs TEX-MEX, czyli kuchni teksańsko-meksykańskiej. Fuzja tych dwóch kuchni związana jest z bliskim położeniem obu regionów i bardzo podobnymi smakami. Przygotowania do skomponowania receptury dań konkursowych sprawiły, że teraz już wiem bardzo dużo na temat sztuki kulinarnej tamtych regionów, a pierwsze miejsce jest tego najlepszym dowodem. Bazą do przygotowania dania głównego był stek marynowany w coca-coli, co okazało się fantastycznym pomysłem. Po usmażeniu podałem go z fasolką szparagową w towarzystwie boczku, Wedges Smokky BBQ (Barbecue) i sosu BBQ. Degustację dań zakończyłem deserem, który był kompozycją awokado, cukru trzcinowego, żurawiny, grapefruita, tequilli i bitej śmietany. Cieszę się, że moje pomysły spotkały wysokie uznanie jurorów i będę mógł wziąć udział w kolejnych zmaganiach konkursowych – powiedział Tomasz Kunysz.
  

  • autor: MM, fot. arch. Gościniec Słupski

Wyniki Powiatowej Olimpiady

25 listopada w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się Powiatowa Olimpiada pod hasłem „Nie daj szansy AIDS – młodzi bez HIV”, której organizatorami byli Starostwo Powiatowe i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku.

Udział w olimpiadzie wzięło 24 uczniów z 12 szkół ponadgimnazjalnych Słupska i powiatu słupskiego. Młodzież rozwiązywała test składający się z 25 pytań zamkniętych oraz 2 pytań otwartych. Za pytania zamknięte uczestnicy mogli otrzymać maksymalnie 25 punktów, za pytania otwarte - 10 punktów. Łącznie za wszystkie pytania - 35 punktów. 
Zakres tematyczny obejmował między innymi zagadnienia dotyczące pochodzenia, budowy wirusa HIV, patogenezy zakażeń wirusa HIV, dróg szerzenia się zakażeń wirusa HIV, czynników 
i okoliczności sprzyjających zakażeniu, chorób przenoszonych drogą płciową, objawów klinicznych w przebiegu zakażeń HIV i AIDS, zapobiegania zakażeniom, opieki nad osobami żyjącymi z HIV 
i chorymi na AIDS, psychospołecznych problemów zakażonych HIV i chorych na AIDS.

Uczestników olimpiady oceniała komisja w składzie: Jolanta Zawadzka-Anuszewska – przewodnicząca, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku, Danuta Rolbiecka – inspektor ds. promocji i ochrony zdrowia w Wydziale Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku, Honorata Wilk – młodszy asystent Oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku.

Największą ilość punktów – 29 zdobyła Karolina Pakuła, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, drugie miejsce (25 punktów) zdobyła Katarzyna Muszyńska 
z I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, trzecie miejsce (24 punkty) wywalczyły: Wanessa Wilbik z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących i Nicola Leończyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Słupsku. 

Kolejne nagrodzone miejsca zajęli:
IV. Paulina Daniszewska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Słupsku - 23 pkt.
V. Martyna Chmiel z Liceum Ogólnokształcącego w Ustce - 21 pkt.
VI. Magdalena Pabisiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Słupsku, Piotr Skóra z III Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku i Marcin Dados z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku - 20 pkt.
VII. Monika Piszko z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Słupsku - 19 pkt.

Organizatorzy przewidzieli dziesięć nagród rzeczowych dla uczestników z największą ilością punktów. Nagrody ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Słupsku.

Uroczyste ogłoszenie wyników olimpiady i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 
1 grudnia br. podczas Konferencji (w godz. 11.00 - 15.00) zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w Szkole Policji przy ul. Kilińskiego 42 w Słupsku. 

Organizatorzy serdecznie dziękują opiekunom za przygotowanie młodzieży do udziału w olimpiadzie.

  • autor: DR, fot. DW, data: 2010.11.29

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7741829 wejść.
Strona Archiwalna