Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

W starostwie debatowano nad rolnictwem

14 lutego 2011 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Słupsku odbyła się debata nt: „Rozwój obszarów wiejskich a wspólna polityka rolna Unii Europejskiej”. Inicjatywę tę podjął Kazimierz Plocke - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jerzy Borowczak - członekSejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Debatę rozpoczęto uhonorowaniem rolników nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w dowód uznania za działalność na rzecz rolnictwa. Nagrody otrzymali: Krystyna i Jerzy Rapta, Maria Janusz, Tadeusz Gołda, Małgorzata i Radosław Stanny, Janina i Jerzy Bubiniak, Małgorzata i Zenon Gola, Ewa i Józef Klimczok, Danuta i Edward Chłopaś, Ewa i Dariusz Maziec oraz Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział Słupsk.

Po wręczeniu nagród Kazimierz Plocke przedstawił zebranym kierunki przygotowań Polski do przejęcia z dniem 1 lipca br. prezydentury w Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa. Wskazał na problemy związane z poszukiwaniem nowych rynków zbytu i polityką rybacką. Przedstawiając budżet na 2011 r. stwierdził, że w budżecie zabezpieczono środki finansowe na podstawowe zadania realizowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Starosta słupski Sławomir Ziemianowicz zaapelował o kontynuację wsparcia obszarów wiejskich poprzez dofinansowywanie budowy dróg na terenach wiejskich, na zasadach tzw. „schetynówek” oraz o zmianę procedur związanych z planowaniem przestrzennym na poziomie gmin, głównie w zakresie wyłączenia gruntów rolnych z produkcji. Poza tym podkreślił, że wsparcia finansowego wymagają przedsięwzięcia związane z zaopatrzeniem terenów wiejskich w wodę i kanalizację. Wskazał również na konieczność zwiększenia funduszy sołeckich i tym samym wsparcia lokalnych społeczności.

Rolnicy i przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem na terenie powiatu słupskiego, uczestnicząc aktywnie w debacie, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat obecnej sytuacji rolnictwa i samych rolników. W wystąpieniach poruszali przede wszystkim sprawę ubezpieczeń społecznych, głównie KRUS, podatku rolnego, dopłat, w tym dopłat zwierzęcych, funduszy sołeckich, zakupu ziemi od ANRSP, ziemi dla młodych rolników, a także rosnącego bezrobocia. Wskazywali, że fatalny stan dróg lokalnych, gminnych i powiatowych, utrudniający bezrobotnym mieszkańcom dojazd do miast, gdzie istnieją większe możliwości podjęcia pracy. Zwrócono również uwagę na fakt, iż przepisy dotyczące ochrony przyrody i ustanowienie obszarów Natura 2000 i innych form ochrony, ograniczają rozwój terenów wiejskich, który nie jest w żaden sposób rekompensowany.

Na wszystkie zadane pytania Kazimierz Plocke udzielił wyczerpujących odpowiedzi, stwierdzając jednocześnie, że zmiany jakie zachodzą po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie należą do łatwych i z ich wprowadzeniem są problemy. Nie oznacza to jednak, że nie są to zmiany pozytywne. Możemy jedynie powiedzieć, że są to zmiany niezadawalające nas w pełni - podsumował.

Debata na temat rolnictwa, która odbyła się w starostwie była już kolejną i zapewne nie ostatnią, gdyż jej tematyka jest bardzo ważna dla mieszkańców powiatu, zamieszkujących głównie tereny wiejskie i zajmujących się rolnictwem na co dzień. 
 

  • autor: EB, fot. A. Wróblewski, data: 2011.02.15

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7740344 wejść.
Strona Archiwalna