Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie
  • Powiatowe Dożynki w Swołowie

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Konkurs: na tropie morświna

Organizacja ekologiczna WWF, już w czwartek, 27 września 2012 roku zainauguruje konkurs – wytrop morświna w Twoim mieście!!! Morświn to daleki kuzyn delfina, jedyny przedstawiciel waleni żyjący w Bałtyku. Niewielu Polaków wie o jego istnieniu, jeszcze mniej miało okazję go zobaczyć - nic dziwnego, w Bałtyku żyje zaledwie ok. 100 osobników. Dlatego 100 odrysowanych sylwetek morświnów pojawi się już w najbliższy czwartek w 10 wybranych miastach w Polsce!

Wolontariusze organizacji ekologicznej WWF odrysują sylwetki morświna w najbardziej rozpoznawalnych punktach przestrzeni miejskiej. Oryginalne graffiti będzie można zobaczyć w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdyni, Słupsku i Wrocławiu. Dla tych, którym jako pierwszym uda się wytropić sylwetkę morświna, WWF przygotował nagrody z wizerunkiem morświna – ręczniki, koszulki i bluzy.

- Celem naszej akcji jest uświadomienie Polakom istnienia tak wyjątkowego i rzadkiego gatunku w Bałtyku – mówi Anna Zatońska z WWF Polska. Morświny niełatwo wytropić ze względu na ich tryb życia. W przeciwieństwie np. do delfinów, z natury są samotnikami i unikają towarzystwa człowieka.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy sfotografować odrys morświna, napisać, gdzie się znajduje i przesłać zdjęcie wraz z opisem na adres mailowy: konkurs@wwf.pl. Swoje szanse na wygraną można zwiększyć, zaglądając do wskazówek przygotowanych przez WWF. Znajdą się w nich podpowiedzi dotyczące wybranych części miasta, w których pojawiły się sylwetki morświnów. Więcej informacji już w czwartek na stronie internetowej WWFwwf.pl iprofilu WWF na Facebooku (www.facebook.com/WWFpl)

W Bałtyku żyje około 100 morświnów a ich liczba wciąż spada. Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości bałtyckich morświnów jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie. Niebezpieczne są również zakłócenia akustyczne, które płoszą zwierzęta z ich naturalnych siedlisk. Szczególnie groźny jest hałas powodowany przez detonacje na morskich poligonach oraz przez środki transportu morskiego i turystyki wodnej, takie jak łodzie motorowe czy skutery wodne.

WWF Polska pomaga przetrwać bałtyckiej populacji morświna.

- Pracujemy nad planem ochrony gatunku, który może pogodzić potrzeby morświna z interesami osób zawodowo związanych z rybołówstwem oraz innymi formami użytkowania morza – mówi Anna Dębicka z WWF Polska. - Stworzyliśmy także Błękitny Patrol, grupę 42 entuzjastycznych wolontariuszy, którzy monitorują polskie wybrzeże w poszukiwaniu morświnów. Dlatego prosimy o kontakt również tych, którym uda się zaobserwować morświna w jego naturalnym środowisku (numer telefonu alarmowego: 795 536 009). Morświn, jedyny bałtycki waleń, może nie przetrwać bez pomocy człowieka.

Więcej informacji o konkursie:

Małgorzata Kosowska, WWF Polska,

@:mkosowska@wwf.pl

tel: 606 373 466


Katarzyna Wójtowicz, First AiD Communication

@: kasia@first-aid.com.pl

tel: 533 303 583

 

  • autor: FIRST AID Communication, data: 2012.09.27

Zaproszenie

  • data: 2011.06.28

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7743339 wejść.
Strona Archiwalna