Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Aktualności

Multimedia

  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Konferowano o prawach zwierząt

W 2010 roku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Słupsku otrzymało dotację z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na realizację projektu „Pomagam Wam pomagać” w ramach priorytetu „Aktywni, świadomi obywatele, aktywne wspólnoty lokalne. Wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska”.

Projekt o wartości 92.748,70 zł. realizowany był w partnerstwie z gminami Kobylnica, Dębnica Kaszubska, Słupsk i Ustka. Celem strategicznym działań w ramach projektu jest rozwój szkolnego wolontariatu działającego w obszarze ekologii na terenie gmin powiatu słupskiego oraz uaktywnienie i ukierunkowanie działań istniejących dwudziestu Szkolnych Kół Przyjaciół Zwierząt. 

W dniach 26-27 listopada w ramach realizowanego projektu odbyła się konferencja „Rozwój szkolnego wolontariatu działającego w obszarze ekologii” organizowana przez słupski Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pod Patronatem Honorowym Starosty Słupskiego Sławomira Ziemianowicza.

W konferencji uczestniczyli wójtowie Gmin Kobylnica i Ustka oraz przedstawiciele samorządu i dyrektorzy szkół z terenu Gmin Kobylnica, Ustka, Słupsk i Dębnica Kaszubska.

Na temat edukacji humanitarnej prowadzonej w latach 2006 2010 przez słupski Oddział TOZ wypowiedziała się koordynator projektu „Pomagam Wam pomagać” – Małgorzata Aziukiewicz. Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Eugeniusz Ragiel przedstawił zgromadzonym przykłady dobrych praktyk dotyczących współpracy samorządu z organizacjami, których celem statutowym jest ochrona zwierząt na podstawie schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu.

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku – Lek. Wet. Paweł Niemczuk wypowiedział się na temat prowadzenia wspólnych działań interwencyjnych dot. zwierząt oraz kontroli schronisk dla zwierząt.
Komendant Państwowej Straży Łowieckiej w Słupsku – pan Krzysztof Łunkiewicz poruszył kwestię zwierząt dzikich w aglomeracjach miejskich.

27-28 listopada odbyło się również szkolenie dla funkcjonariuszy Straży Gminnych z zakresu zasad podejmowania interwencji, kontroli dobrostanu zwierząt oraz procedur prawnych, które zorganizowane zostało wspólnie z Zarządem Głównym TOZ oraz krajowym Inspektoratem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dziesięciu funkcjonariuszy poszerzyło swoją wiedzę na temat Ustawy o Ochronie Zwierząt i po zdanym egzaminie otrzymało certyfikaty ukończenia kursu w tym zakresie.

Podsumowanie działań podjętych w ramach projektu „Pomagam Wam pomagać” odbyło się w dniu 3 grudnia w Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie. Członkowie Szkolnych Kół Przyjaciół Zwierząt zaprezentowali efekty swojej pracy na rzecz zwierząt. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Charnowie odegrali scenkę teatralną, natomiast członkowie Koła w Zaleskich kontynuowali akcję miesięcznika „Mój pies” oraz TOZ-u „Zrywamy łańcuchy”. Każdy z uczestników seminarium mógł przypiąć się łańcuchem do przywiezionej przez dzieci budy i poczuć jak smutny jest los podwórzowych psów nigdy nie spuszczanych z uwięzi.

Akcja ma na uwadze wychowanie prospołeczne, którego celem jest przekazywanie dzieciom i młodzieży wartości humanitarnych oraz kształtowanie postawy otwartości i solidarności również w stosunku do zwierząt. Jej założeniem jest dążenie do uformowania młodych ludzi, którzy będą odpowiedzialnym, ale zarazem zaangażowanym społeczeństwem, które ceni i szanuje wszystkie żywe istoty: ludzi, zwierzęta i środowisko, w którym żyjemy.
 

  • autor: Małgorzata Aziukiewicz, fot. autor

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7739698 wejść.
Strona Archiwalna