Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

Laureaci Białych Bocianów 2012

W piątek 25 bm. podczas Powiatowych Obchodów Dnia Działacza Kultury w Gminnym Centrum Kultury w Potęgowie rozdano „Białe Bociany 2012” – najwyższe wyróżnienia w kulturze przyznawane w powiecie słupskim. 

 
Nagrody „Białego Bociana” w tym roku otrzymali: Ewa Joanna Borowczyk z Damnicy, Gabriel Konkel z Motarzyna, Czesław Guit z Lubunia.
 
Ewa Joanna Borowczyk otrzymała nagrodę Białego Bociana 2012 za całokształt działań na rzecz propagowania, rozwijania i upowszechniania kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, rozwijanie działalności muzycznej, artystycznej i osiągnięcia w tej działalności.
W 1985 roku, jako absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku, po kierunku nauczanie początkowe wybrała pracę w Specjalnym Ośrodku. Ukończyła jeszcze studium kwalifikacyjne z zakresu oligofrenopedagogiki oraz studia podyplomowe z muzyki na Uniwersytecie Gdańskim. Ponad 26 lat jest nauczycielem muzyki i sztuki. Jak sama mówi, realizuje swoje marzenia i oddaje się pasji zawodowej. Jest niezwykle kreatywnym i twórczym nauczycielem. Od początku swojej pracy zawodowej wielokrotnie była animatorem różnych działań kulturalnych. Od roku 1985 samodzielnie prowadzi, założony przez siebie zespół muzyczny „BiS", czyli „Borówka i Spółka", który daje jej wiele satysfakcji i radości, ale wymaga ciężkiej i systematycznej pracy. Przez zespół ten przewinęło się już około dwustu pięćdziesięciu młodych artystów, którzy brali udział w niezliczonych imprezach i przedsięwzięciach artystycznych.  Z ogromnym powodzeniem uczestniczyła - ze swoimi wychowankami w wielu wydarzeniach kulturalnych, zdobywając liczne wyróżnienia i laury na szczeblu ponadregionalnym i międzynarodowym. Od roku 1994 do 2003 prowadzony przez nią zespól był corocznym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Gdyni. W roku 2003 był również laureatem XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży w Słupsku. Za działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych otrzymała prestiżową nagrodę „POLCUL FOUNDATION" Niezależnej Fundacji Popierania Kultury w Australii, tym samym zapisała się w kulturze polskiej, między innymi, pośród takich laureatów tej nagrody, jak Zbigniew Herbert, Jacek Kuroń czy Jerzy Andrzejewski. 
 
Gabriel Konkel otrzymał nagrodę Białego Bociana 2012 za aktywność twórczą i organizatorską na rzecz kultury.
Pochodzi z Czarnej Dąbrówki, po studiach w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku pracował jako dyrektor Domu Kultury w Tuchomiu, następnie jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Budowie, Dobieszewie i Dębnicy Kaszubskiej. Jego pasją, poza edukacją, jest rzeźba, malarstwo, historia regionu, teatr, folklor kaszubski i pszczelarstwo. Przez piętnaście lat prowadził zespół teatralny w szkole w Budowie. Od dziewięciu lat społecznie prowadzi zespół kaszubski „Jantar”, który prezentuje tańce i przyśpiewki ludowe oraz jednoczy społeczność lokalną i szerzy kulturę kaszubską w regionie. W 2003 roku, w starej szkole, przy wsparciu przyjaciół uruchomił izbę regionalną, w której do dziś udało się zgromadzić kilkaset eksponatów historycznych. Od wielu lat wydaje gazetę „Motarzyńskie Wieści”, której jest też redaktorem naczelnym. Jest laureatem nagród kuratora oświaty, medalu „Zasłużony dla województwa słupskiego”, Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Ostatnio Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczno-Kulturalnego i Promocji Ziemi Słupskiej, Zaborów, Borów i Gochów „Naji Goche” przyznała mu swoje najwyższe  wyróżnienie „Bazuny”. 
 
Czesław Guit otrzymał nagrodę Białego Bociana 2012 
Modelarz, malarz, publicysta rozumiejący ludzi i środowisko wiejskie. Trzeci „Wieśniak" w powiecie - jak określił go ks. Jerzy Gieriatowicz na jego wernisażu malarskim w Galerii św. Jerzego w Słupsku. Osoba niezwykle wrażliwa artystycznie, godna naśladowania i swoisty wzorzec twórcy otwartego na kontakty z ludźmi i odbiorcami sztuki. To również nauczyciel, animator sztuki systematycznie wystawiający marynistykę - żaglowce i bitwy morskie, modele statków w żarówkach, armat, ale i bogatą tematykę wiejską w całej obszerności od pomników przyrody, drzew pejzaży i krajobrazów do obiektów zabytkowych, klimatów z florą i fauną w tle. Jego dorobek jako malarza jest nietypowy. Organizuje spotkania ze sztuką i rozmowy z ludźmi o sztuce w ich środowiskach. Odbył ponad 40 wystaw w tyluż miejscowościach - w świetlicach wiejskich w kilku gminach (Kobylnica. Kępice, Słupsk) - jako trzykrotny stypendysta Starosty Słupskiego.  Członek Klubu Plastyka im. St. Morawskiego w Słupsku, choć wyraźny indywidualista. „Wolny strzelec", pisujący do biuletynu „Powiat Słupski", członek Stowarzyszenia Polskich Mediów w Warszawie. To też człowiek doceniany za bezinteresowność i darczyńca. Zorganizował m.in. wystawy: „My z Lubunia - Portrety grawerowane sąsiadów”,  „Lubuńskie klimaty - impresje okienne z przyroda w tle”, „My z Krainy w Kratę - stare obiekty i zabudowania Lubunia i okolic”, „Na wiejska modłę - Lubuń sentymentalny”, „Od rolnika do rybaka”. To była forma skutecznej reklamy wsi poprzez dostrzeganie interesującego człowieka w lokalnej społeczności. 
Posiada ten walor, rzadki w zglobalizowanym świecie, że chce być słyszalny i widzialny, a w miarę możności wysłuchany i dostrzeżony.  Jego postawa, aktywność i efekty wykraczające poza przeciętność, są nie tylko konkretnym dorobkiem autora, ale i wsi, w której mieszka, gminy, powiatu, są uniwersalnym wzorem, jeśli nie do powielenia i naśladowania, to przynajmniej do wykorzystania. 
 
Ponadto za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury nagrode Starosty Słupskiego otrzymali: Emilia Zimnicka z Izbicy za wydanie w 2011 roku dwóch tomików poezji: „Ścieżki życia" i „Wiatr od morza ma kolor białych wydm" oraz za szerzenie twórczości literackiej, Witold Sikora z Kępic za popularyzację i szerzenie kultury myśliwskiej oraz osiągnięcia artystyczne w tej dziedzinie, Dariusz Klimczak z Główczyc za fotomontaże, które znajdują uznanie u znawców sztuki fotograficznej na całym świecie, Paweł Kamiński ze Słupska za szerzenie kultury hiphopowej wśród dzieci i młodzieży powiatu słupskiego, Stanisław Szpilewski ze Słupska za 50 lat pracy zawodowej i społecznej na rzecz ochrony zabytków na ziemi słupskiej.
 
Dyplomy dla stałych i najaktywniejszych współpracowników dwumiesięcznika „Powiat Słupski” i jego dodatku „Wieś Tworząca” otrzymali: Andrzej Szczepanik z Bytowa, Jan Stanisław Smalewski z Naćmierza, Wojciech Wachniewski ze Słupska, Anna Łozowska-Patynowska ze Słupska, Włodzimierz Lipczyński ze Słupska, Henryka Jurałowicz-Kurzydło ze Słupska, Danuta Sroka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, Czesława Długoszek z Objazdy, Jan Maziejuk ze Słupska, Jerzy Ryszard Lissowski ze Słupska, Klemens Rudowskiego ze Słupska.
 
  • autor: MW, data: 2012.05.28

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735887 wejść.
Strona Archiwalna