Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

Nagrodzeni za aktywność twórczą i kulturalną

Najwyższą nagrodę przyznawaną w powiecie słupskim - Białego Bociana 2015 otrzymali: Włodzimierz Lipczyński, dziennikarz, społecznik, animator kultury ze Słupska - za dorobek publicystyczno-dziennikarski o istotnym znaczeniu dla powiatu słupskiego, Jan Maziejuk ze Słupska – za wybitne osiągnięcia w fotografii reporterskiej, dorobek wydawniczy oraz trwanie po stronie prawdy i piękna oraz Czesława Długoszek, dziennikarka i poetka z Objazdy – za osobowość pisarską. Nagrody pieniężne odebrali: Marta Sikora z Kępic – za szerzenie kultury myśliwskiej, Magdalena Jednachowska z Bierkowa – za popularyzowanie tańca współczesnego i osiągniecia artystyczne w tańcu, Agnieszka Dul z Dębnicy Kaszubskiej – za twórczość literacką, prozatorską i publicystyczną, Mieczysław Krymski z Żochowa – za wierność tradycji, miłość do muzyki, poezji i ludzi oraz Klub Haftu Artystycznego przy Domu Kultury w Ustce – za podtrzymywanie tradycji rękodzieła artystycznego.

Nagrody laureatom wręczył starosta słupski Zdzisław Kołodziejski. Pogoda tego dnia nie dopisała, podczas rozdania nagród lał rzęsiście deszcz, ale nie przeszkodził na tyle, by nie można było uhonorować tegorocznych laureatów. Na estradzie, którą pobudowano tym razem w bardzo urokliwym, plenerowym miejscu nad rzeką Łupawą, występowały m.in. zespoły ludowe, które przyjechały tego dnia do Strzyżyna, aby wziąć udział w I Festiwalu Współczesnej Piosenki Wiejskie. Organizatorzy postanowili nawiązać nim do odbywającego się przez ponad trzydzieści lat w regionie słupskim Przeglądu Zespołów Artystycznych Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich. Przygotowywała go nieżyjąca już dziś Apolonia Jelonek z Bytowa, ale po jej przedwczesnej śmierci przegląd ten przestał się odbywać. Organizatorzy sobotnich wydarzeń liczą jednak na to, że  pomysł kontynuacji przeglądu w Strzyżynie wpisze się na stałe do kalendarza imprez kulturalnych powiatu, tym bardziej, że zarówno starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, jak i wójt gminy Damnica Grzegorz Jaworski, dali swoje głębokie poparcie dla tego pomysłu.

W konkursie premier I Festiwalu Współczesnej Piosenki Wiejskiej o nagrodę główną w wysokości 1 tys. złotych i statuetkę „Złotego Quercusa” rywalizowało 9 zespołów i solistów. Jury I miejsce przyznało zespołowi „Pietruchy” z Biesowic za „Walczyk biesowicki", II i „Srebrnego  Quercusa” zespołowi „Ostrowianie" z Ostrowca k. Koszalina za piosenkę pt. „Świata zakątek", a III i „Brązowego Quercusa” zespołowi  „Popowianie” z Będzina k. Koszalina. W kategorii solistów przyznano tylko dwie statuetki. „Złoty Quercus” i pięćset złotych powędrowało do Stefana Mazura z Kępic, który zaśpiewał piosenkę o długim tytule „Co się dzieje na tym świecie, ja wam dzisiaj chcę nadmienić, jak to panny chcą się żenić”. „Srebrnego Quercusa” otrzymała Elżbieta Rzepka z Będzina.

To nie był koniec atrakcji, bo po występach konkursowych odbył się ludowy „jam session”. Połączone zespoły śpiewały razem popularne piosenki ludowe, a wśród nich znaną pieśń pt. „Wiła wianki”, podczas której dzieci i młode panny wrzucały wianki do rzeki z nadzieją, że spełnią się ich najskrytsze marzenia. Gościem specjalnym imprezy był artysta -instrumentalista Paweł Nowak, który zabrał publiczność w cudowny świat dźwięków akordeonowych. Pokazał, że akordeon służy nie tylko do grania przy ognisku, ale jest też wspaniałym instrumentem wirtuozerskim. Po nim wystąpiła jeszcze „Kapela z gminy Damnica", która przygrywała do tańca do późnych godzin nocnych - przy rozpalonym ognisku.

  • autor: (Z), data: 2015-06-23

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735820 wejść.
Strona Archiwalna