Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

  • Konwent 26.11.2015
  • Konwent 26.11.2015
  • Konwent 26.11.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

Dziesiąta antologia poezji rozdana! II Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej rozstrzygnięty!

 

W wypełnionej po brzegi sali Gminnego Ośrodka Kultury w Damnicy odbyły się w miniony piątek (8 bm.) XI Powiatowe Spotkania z Poezją (Nie)profesjonalną, przeprowadzono też II Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej. Wiejscy poeci (i nie tylko) współpracujący ze Starostwem Powiatowym w Słupsku odebrali swoją najnowszą, dziesiątą już antologię poezji. 
Do Damnicy zjechali głównie poeci z działającej przy starostwie Grupy „Wtorkowe Spotkania Literackie”, ale też wielu sympatyków poezji i poetyckiego śpiewania. W najnowszej antologii zatytułowanej „Niech porwie je wiatr…” wiersze zamieściło 61 autorów, w tym, 13 po raz pierwszy. Antologia liczy blisko 400 stron i ukazała się w nakładzie 450 egzemplarzy. Jej druk, podobnie jak dziewięciu wcześniejszych, sfinansowało w całości Starostwo Powiatowe w Słupsku, które już ponad dziesięć lat temu przejęło na siebie rolę mecenasa kultury chłopskiej. 
Poetyckie spotkania rozpoczęto od przypomnienia twórczości zmarłego przed dwoma tygodniami nestora słupskich powiatowych spotkań, poety chłopskiego, fraszkopisarza i kabareciarza – Jana Wanago z Wrześnicy. Uczestnicy spotkań jego wiersze usłyszeli w interpretacji Andrzeja Szczepanika  - poety z Bytowa. Następnie kilku autorów, m.in.Anna Karwowska, Mirosław Kościeński, Zygmunt Jan Prusiński, Czesław Kowalczyk, Jerzy Fryckowski i Andrzej Szczepanik zaprezentowało swoje wiersze zamieszczone w najnowszej powiatowej antologii poezji.             
Mirosław Kościeński porównuje słupską Grupę „Wtorkowe Spotkania Literackie” do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy założonego w 1959 roku w Warszawie, który odegrał ważną rolę w rozwijaniu twórczości literackiej i popularyzowaniu poezji chłopskiej. Grupa ta i słupskie starostwo także dają szansę druku i startu wielu twórcom poezji, bez względu na miejsce zamieszkania, region i nawet kraj z jakiego pochodzą. 
Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej we wstępie do antologii napisał: „Czytając te wiersze zastanawiałem się nad fenomenem pisania wierszy w Polsce. Rzecz nie do ogarnięcia. Na Litwie nie ma problemu. Mają około dwustu poetów, cztery ogólnokrajowe pisma literackie, wszystko można przemierzyć w kilka tygodni. Zastanawiam się, co kieruje ludźmi sięgającymi u nas po pióro, bo skala zjawiska jest ogromna. Piszących, z co najmniej prezentacją internetową, jest kilkaset tysięcy. Jaki wewnętrzny imperatyw pcha nas w stronę tego, co „było na początku”? Czy ponad sto lat niewoli zakodowało w nas genetycznie posługiwanie się metaforą, by oszukać cenzurę pruską i carską, a później komunistyczną? Nawet nasi politycy, którzy z kulturą mają tyle wspólnego co koń z koniakiem, posługują się w swoich polemikach figurami stylistycznymi z wierszy, jakie znamy z kanonu lektur. Takie wędrowanie ku światłu literatury byłoby czymś pozytywnym i pięknym duchowo, gdyby nie druga strona medalu. Setki tysięcy piszących, tysiące tomików wydawanych każdego roku, grubo ponad setka wydawnictw pokonkursowych prezentujących laureatów i wiersze „na poziomie druku”, a czytających Polaków coraz mniej”. 
I taka, niestety jest też prawda. Dlatego trzeba zachęcać do czytelnictwa wierszy i w ogóle literatury pięknej.  
W II Powiatowym Przeglądzie Poezji Śpiewanej wystąpiło ośmiu uczestników: Diana Gliniecka ze Słupska, Kacper Szulski z Korzybia, Bartłomiej Piwowarczyk ze Słupska, Natalia Gąsiorska  z Machowina, Zuzanna Gadomska z Rowów, Adriana Kuczun ze Słupska, Maja Mędrek ze Słupska i Magdalena Kara z Sąborza. Każdy śpiewał po jednym wybranym przez siebie utworze, a występy oceniało jury w składzie: Anna Chodyna z Ustki (przewodnicząca), Anna Poźlewicz ze Słupska i Mirosław Rakoczy z Tychowa. 
Grand Prix, podobnie jak podczas I Przeglądu w 2011 roku, i nagrodę Starosty Słupskiego w wysokości 700 zł wyśpiewała Adriana Kuczun utworem „Ach kiedy znowu ruszą dla mnie dni” do tekstu Edwarda Stachury i muzyki Jerzego Satanowskiego. Dwa równorzędne wyróżnienia starosty po 400 złotych każe zdobyli: Maja Mędrek za „Powrócisz tu” do słów Janusza Kondratowicza i muzyki „Piotra Figla” oraz Bartłomiej Piwowarczyk za „Skok wzwyż” Włodzimierza Wysockiego – w tłumaczeniu Michała  Jagiełły. Nagrody wójta gminy Damnica – po 150 zł każda otrzymali – Zuzanna Gadomska za Rebekę” z repertuaru Sławy Przybylskiej (słowa Andrzej Włast, muzyka – Zygmunt Białostocki) i Kacper Szulski za  „Tolerancję” Stanisława Soyki.
W poezji śpiewanej zaprezentowali się także: Grzegorz Chwieduk – poeta ze Słupska z Tadeuszem Piczem (akompaniament) i pracujący w jury – Anna Poźlewicz oraz Mirosław Rakoczy. 
  • autor: ZBZ, data: 2013.02.11

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735870 wejść.
Strona Archiwalna