Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytki

Multimedia

  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015
  • Konwent Wójtów i Burmistrzów 28.01.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Sonda

Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
Jak często załatwia Pani/Pan sprawy w Starostwie Powiatowym ?
pierwszy raz
raz w roku
kilka razy w roku
oddane głosy: 33

Przejdź do treści strony

Poetycki wieczór śpiewu i recytacji. Nowa antologia cieszy autorów i czytelników.

Blisko pięćdziesięciu autorów odebrało w piątek (13 bm.) najnowszą antologię poezji „Świat idzie inną drogą”, a na scenie damnickiego Centrum Edukacji i Kultury zaprezentowało się 16. młodych wykonawców poezji śpiewanej. Wszystko to podczas XIV Powiatowych Spotkań z Poezją (Nie)Profesjonalną i V Powiatowego Przeglądu Poezji Śpiewanej.
Damnicka impreza jest doroczną okazją do podsumowania działalności nieformalnej Grupy poetyckiej „Wtorkowe Spotkania Literackie”, działającej przy Starostwie Powiatowym w Słupsku i uroczystego wręczenia jej członkom autorskich egzemplarzy najnowszej antologii z ich wierszami, do prezentacji zamieszczonych w niej wierszy, a także do zachęcenia młodzieży do czytania i śpiewania poezji.
W kolejnej, trzynastej już, wydanej przez słupskie starostwo antologii, zatytułowanej „Świat idzie inną drogą”, umieszczono wiersze 68 poetów, w tym dziesięciu z Litwy i trzech ze Stanów Zjednoczonych. Niestety, ze zrozumiałych względów nie wszyscy mogli tego dnia przyjechać do Damnicy i odebrać osobiście antologię. Ale przyjechało wielu autorów z ziemi słupskiej, koszalińskiej, bytowskiej, lęborskiej, darłowskiej, miasteckiej…
Niektórzy mieli okazję zaprezentowania swoich wierszy, wszyscy mogli posłuchać pięknie zaśpiewanych i zinterpretowanych przez młodych wykonawców utworów innych uznanych poetów i wykonawców, zaliczanych do gatunku poezji śpiewanej i aktorskiej.
Poetyckie śpiewanie zainaugurowała Klaudia Medwid ze Słupska - laureatka nagrody głównej ubiegłorocznego przeglądu. Przypomniała utwór pt. „Czarne anioły” do tekstu Wiesława Dymnego i muzyki Zygmunta Koniecznego, oraz utwór „Dobranoc panowie” do słów Agnieszki Osieckiej i muzyki Andrzeja Zielińskiego.
W sumie na scenie, w ramach przeglądu, zaprezentowało się szesnaścioro wykonawców. Każdy śpiewał po jednym, wybranym przez siebie utworze: Weronika Marcjan wykonała „Dobranoc panowie”, Daria Korowajczyk – „S.O.S.”, Maja Mędrek – „Wybacz Mamasza”, Zuzanna Gadomska – „Kniaginiuszkę”, Wanesa Dyś - „Nie wiem o trawie”, Piotr Kamiński – „Ci ludzie tam”, Aleksandra Daukszewicz – „Kołysankę którejś wiosny”, Juila Nawacka – „Piosenki”, Martyna Zakonek – „Nieobecnych”, Dominika Chilońska – „Czarny blues o czwartej nad ranem”, Hanna Wdowiarek – „Przebłyski, Natalia Andrzejczak – „Anioły są wśród nas”, Milena Szabat – „Przekleństwo Millhaven”, Natalia Kempa – „Znów wędrujemy”, Natalia Rudyk – „Ludzkie gadanie”, Iga Klein – „Pieśń Kronika”.
Występy  oceniała Anna Chodna z Ustki, laureatka wielu przeglądów i festiwali piosenkarskich, m.in. „Złotego Samowara” 25. Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, uczestniczka Konkursu Debiutów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Występowała u boku takich sław jak: Ewa Bem, Irena Jarocka, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, takich zespołów. jak: TSA, Kombi, Perfect. Nagrała m.in. płytę z tekstami Agnieszki Osieckiej zatytułowaną „Szukam kogoś”. To także laureatka Nagrody Białego Bociana Starosty Słupskiego.
Drugą jurorką była, wspomniana już wcześniej, Klaudia Medwid, laureatka ubiegłorocznego przeglądu, studentka, absolwentka słupskiego liceum, pasjonatka muzyki i teatru. Mmimo młodego wieku również już laureatka licznych przeglądów wokalnych i teatralnych.
W ocenie obu piosenkarek tym razem na nagrodę główną przeglądu (700 zł) zasłużyła siedemnastoletnia Maja Mędrek, która brawurowo wykonała utwór pt. „Wybacz Mamasza” do słów Agnieszki Osieckiej i muzyki Przemysława Gintrowskiego. Jurorki doceniły kunszt wokalny młodej piosenkarki i jej zaangażowanie w wykonanie utworu. Był to już drugi triumf tej wokalistki w Powiatowym Przeglądzie Poezji Śpiewanej w Damnicy. Dwa lata temu też wygrała. Swoje umiejętności wokalne rozwija w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku. Od dziecka interesuje się wszystkim, co związane jest z muzyką. Śpiew jest dla niej sposobem na życie.  Interesuje się również aktorstwem. Marzy o pracy w teatrze.
Równorzędne wyróżnienia (po 400 zł) otrzymały Daria Korowajczyk za „S.O.S. i Aleksandra Daukszewicz za „Kołysankę którejś wiosny”. Zgodnie z regulaminem przeglądu Maja Mędrek nie będzie mogła uczestniczyć w szóstej jego edycji, w przyszłym roku. Zasiądzie natomiast w jury i będzie oceniać innych wykonawców. Wszyscy uczestnicy tegorocznego przeglądu otrzymali pamiątkowe podziękowania, antologię z najnowszymi wierszami poetów skupionych przy słupskim starostwie i zaproszenie do zaśpiewania przynajmniej niektórych z nich na przyszłorocznej imprezie. Nagrody i podziękowania uczestnikom przeglądu wręczyli: Zdzisław Kołodziejski - starosta słupski i Grzegorz Jaworski - wójt gminy Damnica.
Samorządowcy wręczyli również przybyłym do Damnicy poetom egzemplarze najnowszej antologii poezji „Świat idzie inną drogą”. Uroczyste wręczenie autorom antologii poprzedzała prezentacja wybranych z niej wierszy. Autorzy przedstawiali je zgodnie z przyjętym w antologii podziałem na rozdziały: „Na mojej ziemi”, „Nasz dom prawdziwy”, „Świat idzie inną drogą”, „Nasycenie i niedosyt”, „Przyjechałam na wieś”, „Rymy proste”, „Niespokojne myśli”. To czyje wiersze znalazły się w antologii, trzymane było w tajemnicy do ostatniej chwili, autorzy dowiadywali się o tym dopiero na scenie.
W jednym ze wstępów do antologii Jan Stanisław Smalewski, pisarz, poeta i publicysta, napisał: „Ta antologia poezji, antologia, której mogą powiatowi słupskiemu pozazdrościć setki gmin w Polsce, nosi tytuł „Świat idzie inną drogą”. Zaczerpnięty on został z wiersza Anny Karwowskiej z Dobieszewka, zwykłej – jak o sobie mówi – kobiety wiejskiej, a zarazem jednej z wyróżniających się (wielce znaczących dla tego środowiska) poetek wiejskich. Bardzo trafnym wydaje się to spostrzeżenie dotyczące przesłania płynącego z tytułu książki. Trafne, gdyż rozlewa się szeroką tęczą na całą antologię, a przede wszystkim na wiersze poetów piszących o wsi. Tematyka, metaforyka i symbolika wierszy poetów wiejskich są bowiem tak rozlegle, jak tylko potrafi być rozległa współczesna wieś: w aspektach przestrzennych, historycznych, tradycji – dawnych i współczesnych, czasowych – trwania i przemijania”.
„Świat idzie inną drogą” to wymowne i wielce symboliczne stwierdzenie. Idzie inną drogą, choć droga ta wcale nie jest pewna. Nie tylko dlatego, że współcześnie ją doskonali, utwardza, upiększa. Działanie czasu bowiem ma to do siebie, że prócz nowości które nam służą które nas cieszą i ułatwiają codzienne życie, potrafi on oddalać od siebie. Czas niszczy, niekiedy wręcz skazuje na zapomnienie. (...) „Dostrzeganie i opisywanie wsi w różnorakich aspektach, jest ze wszech miar budujące. Kreuje bowiem obraz współczesnej wsi jako ostoi swoistego ukojenia i spokoju, ukazuje jej walory krajoznawcze, służy pogłębianiu wiedzy o życiu w tym środowisku, popularyzuje tradycje, kulturę i humanizm życia wiejskiego. No i doskonali piękno. Piękno wsi widzianej nie tylko oczami poety, ale i czytelnika. Bo piękno, które budujemy w nas samych, jest wypełnieniem luki w niedostatkach każdego ziemskiego czasu, i każdego w nim z nas z osobna.”
Publikacja ukazała się w nakładzie 450 egzemplarzy. Jej druk, podobnie jak dwunastu wcześniejszych, sfinansowało w całości słupskie starostwo, które od 2001 roku  pełni funkcję mecenasa kultury chłopskiej i wspiera prowadzoną przez poetów działalność literacką, włącznie z wydawaniem im książek. Tegoroczne, XIV Powiatowe Spotkania z Poezją (Nie)Profesjonalną i V Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej zorganizowało Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy i powiatowe Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

 

  • autor: MS, data: 2016-05-20

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735814 wejść.
Strona Archiwalna