Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Przejdź do treści strony

Laureaci 2010

 

Laureaci nagrody Starosty Słupskiego przyznawanej osobom zajmującym się twórczością artystyczna, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury, uhonorowani nagrodą „Białego Bociana” w 2010 roku.
 
Jerzy Ryszard Lissowski 
W 2010 roku obchodził 55-lecie nieprzerwanej pracy twórczej, dziennikarsko-publicystycznej. Od 2003 roku pisuje do Biuletynu „Powiat Słupski”. Jak podkreślają niektórzy recenzenci: „jego recenzje wyniosły na wyżyny literackie skromny biuletyn powiatowy”. Z dziennikarstwem zetknął się i związał bliżej w Lublinie już w roku 1954, zostając stałym współpracownikiem miejscowych gazet - „Sztandaru Ludu” i „Kuriera Lubelskiego”, a trochę później - redaktorem okręgowym ogólnopolskiego pisma żaków „Od Nowa”. Niebawem przejął obowiązki szefa redakcji utworzonej kolumny studenckiej pn. „Konfrontacje” - cotygodniowego dodatku do „Kuriera”. Od 1965 pisał coraz częściej do środkowopomorskich periodyków historycznych, kulturalnych i regionalnych. W latach 1970-1975 nawiązał systematyczną współpracę z „Głosem Koszalińskim”, „Pobrzeżem” oraz gdańskim tygodnikiem „Czas”. Gdy osiadł w Słupsku w roku 1975, często publikował na łamach „Głosu Pomorza”. Z końcem 1978 roku został w „Głosie” etatowym dziennikarzem. Jest autorem m.in. publikacji zwartych: „Pomorskie uroczyska. Między Słupią, Łebą i Brdą”, „Żywa legenda regionu nad Słupią”. W tym roku zostały zaprezentowane jego wiersze w najnowszej antologii poezji wiejskiej „Łzy jeszcze nie wyschły”. 
 
Ksiądz Ryszard Iwanowski
W 1999 roku z inicjatywy mieszkańców wsi Niepoględzie i Gałęzowo, przeciwstawiających się próbom likwidacji Szkoły Podstawowej w Niepoględziu, powstało Stowarzyszenie „Speranda”. Mieszkańcom ruszyli na pomoc franciszkanie z Gdańska. Chcieli utrzymać szkołę przy życiu, a w zamian z części pałacu zrobić ośrodek rekolekcyjny. Na miejsce przysłali księdza, który doprowadził do podpisania umowy między zakonem a gminą na prowadzenie szkoły. Ta zaczęła funkcjonować. Jednak po trzech latach zakon wycofał się z jej współfinansowania. Franciszkanie stwierdzili, że placówka w Niepoględziu jest nierentowna i generuje długi dla zgromadzenia. Na miejscu pozostał jednak ks. Ryszard Iwanowski. Zakon chciał, żeby wyjechał z Niepoględzia, ale on za wszelką cenę postanowił dokończyć rozpoczętą misję. Za nieposłuszeństwo wobec przełożonych, we wrześniu ubiegłego roku, po siedmiu latach od wycofania się franciszkanów ze szkoły, został wykluczony z zakonu. Próbował się dowoływać, ale bezskutecznie. Dzisiaj stowarzyszenie prowadzi w pałacu społeczne szkoły: podstawową, gimnazjum i przedszkole. Nauką objęte są dzieci z 12 popegeerowskich wsi. Nauka pozostaje bezpłatna. Dzieci są dowożone własnym transportem stowarzyszenia, który również jest bezpłatny. Stowarzyszenie prowadzi i utrzymuje świetlicę wiejską w Gałęzowie. W listopadzie 2006 roku otworzyło też LOKALNE CENTRUM KULTURY. 
 
Słupska Kapela „Zgoda” 
Istnieje od 2003 roku, założyła ją p. Henryka Jurałowicz. Kapela powstała z potrzeby serca muzyków kochających śpiew i grę na ludowych instrumentach. Szczególnie bliska stałą się jej muzyka kaszubska. I właśnie w tym kierunku podjęli pracę nad repertuarem. Członkowie kapeli zaczęli uczyć się też języka kaszubskiego. Dziś w tym języku wykonują większość swoich pieśni. Od kilku lat współpracują z Filharmonią Jeleniogórską, która każdego roku zaprasza ich, aby w tamtym odległym dla nich regionie, szerzyli kulturę kaszubską. Odwiedzili już ponad sto dwadzieścia placówek jeleniogórskich. Cenią sobie udział we wszystkich imprezach, na które są zapraszani. Kapelę tworzą: Henryka Jurałowicz-Kurzydło, Danuta Grabowska-Lauterbach, Andrzej Konieczny, Józef Kurzydło i Władysław Lauterbach.
 
Laureaci nagrody Starosty Słupskiego przyznawanej osobom zajmującym się twórczością artystyczna, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury w 2010 roku.
 
Wojciech Czubajewski
Jest rzeźbiarzem-samoukiem. Rzeźbi z pasją. Postacie, jakie tworzy, to głównie rybacy, drwale, muzykanci przedstawiani podczas codziennych zajęć. Prace jego cechuje dojrzałość i wysoki poziom artystyczny. Z żoną prowadzi gospodarstwo rolne i drugą jego pasją są konie. Jest ponadto twórcą utworów szantowych, rysownikiem, potrafi grać na akordeonie, gitarze i harmonii. 
 
Czesława Długoszek 
Poczytuje sobie za honor mieszkać w swojej rodzinnej wsi w Objeździe i być wśród swoich. Polonistka, od kilku lat na emeryturze. Piękny czas trzeciego wieku wykorzystuje, odkrywając uroki i tajemnice ziemi słupskiej we współpracy z wiejskimi poetami. Od dwóch lat pisze i publikuje na łamach „Powiatu Słupskiego” reportaże o wsiach i ludziach regionu słupskiego. Przywraca pamięć starych dokumentów i świadectwa pierwszych mieszkańców podsłupskich wsi, zachęcając ich do współpracy w spisywaniu wspomnień. 
 
Jerzy Fryckowski
Jest nauczycielem w Szkole Podstawowej w Dębnicy Kaszubskiej, ale przede wszystkim poetą, satyrykiem, krytykiem literackim, animatorem kultury. Opublikował jedenaście indywidualnych tomików poezji i jest autorem dwóch antologii poezji, wielu artykułów, omówień, prezentacji. Jego wiersze znajdują się ponadto w ponad dwustu almanachach i antologiach poezji. Stypendysta Starosty Słupskiego w 2008 roku. Laureat „Białego Bociana” w 2003 roku.
 
Czesław Guit 
Instruktor-modelarz, marynista, malarz na szkle i płótnie. Tworzy i organizuje wystawy. Ich tematyka to: Wspomnienia z Canarów; Bitwy morskie i żaglowce, morze; Modelarstwo w butelkach, pokłady i armaty morskie; Portrety na szkle grawerowane; Pejzaże i krajobrazy, Las: pomniki przyrody, drzewa; Theatrum zimowe: Lubuń 2005/2006; My z Lubunia - Grafika na szkle - portrety sąsiadów; My z krainy w kratę: obiekty stare, szachulcowe, kościoły, zabytki z okolic. Przekazał 30 prac słupskiemu hospicjum na aukcję charytatywną. Modele statków średniowiecznych pokazał m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku. 
 
Mirosław Kościeński
Jest poetą o znaczącym dorobku literackim, wiceprezesem oddziału Słupskiego Związku Literatów Polskich. Od wielu lat współpracuje ze słupskim starostwem, wspierając działania Grupy nieprofesjonalnych poetów wiejskich. Jest pierwszym recenzentem wierszy tych poetów. Współredaguje i wybiera teksty do antologii poezji wiejskiej i indywidualnych tomików poetyckich. Ma szczególny dar współpracy z amatorami i wychwytywania wiejskich talentów. Przywiązuje dużą wagę do aktywności amatorów i tradycji wiejskich w kulturze polskiej. Wydobywa na światło dzienne współczesne wartości tej kultury. 
 
Barbara Julia Krasnoborska 
Dała się poznać jako znakomity animator i współorganizator. Nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego, cały swój wolny czas poświęca na wychowanie muzyczne dzieci i młodzieży. Od 2008 roku jest instruktorem dziecięcej grupy wokalnej „Trio”, którą tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej w Potęgowie oraz soliści: Nikola Kędra i Maciej Klassa. Zarówno zespół „Trio”, jak i soliści pod jej ręką odnoszą same sukcesy. 
 
Aldona Magdalena Peplińska 
Działa w nieformalnej grupie poetyckiej „Wtorkowe spotkania literackie”. Pisze od ponad dwudziestu lat, prezentuje twórczość dojrzałą. Autorka tomików wierszy: „Łzy toczą wstążkę na mej twarzy”, „I uszatkę bałwan dostał”.
Ks. Jacek Popławski uratował przed kompletną ruiną kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kwakowie. Niszczejący przez lata obiekt stale osiadał na kruchym fundamencie z piasku. Powiększały się pęknięcia na ścianach, a wielka rysa rozpołowiła XIV-wieczną wieżę, zagrażając jej zawaleniem. Przez osiem lat myślał, jak zdobyć środki na uratowanie kościoła. W 2007 roku razem z ks. Włodzimierzem Malinowskim z Cetynia postanowił sięgnąć po środki unijne. Wspólnie z innymi parafiami pozyskał na remonty kościołów ok. 4 mln zł. Pokazał, że można pozyskiwać środki na ratowanie zabytków sakralnych. 
 
Zespół wokalny „Potęgowianki” 
Powstał w 1987 roku. Od tego czasu jego członkinie regularnie spotykają się na próbach, by pod czujnym okiem wymagającego szefa i akompaniatora, Zbigniewa Ulaszka ćwiczyć swoje umiejętności wokalne. Śpiewającym paniom akompaniują obecnie Zbigniew Ulaszek - na akordeonie oraz Antoni Adamczak - na skrzypcach. 
 
Danuta Sroka 
Z pasją i zaangażowaniem pracuje na rzecz edukacji, promocji i upowszechniania kultury. Jest autorką realizowanych przez bibliotekę takich projektów, jak Bałtycka Biblioteka Cyfrowa i Społeczna Pracownia Digitalizacji. Współpracuje z lokalnym środowiskiem twórczym, organizuje benefisy, wystawy, promocje książek, szkolenia, warsztaty, konferencje, kursy w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej, zajęcia, wykłady, sesje, debaty, lekcje regionalne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i studentów. W 2009 roku przygotowała dziewięć wystaw i dziesięć wiążących się z nimi dużych imprez regionalnych. 
 
Halina Święch 
Związana była już z Wojewódzkim Domem Kultury w Słupsku. Pracowała tam jako instruktor teatralny oraz pełniła funkcję kierownika działu doskonalenia kadr. Pod jej skrzydłami rozwijali się instruktorzy pracujący w domach kultury byłego województwa słupskiego. W Ośrodku Teatralnym „Rondo” realizowała się jako współautorka widowisk plenerowych i aktorka. W latach 90. pracowała, jako nauczyciel sztuki w Szkole Podstawowej w Słonowicach, rozpoczęła wówczas współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kobylnicy. Jest autorką wielu scenariuszy i tekstów wykorzystywanych przez różne placówki oświatowe i kulturalne. Wymyśliła Przegląd Kabaretów Wszelakich „Obciach”. 
 
Ewa Wyrzykowska 
Opiekuje się świetlicą wiejską w Krępie Słupskiej. Jej zasługą jest m.in. pozyskanie funduszy z Fundacji Wspomagania Wsi na realizację projektu „Pożyteczne Ferie 2009” oraz „Pożyteczne Wakacje 2009” - „Moja wieś moją wizytówką” . W trakcie projektu zimowego z jej inicjatywy urządzono wystawę starych sprzętów oraz przygotowano inscenizację teatralną. Z jej inicjatywy zostało też zorganizowane spotkanie z mieszkańcami wsi, na którym prezentowano twórczość Czesława Niemena. Najpopularniejsze utwory piosenkarza wykonali młodzi soliści ze świetlicy. Jest inicjatorką i współtwórczynią Stowarzyszenia „Nasza Krępa” działającego na rzecz kultury.
 

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7736001 wejść.
Strona Archiwalna