Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Przejdź do treści strony

Laureaci 2009

 

Laureaci nagrody Starosty Słupskiego przyznawanej osobom zajmującym się twórczością artystyczna, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury, uhonorowani nagrodą „Białego Bociana” w 2009 roku.

Grzegorz Chwieduk

W 2008 roku zdobył wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach poetyckich. Największym jego sukcesem jest jednak I nagroda w konkursie poetyckim XIV Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono-2008” w Nowej Sarzynie, na który nadesłano aż 624 zestawy wierszy nie tylko z Polski, ale również z Niemiec, Kanady, USA, Włoch, Szwecji, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Francji, Estonii. W nagrodę Wydawnictwo „Sztafeta” ze Stalowej Woli wydało mu tomik poezji zatytułowany „Pamiętam wiele”. Jest aktywnym członkiem grupy „Wtorkowe Spotkania Literackie” działającej przy Starostwie Powiatowym w Słupsku.

Ksiądz Jerzy Wyrzykowski

Kiedy w styczniu 1982 roku obejmował parafię - wszystko było w ruinie. Nie miał gdzie spać, z kościoła zostały same mury. Wychodził na drogę i zatrzymywał przejeżdżających rowerami ludzi prosząc o pomoc. Aby zachęcić wiernych do większej identyfikacji z parafią i jej sprawami, zaczął organizować pielgrzymki, które stały się oknem na świat dającym możliwość poznania kultury innych narodów. W latach 1983-2008 uratował od katastrof budowlanych zabytkowe kościoły – parafialny i dwa filialne. Wykonał kapitalne remonty i odrestaurował kaplicę cmentarną w Duninowie, trzy cmentarze parafialne - w Duninowie, Zaleskich i Możdżanowie, barokowy ołtarz w kościele w Możdżanowie, barokową ambonę w Duninowie. Odbudował i wyremontował zapadającą się „organistówkę”, budynek parafialny, salę katechetyczną w Zaleskich. Odrestaurował i doprowadził do użytku barokowe organy kościelne w Duninowie, które po wielu latach odzyskały swą świetność i brzmienie, niegdyś wykonane przez znakomitego organmistrza Voelknera. Zabytkowe budynki gospodarcze zamienił na schronisko młodzieżowe, w którym przyjmuje młodzież z Polski, Litwy i Białorusi. Schronisko to funkcjonuje jako Centrum Edukacyjno-Schroniskowo-Ekologiczne.

Sebastian Chancewicz

Przez pięć lat pracował w Gminnym Ośrodku Kultury w Damnicy jako instruktor tańca. W latach 2003-2004 układał choreografię i przygotowywał uczestników do wyborów Miss Wsi i Mistera Wsi Ziemi Słupskiej. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki i Tańca Gminy Kobylnica, którego pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku. Od 2002 roku Przegląd Piosenki i Tańca w Kwakowie stał się imprezą wojewódzką, a od 2008 roku ma rangę Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki i Tańca. Gromadzi corocznie ok. 1000 wykonawców.

 

Laureaci nagrody Starosty Słupskiego przyznawanej osobom zajmującym się twórczością artystyczna, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury w 2009 roku.

Henryka Jurałowicz-Kurzydło

Pochodzi z małej wsi Człuchy w gminie Smołdzino, w której spędziła większość swego życia jako rolniczka. Jest autorką dwóch tomików poezji: „Księżyc kładzie garść światła” i „Poszybuję kluczem żurawi”. Z zespołami artystycznymi występowała w Warszawie, Bielsku Białej, Złotowie, Białogardzie, Möln, Ratzeburgu, Greding, Kaliningradzie, Polesku. Od trzech lat współpracuje z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, gdzie podczas dziesięciodniowych pobytów wspólnie z kapelą „Zgoda” udziela za każdym razem 40 lekcji w placówkach szkolnych i przedszkolnych na terenie Dolnego Śląska na temat kultury i tradycji kaszubskich.

Emilia Zimnicka

Od dzieciństwa pisze wiersze. Zauroczona wsią, szczególnie Izbicą, w której mieszka od blisko 30 lat tematykę swych wierszy opiera na tradycjach ludowych, urokach codziennego życia na wsi. Poświęca je zwykłym mieszkańcom i otoczeniu. Wydała dwa tomiki poezji „I obejmę jabłoń w sadzie” oraz „Szmaragdowe oko świata”. Wicemistrzyni XXVIII Międzynarodowego Konkursu Poezji „Szukamy talentów wsi”.

Klemens Rudowski

W  latach 2006-2007 inicjator i współorganizator Drogi Krzyżowej „Misterium Męki Pańskiej” w Smołdzinie, której odtwórcami byli mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Machowinie, Lubuczewie, Machowinku i Przytocku. Wykreował na łamach prasy szereg mieszkańców Domu o nieprzeciętnych zdolnościach. Zajmuje się edukacją regionalną. Jest twórcą i instruktorem znanego i lubianego zespołu ludowego „Kaszubskie Echo”, który prezentowany był na antenie Programu II Telewizji Polskiej. Od dwóch lat zespół ten z powodzeniem konkuruje na „Liście Przebojów Ludowych” Radia Koszalin. Nagrał własną płytę. Swoimi przemyśleniami etyczno-filozoficznymi dzieli się od wielu lat w artykułach publikowanych w różnych wydawnictwach, w tym w „Powiecie Słupskim”. Dwa jego ostatnie artykuły „Donoszę na samego siebie” i „Ja to mam szczęście, czyli mój testament życia” są szczególnie wymowne.

Danuta Kmiecik

Pisze teksty dla grupy kabaretowo-teatralnej ,,Cicho... sza” działającej przy Uniwersytecie III Wieku w Ustce. Swoje wiersze prezentowała na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W ubiegłym roku napisała scenariusz zatytułowany „,Zielona koniczyna, czyli jakie były kłopoty duże przez tych, co chcieli szkodzić naturze”. Według niego powstało przedstawienie do projektu „Zielone rękawiczki”, za które zespół otrzymał Grand Prix na II Juwenaliach III Wieku w Warszawie.

Zespół „Chanter”

Kwartet wokalny tworzą młode, utalentowane, kochając śpiew dziewczyny: nauczycielka sztuki oraz opiekunka młodych talentów przy Zespole Szkół w Łupawie - Zuzanna Woźniak, studentka trzeciego roku Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku praca socjalna - Agata Malinowska, studentka piątego roku Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku pedagogika wczesnoszkolna z przedszkolną - Martyna Kozłowska i uczennica klasy maturalnej LO nr 1 w Słupsku - Marcelina Klassa. W ub. roku zespół reprezentował powiat słupski w powiecie cieszyńskim. Podczas pracowitych prób i licznych występów wypracował swoje ciekawe brzmienie, śpiewa znane i lubiane przeboje w nowych aranżacjach. W bogatym repertuarze grupy znajdują się utwory folklorystyczne, biesiadne, rozrywkowe, pieśni patriotyczne i religijne.

Aleksandra Zawada

Swoje zdolności artystyczne rozwijała już w Szkole Podstawowej pod czujnym okiem Zorzy Sędzickiej. Zdobyła szereg nagród w konkursach pozaszkolnych. Laureatka Grand Prix VI Festiwalu Piosenki Turystycznej - Słupsk 2006, III miejsca w Wojewódzkim Konkursie Poezji i Prozy Polskiej w kategorii poezji śpiewanej - Sopot 2007,wyróżnienia w II Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Wokalnej „Twoja szansa” - Zaleskie 2007 (tutaj awansowała do warsztatów prowadzonych przez Grażynę Łobaszewską). Zdobyła wyróżnienie w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Gim- hit 2008” w Jaśle (uczestniczyła w koncercie galowym emitowanym przez II program PR i TV Rzeszów). W ub. roku zajęła też II miejsce w V Nadbałtyckim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej - Gdynia 2008, awansowała i brała udział w warsztatach prowadzonych przez Elżbietę Adamiak.

Adriana Kuczun

Pracuje pod czujnym okiem Zorzy Sędzickiej. Poza licznymi sukcesami odnoszonymi w konkursach wojewódzkich i krajowych udziela się jeszcze aktywnie w... Kole Gospodyń Wiejskich w Rowach. Jest też członkinią zespołu wokalnego „Babiniec” - jedną z najlepiej śpiewających.  Adrianna to prawdziwa perła młodzieżowej polskiej wokalistyki, śpiewająca piosenki ambitne, wymagające ogromnych umiejętności wokalnych i scenicznych.

Emilia Biernacka

Jest opiekunem świetlicy wiejskiej w Górzynie. Uzdolniona plastycznie, szczególne w tworzeniu pisanek wielkanocnych. Wygrywa wszystkie konkursy pisankowe. Ostatnio także konkursy na regionalne... nalewki.

Jan Maziejuk

W 2008 roku wydał album „Tak to widziałem”, który dostarcza ogromnej wiedzy historycznej o regionie i zebrał same pozytywne recenzje. Kupiła go m.in. Kancelaria Prezydenta i Premiera RP.

 

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7736003 wejść.
Strona Archiwalna