Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Przejdź do treści strony

Laureaci 2018

 

Laureaci nagrody Starosty Słuspkiego przyznawanej osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury, uhonorowani nagrodą „Białego Bociana” w 2018 roku:

 

Teresa Czyżewska z Damnicy

Wyrosła na tradycjach wiejskich. Już w szkole podstawowej przygotowywała występy, wykorzystując znane skecze i piosenki z popularnych wówczas kabaretów. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego występowała z kabaretem, który dwa razy został zauważony przez ówczesną telewizje polską. Po tych doświadczeniach zaczęła się jej zawodowa przygoda
z kulturą. Od pracy instruktora i prowadzenia tanecznego zespołu „Freska”. Po jedenastu latach pracy w Wiejskim Domek Kultury związała się z Młodzieżowym Domem Kultury w Słupsku na 20 lat, odnosząc pasmo sukcesów z zespołami „Zig-Zag”, „Driada” i „Pląs”. Z tym ostatnim nadal pracuje nad wznowieniem programu „Folklorem malowane”, by móc przypomnieć piękno naszych tańców narodowych, strojów ludowych. W maju zespół „Pląs” występował na Międzynarodowym Festiwalu Tańców Ludowych we Włoszech i uzyskał rekomendację do występowania na wszystkich międzynarodowych festiwalach folklorystycznych organizowanych na świecie. Od czterech lat pracuje na wsi i prowadzi zespoły: „Kick”, „Dadaki” i „Step”.

Elzbieta Bernacka-Hanus ze Smołdzina

To niezwykle interesująca artystka i osoba. Cechuje ją ciekawość świata i intelektualne ożywienie środowiska. Od najmłodszych lat poświęcała się sztuce. Początkowo były to zwykłe rysunki. Z biegiem czasu zainteresowała się malarstwem na szkle, a kiedy i to przestało jej wystarczać, zaczęła malować na płótnie. W przełomowym dla siebie momencie zainteresowała się przed wszystkim martwą naturą, pejzażem i portretem. W ubiegłym roku odebrała z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego honorowy tytuł Mecenasa Kultury za powołanie do życia Galerii Liz B-H oraz Pracowni Rysunku i Malarstwa. Jest laureatką 9. edycji konkursu Niekontrolowany Obszar Wrażliwości i nagrody Prezydenta Słupska. Organizuje Muzyczne Mikołajki, koncerty charytatywne , wystawy i prowadzi warsztaty malarskie.

Marta Fitowska z Potęgowa

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Laureatka mi.in. nagrody głównej i publiczności konkursu „Serca Bicie” pamięci Andrzeja Zauchy. Stypendystka Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy, Starosty Słupskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Od 2015 roku występuje z zespołem MOA. Na 54. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w Konkursie Debiutów zdobyła opolską Karolinkę, czyli Nagrodę Główną im. Anny Jantar za autorski utwór „Ile udźwignie niebo”.

 

 

Laureaci nagrody Starosty Słupskiego przyznawanej osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury w 2011 roku:

Orkiestra Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy

Powstała w 2012 roku i zyskała już sporą popularność oraz rozgłos i cieszy się dużym uznaniem w środowisku muzycznym, które docenia nie tylko umiejętności muzyków, ale także ich wkład w propagowanie muzyki klasycznej i rozrywkowej, w zaskakujących aranżacjach. Przyczynia się do kształtowania wrażliwości estetycznej mieszkańców wsi. Współpracuje z uzdolnionymi muzycznie dziećmi i młodzieżą. Jest jedyną i niepowtarzalną orkiestrą nie tylko na słupskiej, ale również całej pomorskiej wsi.

Elzbieta Wróbel z Głobina

Zaangażowała się w rozwijanie i propagowanie aktywności artystycznej osób niepełnosprawnych. W ramach wolontariatu prowadzi zajęcia plastyczne i rękodzielnicze. Organizuje wyjazdy do teatru Nowego w Słupsku, Oceanarium w Gdyni, Parku Dinozaurów w Łebie. Jest autorką zrealizowanego projektu „I nastał czas zbiorów”. Projekt zrealizowany był w ramach krajowego programu „Domy Kultury +”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. W ubiegłym roku zajęła II miejsce w Konkursie „Barwy Wolontariatu” wyłaniającego najaktywniejszych wolontariuszy w regionie słupskim. Jej pasja, siła i odwaga w walce o godność osób wykluczonych społecznie, może być przykładem do naśladowania przez innych.

Sylwia Ziemska z Kępic

Miała zostać leśnikiem, ale jej droga zawodowa i życiowa  poszła w innym kierunku. Realizuje się jako pedagog, bibliotekarz, instruktor tańca, animator i organizator imprez kulturalnych. Uwielbiana przez dzieci, młodzież i pomocna też wiejskim gospodyniom., które przygotowuje do turniejów kół gospodyń wiejskich. W 2017 roku grupa Cheerleaderek, którą m.in. prowadzi zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca „Kaszubski Stolem” w Kartuzach
i I miejsce w XXV Powiatowych Prezentacjach Artystycznych w Łupawie. Prowadzi zajęcia taneczne aż w czterech grupach wiekowych. Ucząc tańca łączy i integruje pokolenia.

Elżbieta Rus z Niestkowa

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie w Krośnie oraz Wydział Edukacyjno-Filozoficzny Akademii Pomorskiej w Słupsku. Praktykę zawodową zdobywała w Teatrze Wielkim
w Warszawie. Prace dyplomowe poświęciła wychowawczym aspektom tańca, który stał się jej prawdziwą pasją. Pracowała w Domu Kultury w Ustce, prowadziła tam zajęcia, przygotowywała programy imprez. Obecnie prowadzi Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Pomorzacy”, który zaskakuje poziomem artystycznym, zdobywa nagrody na imprezach krajowych i zagranicznych. Przekonuje, ż kultura polska jest bogata w tańce i pieśni. Pozwala zachwycać barwą strojów ludowych, dostarczać wielu wzruszeń i radości.

 

 

Krzysztof Surowiec ze Słupska

Prowadził z sukcesami autorską grupę teatralną Teatr Konfrontacji Bezpośredniej „Czerwona Kurtyna”. Obecnie pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Machowinku z osobami przewlekle psychicznie chorymi. W nowym miejscu pracy stworzył i prowadzi dwie grupy teatralne - „Teatr Jednego Momentu zza Kurtyny” oraz „Epitetem po Metaforze” i również odnosi z nimi sukcesy. Ten ostatni w ubiegłym roku otrzymał m.in. wyróżnienie za autorski spektakl na XV Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie, zdobył też I miejsce podczas X Powiatowego Przeglądu Kabaretowego „Obciachach” w Kobylnicy i nagrodę za autorską bajkę na V Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Słupsku. Zajmuje się nie tylko teatrem, prowadzi także zajęcia plastyczne i literackie. Wymyśla i sam prowadzi imprezy. Opracowuje scenariusze i koncepcje dużych wydarzeń kulturalnych. Swoją pracą udowadnia, że zależy mu na kulturze wyższego poziomu.

Jolanta Betkowska ze Słupska

Z wykształcenia jest bibliotekarką, ale też pedagogiem, polonistką, ukończyła studia podyplomowe z zarządzania oświatą , a obecnie kontynuuje studia doktoranckie z literaturoznawstwa. Interesuje się literaturą, muzyką , teatrem, ogrodem i podróżami. Od kilku lat współpracuje ze słupskim starostwem i dwumiesięcznikiem „Powiat Słupki”, a w nim ze stałym dodatkiem literackim „Wieś Tworząca”, w której przypomina sylwetki i dorobek twórczy pisarzy chłopskich oraz pisarzy piszących o wsi. Na łamach tego dodatku realizowała cykle: „Pisarze kultury chłopskiej”, „Z naszej ziemi, o naszej ziemi”, „Czerpnie z dorobku”, „Wielcy pisarze”. To także autorka wielu artykułów w pracach zbiorowych recenzowanych
i nierecenzowanych, aktywna uczestniczka konferencji naukowych, współtwórczyni
i koordynatorka Pomorskiego Konkursu Literackiego dla Nauczycieli.

 

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735999 wejść.
Strona Archiwalna