Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2013

Multimedia

  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • -
  • -

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Przedwakacyjny Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego

Przygotowanie planu transportowego powiatu, działania w ramach Regionalnych Programów Strategicznych oraz kontynuacja programu „Zdolni z Pomorza” w powiecie słupskim to najważniejsze tematy poruszane na Konwencie Samorządowców Powiatu Słupskiego, który odbył się 27 czerwca 2013 r. w pałacu „Dolina Marzeń” w Dobrej, gm. Dębnica Kaszubska.

Gości przywitał gospodarz spotkania Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz, a następnie wójt gminy Dębnica Kaszubska opowiedział w skrócie o ostatnich sukcesach gminy, w tym pozyskanych środkach finansowych i umiejętnym ich wykorzystywaniu. Dobrym przykładem jest odnowiony XIX-wieczny pałac w Dobrej, położony w niezwykle urokliwym miejscu, pośród lasów i jezior, w otulinie Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi".

Obrady prowadził starosta, a udział w nich wzięli burmistrzowie i wójtowie oraz sekretarze  gmin powiatu słupskiego, a także prelegenci poszczególnych tematów. Wśród gości obecny był także senator RP Kazimierz Kleina, wicestarosta Andrzej Bury oraz przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Ryszard Stus.

Dyskusja na temat planu transportowego dla powiatu słupskiego rozpoczęła obrady, a poprowadziła ją naczelnik Wydziału Komunikacji i Drogownictwa. Poinformowała o kosztach jakie wiążą się z przygotowaniem planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, nazywanego "planem transportowym", który wykonać powinna wyspecjalizowana firma na zlecenie Starosty Słupskiego. Starosta zaznaczył, że w opracowanie optymalnego planu włączyć się muszą samorządy, zarówno z powiatu słupskiego, jak i te, których sieci komunikacyjne pokrywają się z naszymi. – Najważniejsze by powstał dokument praktyczny, który przyda się w przyszłości i zostanie wykorzystany przy organizacji transportu na terenie powiatu słupskiego. Poprosił by gminy wyznaczyły osoby odpowiedzialne do udziału w przygotowaniu planu wspólnie z powiatem, żeby ująć w nim wszystkie ważne aspekty, takie jak np. poprawa sytuacji transportu w gminach. Transport publiczny, pozamiejski odgrywa ważną rolę, ale warunkiem jest jego dobra organizacja  – dodał senator RP Kazimierz Kleina.

Urszula Falba, naczelnik Wydziału Rozwoju Powiatu i Inwestycji podsumowała prace zespołów roboczych w ramach Regionalnych Programów Strategicznych. Program opracowywany przez nasz region jest jednym z sześciu dokumentów jakie muszą powstać, żeby zrealizować Strategię Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. W Subregionie Słupskim utworzono następujące Zespoły Robocze do prac nad przygotowaniem Regionalnych Programów Strategicznych: Rozwoju Gospodarczego, Atrakcyjności Turystycznej i Gospodarczej, Aktywności Zawodowej i Społecznej, Ochrony Zdrowia, Transportu oraz Energetyki i Środowiska. W trakcie posiedzeń Zespołów Roboczych rozpatrywane były propozycje i wnioski oraz zatwierdzane poszczególne etapy prac i kierunki działań. 8 kwietnia br. rozpoczął się proces konsultacji społecznych sześciu projektów Regionalnych Programów Strategicznych, który trwał do 7 czerwca br. Odbyły się również dwie konferencje konsultacyjne w Słupskim Inkubatorze Technologicznym (10 maja 2013 r.) oraz w Zamku w Bytowie (17 maja 2013 r.).  Wybrani w zespołach przewodniczący prezentowali uzgodnione stanowisko Słupskiego Subregionalnego Zespołu Roboczego podczas spotkań w Urzędzie Marszałkowskim.

Informacje o możliwościach kontynuacji projektu „Zdolni z Pomorza” przedstawił naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Zbigniew Babiarz-Zych. Projekt realizowany przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku kończy się 31 sierpnia 2013 r. Zgodnie z podpisanymi porozumieniami powiaty powinny kontynuować projekt również po zaprzestaniu jego finansowania ze środków Unii Europejskiej. - Proponujemy, żeby projekt „Zdolni z Pomorza” kontynuować w powiecie słupskim poprzez utrzymanie Lokalnego Centrum Nauczania Kreatywnego i prowadzenie zajęć pozalekcyjnych oraz przyznanie stypendiów. Obecnie w projekcie uczestniczy 39 uczniów (20 z gimnazjów z terenu powiatu oraz 19 z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych). Starosta zaproponował żeby udział w projekcie był formą wyróżnienia dla najlepszych uczniów. Z dwóch możliwości finansowania – połowę kosztów na jednego ucznia pokrywa gmina, połowę powiat lub koszt wszystkich uczniów z gimnazjów pokrywa gmina, a szkół ponadgimnazjalnych powiat – gminy opowiedziały się za pierwszym rozwiązaniem.

W kolejnej prezentacji Agnieszka Duda z Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego omówiła projekt „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”, którego celem jest założenie jedenastu spółdzielni socjalnych, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt OWES jest realizowany w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Słupsku. - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej dzięki szerokiemu zakresowi swoich działań daje szansę zmiany na rynku społecznym i gospodarczym subregionu słupskiego. Zaprosiła do udziału w spotkaniach, podczas których przedstawiane są warunki współpracy dla instytucji i osób, które chcą w ramach projektu otrzymać dofinansowanie na założenie i lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

W czasie Konwentu Samorządowców Powiatu Słupskiego wystąpił również Ks. dr Jan Kaczkowski, prezes Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, informując o obecnej działalności hospicjum i projekcie stworzenia Domowego Hospicjum Dziecięcego. Jego działalność obejmowała by również teren powiatu słupskiego.

O programie profilaktyki zakażeń HCV dla samorządów lokalnych różnego szczebla opowiedział Dariusz Wiślański z firmy Roche Polska Sp. z o.o. przedstawił przesłanki do realizacji programu, cele, zarys koncepcji i przykładowy podział kosztów związanych z realizacją programu.

Ciekawą prezentację przygotowała Łucja Ptaszyńska z firmy EUROECOEXPERT z zakresu budownictwa energooszczędnego i pasywnego, zachęcając do organizacji szkoleń na terenie poszczególnych gmin w tej tematyce. Możliwości oszczędności ciepła przy jednoczesnej trosce o środowisko spotkały się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych na Konwencie osób.

  • autor: DW; fot. autor, data: 2013-07-01
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego
  • Konwent Samorządowców Powiatu Słupskiego

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7744927 wejść.
Strona Archiwalna