Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2013

Multimedia

  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Otwarcie Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego

W czwartek, 28 listopada rozpoczęła działalność w budynku słupskiego starostwa przy ulicy Szarych Szeregów 14 Galeria Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego. Starostwo słupskie, udostępniając tym razem swoje pomieszczenia rzeźbiarzom, poszerzyło swoją rolę jako mecenasa kultury na sztuki plastyczne. Wcześniej uczyniło to już wobec ludzi pióra – pisarzy i poetów.

Celem działalności Galerii, którą opieką artystyczną otoczył artysta ludowy, rzeźbiarz Zeneon Frąckiewicz z Łupin w gminie Słupsk, ma być pobudzenie aktywności twórczej mieszkańców wsi, popularyzowanie sztuki i kultury ludowej we wszelkich możliwych jej formach i przejawach. Otwierając Galerię w jednym z najładniejszych budynków Słupska, starostwo oddało godne miejsce sztuce ludowej i jej twórcom, jednocześnie udostępnia sztukę ludową mieszkańcom powiatu i liczy, że kiedy będą załatwiać sprawy w urzędzie przy okazji odwiedzą Galerię i zapoznają się z wytworami pracy artystów ludowych.

W Galerii eksponowana będzie rzeźba ludowa, ale nie można wykluczyć, że zagoszczą w niej również ekspozycje innych dziedzin sztuki. Ponadto jej działalność nie będzie zawężać się tylko do twórców z powiatu, swoje prace będą mogli wystawiać również inni zainteresowani twórcy. Mieści się na parterze zabytkowego, liczącego 110 lat starostwa, w pomieszczeniu ogólnodostępnym, które zostało starannie przygotowane do nowej funkcji. Jej otwarcie zgromadziło wielu miłośników sztuki ludowej i przedstawicieli środowisk kulturalnych, ponadto zbiegło się z Otwartym Dniem Starostwa, podczas którego wszystkie pomieszczenia urzędu udostępniono zwiedzającym. Symbolicznego odsłonięcia tablicy, zapraszającej do odwiedzania Galerii, dokonali: Zenon Frąckiewicz, który podjął się zorganizowania pierwszej ekspozycji i stałej opieki artystycznej nad Galerią, Irena Tkaczuk-Kawalerowicz – sekretarz powiatu - zaakceptowała pomysł utworzenia Galerii i z dużym zaangażowaniem przygotowała pomieszczenie do jej działalności oraz starosta słupski Sławomir Ziemianowicz – który wspiera wszelkie inicjatywy kulturalne rodzące się w powiecie i obejmuje należytym mecenatem.

Działalność Galerii rozpoczęła ekspozycja rzeźb wstawionych przez znanych już twórców z powiatu i miasta Słupska, a także nowicjuszy, którzy dopiero po raz pierwszy chwycili za dłuto i spróbowali swoich sił w rzeźbie. Zachęcił ich do tego właśnie Zenon Frąckiewicz z Łupin, który uzyskał stypendium Starosty Słupskiego i zorganizował Objazdowe Warsztaty Rzeźby po Powiecie Słupskim. Swoim samochodem wyposażonym w odpowiedni sprzęt i drewno zajechał do czterech gmin: Dębnicy Kaszubskiej, Damnicy, Smołdzina oraz gminy wiejskiej Słupsk. Każdemu, kto się tam do niego zgłosił umożliwił krótki kurs rzeźbienia. Zamiarem stypendysty i organizatora Objazdowych Warsztatów Rzeźby było, by prace, które powstaną zapoczątkowały działalność Powiatowej Galerii Sztuki Ludowej. Tak się stało. Autorzy 14 przekazanych do ekspozycji prac to: Małgorzata Kubiak i Tomas Kubiak z Dębnicy Kaszubskiej, Paweł Rubacha z Krzywania, Joanna Sobolewska i Katarzyna Sobolewska z Damnicy, Sylwia Pniowska z Damna, Stanisław Gonera z Retowa, Patryk Kordyjak i Jadwiga Jancz z Gardny Wielkiej, Marek Gabriel, Gabriela Florczyk i Zbigniew Gabriel z Głobina.

Zenon Frąckiewicz zaprosił też do przygotowywanej ekspozycji innych rzeźbiarzy. Lista wystawców wzbogaciła się zatem o kolejne nazwiska: Włodzimierza Bukowskiego, Grażynę Florczyk, Tomasza Grońskiego, Barbarę Skierkę, Krzysztofa Szczudrawę, Katarzynę Tomasiak, Kazimiera Kostkę, Mirosława Tomaszewskiego.

W sumie w Galerii Sztuki Ludowej Powiatu Słupskiego zgromadzono na jej otwarcie 34 prac. Organizując pierwszą ekspozycję nie dobierano szczególnie rzeźb, zdano się na wolę ich autorów. Nie sugerowano też żadnych tematów i preferowanych stylów. Ale dalsze prace nad ekspozycją będą jednak już staranniejsze, bardziej ukierunkowane i wymagające.

Galeria ma prezentować dorobek twórców, gromadzić eksponaty i rozrastać się na inne jeszcze pomieszczenia starostwa. Organizatorzy zakładają, że będzie tak długo istnieć, jak długo będzie potrzebna twórcom i mieszkańcom powiatu. Tak jest też z poetami wiejskimi, którzy spotykają się w starostwie już ponad dziesięć lat, publikują wiersze w wydawanych im antologiach, tomikach i dodatku literackim „Wieś Tworząca” ukazującym się z „Powiatem Słupskim”.

  • autor: MW fot. Jan Maziejuk, data: 2013-11-29
  • Otwracie Galerii Sztuki Ludowej
  • Otwracie Galerii Sztuki Ludowej
  • Otwracie Galerii Sztuki Ludowej
  • Otwracie Galerii Sztuki Ludowej
  • Otwracie Galerii Sztuki Ludowej
  • Otwracie Galerii Sztuki Ludowej
  • Otwracie Galerii Sztuki Ludowej
  • autor: MW, fot. Jan Maziejuk, data: 2013-11-29

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7745733 wejść.
Strona Archiwalna