Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2013

Multimedia

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

XXIV „Kaziuczek Niemenczyński”

Kolejna edycja Kiermaszu Kaziukowego w Niemenczynie była okazją do wizyty delegacji z powiatu słupskiego w rejonie wileńskim. Jarmark organizowany przez Samorząd Rejonu Wileńskiego i Gminę Niemenczyn odbył się w sobotę, 9 marca br. w samym centrum miasteczka, przy ul. Święciańskiej w Niemenczynie.

Na zaproszenie Starosty Miasta Niemenczyn Mieczysława Borusewicza w wyjeździe udział wzięli członkowie Zarządu Powiatu Słupskiego z Wicestarostą Słupskim Andrzejem Burym na czele. Po oficjalnym rozpoczęciu przez Starostę Niemenczyna XXIV Kaziuczka Niemenczyńskiego, wyjątkowo serdecznie  powitano przybyłych gości z zaprzyjaźnionego powiatu słupskiego.  

Po zwiedzeniu stoisk wystawowych, na których można było nabyć wyroby twórców ludowych i rzemieślników, regionalne specjały goście obejrzeć mogli występy artystyczne, by następnie udać się na spotkanie oficjalne z władzami Rejonu Wileńskiego. Jednym z głównych tematów rozmów samorządowców było ustalenie daty podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Powiatem Słupskim a Miastem Niemenczyn, którą wstępnie wyznaczono na początek maja tego roku.  

List intencyjny pomiędzy samorządami wyrażający wolę podjęcia ścisłej współpracy podpisano 12 października 2009 roku w Wilnie.

(źródło: Wikipedia) Kaziuk (Kaziuki, lit. Kaziuko mugė) – odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie i okolicach. W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

  • autor: DW, data: 2013.03.12

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7744100 wejść.
Strona Archiwalna