Strona Archiwalna Powiat Słupski

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Nawigacja

Dla mieszkańcówObsługa MieszkańcaPoradyNaziemna telewizja cyfrowaJak dobrać antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

• Konwent wójtów i samorządowców

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

• Bądź gotowy na odbiór cyfrowy

Jak dobrać antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Antena jest istotnym elementem instalacji do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Od jej rodzaju istotnie zależy jakość odbioru, a w niektórych przypadkach – jego możliwość.
W wielu miejscach wystarczy zastosowanie prostej anteny (np. siatkowej), ale w niektórych lokalizacjach konieczne jest zastosowanie tzw. anteny kierunkowej (o większej tzw. kierunkowości).
Na poziom sygnału docierającego do anteny odbiorczej wpływają różnorodne czynniki (takie jak np. moc nadajnika, odległość od nadajnika, przeszkody terenowe, opady atmosferyczne). Im trudniejsze warunki odbioru w danym miejscu (w szczególności – im większa odległość od nadajnika, ale również w przypadku występowania przeszkód terenowych), tym większa powinna być tzw. kierunkowość anteny (można się też spotkać z określeniami: „zysk”, „zysk kierunkowy”, „zysk energetyczny” lub angielskim „gain”). Jest to jeden z podstawowych parametrów anteny, wartość którego znajdziemy na jej opakowaniu lub w dołączonej instrukcji. Anteny o dużej kierunkowości charakteryzują się z reguły większymi wymiarami oraz większą liczbą elementów. Należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju anten istotne jest ich odpowiednie ukierunkowanie; powinny „celować” w nadajnik. Zestawienie przykładowych rodzajów anten znajduje się w tabeli nr 1.
Warto zainwestować w dobrą instalację do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż z reguły jest ona użytkowana znacznie dłużej niż telewizor.

Uwaga!

Instalowanie anten powinno być dokonywane przez odpowiednio przeszkolone osoby – najlepiej zawodowych instalatorów anten – dlatego warto zasięgnąć ich porady. W przypadku anten zewnętrznych instalowanych na dachach, masztach, tyczkach, etc. należy zadbać o: zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, zastosowanie odpowiednio mocnych i trwałych mocowań oraz odpowiednie zabezpieczenie miejsca zamontowania anteny instalacją odgromową.

• Jak dobrać antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7735546 wejść.