Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2014

Multimedia

  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21
  • Podpisanie umowy dotyczącej drogi 21

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

STOP NISKIEJ EMISJI

Jest to projekt edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii HELIOS dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zasadniczym problemem, którego dotyczy niniejszy projekt jest ograniczenie zanieczyszczania powietrza, czyli tak zwanej „niskiej emisji”, poprzez szeroko rozumianą edukację społeczną. Analizy wykonywane w ramach programów ochrony powietrza wskazują, że znaczna część mieszkańców Polski narażona jest na jego złą jakość, którą wywołuje znacznie przekraczająca normy zawartość pyłu zawieszonego PM10.

Niestety nadal wielu z nas, za główną przyczynę zanieczyszczeń powietrza  uznaje przemysł (fabryki i huty). Nieliczni mieszkańcy wiedzą, że powodem największych przekroczeń norm zanieczyszczeń są efekty spalania paliw stałych w domowych paleniskach i kotłach połączone
ze spalaniem odpadów, a także wzrastająca liczba pojazdów poruszających się po drogach. Aby zrozumieć jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia jest „niska emisja” należy poznać jej przyczyny.

W tym celu powstała strona internetowa www.smog.helios-edukacja.pl.  Umieszczone tam artykuły, videoblogi oraz kurs e-learningowy pozwalają zwiększyć wiedzę dotyczącą przyczyn powstawania i wpływu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Korzystając z kalkulatora niskiej emisji możemy sprawdzić, jak człowiek oddziałuje na środowisko naturalne, natomiast działy „Źródła ciepła” i „Dobre praktyki” podpowiedzą, jak zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. W ramach projektu powstała również publikacja pt. „Przeciwdziałanie niskiej emisji na terenach zwartej budowy mieszkalnej”, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej. Przedmiotowa publikacja stanowi kompendium wiedzy o problemie niskiej emisji. Poradnik prowadzi czytelnika przez kolejne rozdziały, wyjaśniające zjawisko niskiej emisji, opisujące skutki i zagrożenia problemu (negatywny wpływ na środowisko naturalne, zdrowie ludzkie, obiekty budowlane), pokazujące sposoby przeciwdziałania niskiej emisji (wskazanie bezpiecznych dla środowiska rozwiązań w zakresie źródeł ogrzewania, porównanie tradycyjnych i ekologicznych źródeł energii, ograniczenia emisji komunikacyjnej, właściwe planowanie zabudowy miejskiej, przykłady dobrych praktyk w innych miastach Polski i Europy) oraz wskazujące zalety wynikające z eliminacji zjawiska niskiej emisji (korzyści zdrowotne i społeczne).

Zapraszamy do korzystania ze strony internetowej projektu!

 

 

 

  • data: 2014-06-26
  • STOP NISKIEJ EMISJI

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7747496 wejść.
Strona Archiwalna