Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2014

Multimedia

  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie
  • Wybór rady społecznej przy starostwie

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Sympozjum „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’

25 kwietnia br. miłośnicy architektury, w szczególności mostów, spotkali się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (Litwa) na trzydniowym sympozjum pt. „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotogramów o tej samej nazwie, która cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Seminarium odbyło się pod patronatem Starosty Słupskiego Sławomira Ziemianowicza.

Ziemię Słupska reprezentowali: Krystyna Popiel, wiceprezes NOT w Słupsku, współorganizator spotkania, Mariusz Ożarek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Słupsku, Piotr Daczkowski,   dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego w Słupsku,  architekt miejski, Marcin Duszny,  p.o. prezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Słupsku, Andrzej Poźniak,   dyrektor Biura Urbanistycznego  Miasta  Słupska i Katarzyna Tomasiak, przedstawicielka Jury Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży w Słupsku.

Pierwszego dni wygłoszono następujące referaty: „Mosty Wilna charakterystyka techniczna i historia” –  inż. Jan Andrzejewski (Wilno), „Twierdze i tunele na Ziemi Wileńskiej” - doc. dr Ryszard Kuźmo (Wilno), „Mosty Słupska” - mgr inż. Krystyna Popiel (Słupsk), „Mosty Ziemi Słupskiej” – inż. Mariusz Ożarek (Słupsk), „Mosty Wilna” – Roman Giedrojć (Wilno), „Mosty Wilna jako spuścizna kultury polskiej w Wilnie”  - Henryk Sosnowski (Wilno), „Wpływ gazów spalinowych z pojazdów na stan atmosfery w sąsiedztwie mostów, dróg, lasów i budynków”  – doc. dr. inż. Antoni Kukuczka (Katowice), „Rodzaje mostów” – mgr inż. Henryk Szarbiewski (Gdańsk), „Ekologia w budowie dróg i mostów” – mgr inż. Henryk Szarbiewski (Gdańsk)

Po części referatowej nastąpiła przerwa, podczas której Krystyna Popiel i Katarzyna Tomasiak spotkały się z Józefem Kwiatkowskim posłem na sejm Litwy  i Prezesem Stowarzyszenia Macierz Szkolna. Panie przedstawiły zasady uczestnictwa w Międzynarodowym  Konkursie Literackim dla Dzieci i Młodzieży, który  odbywa się w Słupsku   już po raz  trzydziesty. Poseł zainteresował się  konkursem i zaproponował  współpracę przy jego popularyzowaniu  wśród dzieci polskich na Litwie oraz pomoc organizacyjną przy wyjeździe laureatów do Słupska w następnych  latach.

Kolejnym punktem programu był koncert  zespołu dziecięco-młodzieżowego „Sto uśmiechów”, którego organizatorem była Apolonia Skakowska – prezes Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki na Litwie. Występy  w wykonaniu dzieci i młodzieży wzbudziły wiele emocji  ze względu na dobór repertuaru oraz piękne profesjonalne wykonanie. Zarówno wychowawcy, jak i dzieci zostały obdarowane prezentami, których sponsorami byli: Starosta Słupski, Prezydent Miasta Słupska,  NOT Słupsk i Henryk Szarbiewski  z Gdańska. Po koncercie rozmawiano z Apolonią Skakowską na temat możliwości przyjazdu zespołu do Słupsk.

Następnie wręczono dyplomy i zbiory wierszy słupskich literatów laureatom, wyróżnionym uczniom oraz ich opiekunom ze szkół średnich im. Wł. Syrokomli i I. Krasickiego w Wilnie, którzy uczestniczyli w Słupskim Konkursie Literackim Dzieci i Młodzieży.

Kolejnym punktem sympozjum były spotkania panelowe,  podczas których omawiano zagadnienia poruszane w referatach oraz  dotychczasowy przebieg obrad. W spotkaniach uczestniczyli inżynierowie z Wilna, Kaliningradu, Słupska, Gdańska, Katowic i Łodzi.

Wszyscy uczestnicy sympozjum otrzymali czasopismo „Technik Wileński”, w którym zawarte były referaty wygłoszone podczas sympozjum oraz czasopisma przywiezione ze Słupska: Gazetę Targową, Kurier Obywatelski, Starostwo Powiatowe. W sympozjum uczestniczyło 50 osób.

26 kwietnia br. odbyły się zajęcia w terenie. Zwiedzano z przewodnikiem  mosty na rzece Wilii i Wilence. Podsumowanie dnia odbyło się w Kienie,  gdzie zwiedzano muzeum  historii polskości na Litwie. Z kolei 27 kwietnia br. w Domu Kultury Polskiej  odbyła się dyskusja  na temat rozwiązań  komunikacyjnych w Wilnie i Słupsku  oraz o możliwościach  kontynuacji  współpracy Wilna ze Słupskiem i  powiatem słupskim. Wszyscy uczestnicy  otrzymali certyfikat  poświadczający uczestnictwo w sympozjum.

Wystawa fotogramów mostów Słupska i  Ziemi Słupskiej pozostała w Domu Kultury Polskiej i była prezentowana przez kolejny tydzień.

Zarówno sympozjum, jak i wystawa zostały wysoko ocenione przez dyrekcję Domu Kultury Polskiej i uznane za jedną z ważniejszych imprez technicznych organizowanych w tym roku w Wilnie.

 

  • autor: zw.lt, NOT, fot. Ewelina Mokrzecka, data: 2014-05-15
  • Sympozjum „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’
  • Sympozjum „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’
  • Sympozjum „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’
  • Sympozjum „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’
  • Sympozjum „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’
  • Sympozjum „Mosty Wilna i Ziemi Słupskiej’’

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7747125 wejść.
Strona Archiwalna