Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2014

Multimedia

  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg
  • Zaprzysiężenie starosty powiatu Herzogtum Lauenburg

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Powiatowe dożynki pełne atrakcji

31 sierpnia br. mieszkańcy powiatu słupskiego świętowali w Kobylnicy zakończenie zbiorów.  

Obchody Powiatowego Święta Plonów rozpoczęły się mszą świętą w kościele, odprawioną przez księdza Wojciecha Pettke, proboszcza parafii w Kobylnicy. Gospodarze Dożynek starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński uhonorowali i nagrodzili tego dnia wielu pracowitych rolników i gospodarzy. Starosta w swoim przemówieniu podziękował za ciężką pracę i poświęcenie rolników – „Patrząc w przeszłość widzimy tę naszą wieś tradycyjną, do której wracamy wspomnieniami z lat dziecinnych. Dzisiaj ta wieś jest nowoczesna, rolnictwo jest zupełnie inne. Ksiądz proboszcz na kazaniu powiedział: kiedyś mówiło się - chłop, później - rolnik, a dzisiaj - producent żywności. Do takiej ewolucji doszło na wsi. Jesteśmy też świadkami ewolucji społecznej, ewolucji warunków życia.”

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele: służb mundurowych, sołtysi, rolnicy i mieszkańcy regionu słupskiego.

Po mszy świętej goście przeszli barwnym korowodem na plac dożynkowy przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, który prowadzili Orkiestra Dęta z Kępic i poczty sztandarowe. Na miejscu ksiądz poświęcił chleby i wieńce dożynkowe, by później komisja mogła wyłonić zwycięzców. W tegorocznym konkursie na wieniec i chleb dożynkowy zwyciężyli: w kategorii chlebów Sołectwo Strzelino, drugie miejsce Sołectwo Sycewice, a trzecie Łosino. W sumie ocenie poddanych było 27 bochenków. W kategorii „wieniec klasyczny” – oceniono 14 wieńców a zwycięzcy na podium uplasowali się w następującej kolejności: I miejsce – Sołectwo Runowo Sławieńskie, II – Wiklino i III – Łosino. Spośród 9 wieńców niekonwencjonalnych najlepsze okazało się Sołectwo Włynkówko, tuż za nim Wiklino i Wodnica.

Statuetki Bursztynowego Kłosa najlepszym rolnikom wręczyli starosta słupski Sławomir Ziemianowicz i wicestarosta Andrzej Bury. W tym roku otrzymali je:

Małgorzata i Tomasz Górscy z gminy Damnica

Witold Motowidło z gminy Dębnica Kaszubska

Antoni Jarząb z gminy Główczyce

Jan Zazgornik z gminy Kępice

Marcin Adkonis z gminy Kobylnica

Krzysztof Paliczek z gminy Potęgowo

Alicja Krzemińska z gminy Słupsk

Jolanta i Ryszard Romanowscy z gminy Smołdzino

Jolanta i Grzegorz Sitnik z gminy Ustka

Wręczyli także w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, które przyznane zostały aż trzynastu rolnikom lub rodzinom rolniczym.

Niezwykle emocjonujące były Wybory na Gospodynię i Gospodarza Roku, w  których  udział wzięli przedstawiciele sześciu gmin. Po ciekawych, zabawnych zmaganiach komisja jednogłośnie wybrała na Gospodynię Roku - Anetę Kuleszę z gminy Damnica, a Gospodarzem został Bogdan Czerwiński z gminy Słupsk. Wszyscy uczestnicy cieszyli się jednak z udziału, bo jak zawsze dla wszystkich przewidziane były nagrody rzeczowe.

W czasie powiatowych  dożynek po raz pierwszy zorganizowany został konkurs Mam Talent. Powiat Słupski postanowił tym razem na promowanie różnego rodzaju umiejętności mieszkańców, nie tyko śpiewu i tańca, bo z takich nasz region słynie, co zobrazowały wyniki głosowania. Spośród wokalistów, tancerzy, kabareciarza, hafciarki i żonglerów najlepsi okazali się młodzi tancerze z grupy Haribo Crew z Kusowa. II miejsce zajął zespół Amicus z Główczyc (umiejętności żonglerskie), a trzecie miejsce na podium wywalczyła Marta Sikora, wokalistka z Kępic.

Wszystkich laureatów w nowym repertuarze będzie można podziwiać 13 września br. podczas Święta Samorządów Powiatu Słupskiego w Dolinie Charlotty.  

Dzień dopełniły występy zespołów: Gzube, Top Toys, Stonehage, Caci Vorba i Turnioki. Mimo aury frekwencja i humory dopisały uczestnikom Powiatowego Święta Plonów, którego głównym sponsorem była Spółka Gaz–System.

  • autor: DW, fot. Jan Maziejuk, data: 2014-09-03

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7747763 wejść.
Strona Archiwalna