Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Sobota 7 Września 2019     Imieniny: Marka, Melchiora, Reginy

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

Dla mieszkańcówKultura i zabytkiGaleria Sztuki Ludowej

Przejdź do treści strony

Paweł Rubacha

Paweł Rubacha z Krzywania - pierwszy artysta, którego twórczość GSL miała zaszczyt prezentować w swoich murach - drewno było zawsze jego ulubionym materiałem do majsterkowania. Wykonywanie różnego rodzaju półek, podstawek, zabawek i innych przedmiotów drewnianych sprawiało mu olbrzymią frajdę już od dzieciństwa. Pewnego dnia w przeglądanym czasopiśmie urzekły go zdjęcia architektury ogrodowej przedstawiające bardzo proste, wręcz prymitywne drewniane ławy, stoły i krzesła.
Podobne meble zrobił do własnego ogrodu, zastępując dotychczasowe plastikowe. Spodobały się znajomym i niektórym wykonał podobne. Z czasem swoje wyroby miał możliwość zaprezentować w czasopismach: „Majster” i „Przepis na ogród”. W dalszych swych poczynaniach dostrzegł, że czasami natura sama „podpowiada” co można zrobić z kawałkiem drewna. Dziwne jego kształty, narośla zainspirowały go do tworzenia rzeźb. Zaowocowało to wystawą w Gminnym Ośrodku Kultury w Dębnicy Kaszubskiej w kwietniu 2012 r. Po niej Zenon Frąckiewicz zaproponował mu uczestnictwo w zajęciach sekcji rzeźbiarskiej przy Słupskim Ośrodku Kultury, z którym współpraca trwa do dzisiaj.
Wystawa w GSL miała miejsce 22 maja 2014 r. Przedstawiała cykl interesujących prac, które praktycznie stworzyła sama natura, a autor nadał im tylko odpowiednią formę i podkreślił ostateczny kształt. Niesamowite, że naturalna narośl na drzewie po zestawieniu z innym kawałkiem drewna mogła posłużyć do przedstawienia kumkającej żaby, groźnej głowy barana czy powolnego żółwia. Trzeba mieć niesamowitą wyobraźnię i być wyjątkowo spostrzegawczym w oglądaniu pni drzew, by w efekcie wyczarować tak ciekawe eksponaty wystawowe.
Oprócz tych, bardzo charakterystycznych dla tego autora prac, na wystawie zobaczymy wcale nie mniej ciekawą galerię nietypowych portretów i postaci, a wśród nich na przykład Kobietę z kapturem, Kobietę piorącą, Grajka, Rybaka z rybą (ten temat został jeszcze powtórzony), Dziadka z laską, Chrystusa Frasobliwego czy modlącą się Matkę Boską.
Bardzo interesującą pracą, łączącą jakby oba światy Rubachy – świat rzeźb stworzonych w dużej mierze przez samą naturę i świat rzeźb wyciosanych przez niego z klocka drewna, jest wyeksponowana również postać Kobiety w zaawansowanej ciąży.
Warto zobaczyć te prace, warto choć na chwilę przeniknąć w artystyczny świat rzeźbiarza z Krzywania, by spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie emocje nim targają na co dzień, że tworzy tak interesujące prace? Dlaczego właśnie takie, a nie inne chce pokazać swoim odbiorcom?     
Warto zobaczyć też jak sztuka – dzieło artystyczne może być bliskie naturze, jak wiele można z niej czerpać. I korzyść z tego wcale nie musi płynąć tylko do samej sztuki i jej twórcy, możemy mieć ją również my, zwykli odbiorcy.

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7736004 wejść.
Strona Archiwalna