Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2015

Multimedia

  • Konwent 26.11.2015
  • Konwent 26.11.2015
  • Konwent 26.11.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

Czy orkiestra może być cool?

Centrum Edukacji Regionalnej włączyło się w realizację przedsięwzięcia, opracowanego przez Polską Filharmonia „Sinfonia Baltica”, pt. „Czy orkiestra może być cool?”, tj. cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych z powiatu słupskiego.

Projekt składa się z dwóch programów. Pierwszy z nich: „Z orkiestrą na Ty”, który już za nami,  przybliżył odbiorcom instrumenty wykorzystywane w orkiestrze symfonicznej oraz elementarną wiedzę z zakresu historii: muzyki, kompozycji i instrumentacji. Podczas koncertów, które zorganizowano w Kępicach, Damnie, Potęgowie i Kobylnicy, poszczególni muzycy, przedstawiając swój instrument, wykonywali fragment kompozycji z towarzyszeniem orkiestry. Zaprezentowano instrumenty: smyczkowe, dęte drewniane, dęte blaszane i wybrane perkusyjne. Podczas wykonań sięgnięto po wybitne dzieła literatury muzycznej, reprezentujące różne style, od baroku do współczesności. Przedstawiono fragmenty utworów orkiestrowych, w których poszczególne instrumenty orkiestry pełnią ważną i przewodnią rolę. Były  to m.in.: Badinerie na flet z Suity h-moll Jana Sebastiana Bacha, solo obojowe z baletu Jezioro  łabędzie Czajkowskiego, Słoń (na puzon) z Karnawału zwierząt Camille'a Saiint Saens'a, solo na fagot z suity Peer Gynt (fragment W grocie Króla Gór) Edwarda Griega i inne. Z kolei podstawową wiedzę z zakresu form muzycznych oraz kompozycji omówiono na podstawie skomponowanej na orkiestrę smyczkową Orawy Wojciecha Kilara i fragmentów wariacji Wlazł kotek na płotek  wybitnego dyrygenta i kompozytora Henryka Czyża. Koncerty wieńczyło Bolero Maurice'a Ravela, które doskonale ilustrowało problematykę,  poruszaną podczas spotkań z orkiestrą. Koncerty, pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza, połączono z prelekcjami Beaty Młyńczak.

Drugim programem realizowanym w ramach cyklu: „Czy orkiestra może być cool?” będzie: „Koncert w pigułce”, który zakłada przeniesienie, w uproszczonej formie, koncertu symfonicznego z sali filharmonii do sali ośrodka kultury.  Program ten będzie posiadać budowę i formę zbliżoną do typowego programu filharmonicznego: uwertura, koncert, symfonia. Będą to fragmenty przynajmniej dwóch uwertur wybrane tak, aby słuchacze mogli zapoznać się ze stylistycznie różnymi utworami tego gatunku, np. fragmenty uwertury Bajka Stanisława Moniuszki i uwertury do opery Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego.

Trzy części koncertu stanowić będą trzy części utworów różnych kompozytorów, zagrane przez trzy różne instrumenty, np. I część Koncertu skrzypcowego Wolfganga Amadeusza Mozarta lub Felixa Mendelssohna, środkowa część Koncertu na klarnet Karola Kurpińskiego, III część Koncertu na trąbkę Jana Nepomucena Hummla lub Koncertu na waltornię Mozarta.

Czteroczęściowa forma symfonii reprezentowana będzie również przez czterech różnych kompozytorów: Ludwiga van Beethovena (I część V Symfonii), Mozarta (II część Symfonii g-moll), Piotra Czajkowskiego (III część V Symfonii) i Mendelssohna (IV część IV Symfonii). Orkiestrę poprowadzi Bohdan Jarmołowicz, a w roli prelegenta wystąpi Andrzej Zborowski. Koncerty odbędę się w grudniu w Kępicach, Potęgowie, Zagórzycy i Kobylnicy.

Po każdym koncercie organizatorzy czekać będą na relacje: napisane lub nagrane przy pomocy kamery, aparatu fotograficznego, dyktafonu lub telefonu komórkowego. Autorzy najlepszych otrzymają nagrody. Pace można przesłać pocztą tradycyjną lub mailową na adres: Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica", ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk, e-mail: sekretariat@sinfoniabaltica.pl.

 

Projekt  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

  • autor: Centrum Edukacji Regionalnej, Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica", data: 2015-11-16
  • Czy orkiestra może być cool?

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7745244 wejść.
Strona Archiwalna