Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2016

Multimedia

  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców
  • Konwent wójtów i samorządowców

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

V Powiatowy Przegląd Teatrzyków Wiejskich WIEJSZTUK 2016 rozstrzygnięty!

Prezentacja umiejętności teatralnych, szerzenie kultury żywego słowa, umożliwienie młodzieży konfrontacji dokonań artystycznych oraz rozbudzenie kreatywności wśród najmłodszych, to główne cele V Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich „Wiejsztuk”, który odbył się 16 grudnia br. w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. W wydarzeniu uczestniczyło 9 grup teatralnych (112 aktorów) podzielonych na trzy kategorie wiekowe — szkoły podstawowe: klasy I-III i IV- VI oraz gimnazja.

W najmłodszej kategorii – szkoły podstawowe: klasy I-III zwyciężyła grupa „Siódemka” ze spektaklem pt. „Nie wypalajcie łąk” – opiekun Izabela Zielińska – ze Szkoły Podstawowej w Skórowie, w kategorii – szkoły podstawowe: klasy IV-VI triumfował Teatrzyk „Kurtynka” z „Baśnią o rycerzu bez konia” – opiekun Jolanta Majerowska — ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach, a wśród gimnazjów najlepszy okazał się Teatr Konfrontacji Bezpośredniej „Czerwona kurtyna” z widowiskiem „Kwiat paproci” opiekunowie: Marianna Teresińska i Krzysztof Surowiec— ze Świetlicy Wiejskiej w Objeździe. Natomiast za najlepszą kreację sceniczną uznano rolę Pauliny Rutkowskiej z Teatrzyku „Kurtynka”.

Ponadto w rywalizacji uczestniczyli reprezentanci: Szkoły Podstawowej we Wrześciu ze spektaklem pt. „Elfy” – opiekun Lucyna Staszak, Zespołu Szkół w Biesowicach z przedstawieniem pt. „Kopciuszek” – opiekun Katarzyna Krajewska, Zespołu Szkół w Kępicach (dwie grupy) ze spektaklami pt.: „Maniak komputerowy” i „Pułapki w internecie” – opiekunowie: Anna Jakubowska i Helena Wudarowicz, Szkoły Podstawowej w Głobinie z „Królewną Gburką” – opiekun Paulina Szajner, Świetlicy Wiejskiej w Zaleskich z przedstawieniem „W poszukiwaniu wartości” – opiekun Krzysztof Surowiec,

Występy oceniali jurorzy: Wiesław Dawidczyk, aktor, reżyser, instruktor, związany ze Słupskim Ośrodkiem Kultury i Teatrem „Rondo” w Słupsku oraz Grzegorz Gurłacz, aktor, muzyk, kompozytor, kabareciarz, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy. Wartość nagród wyniosła 1000 zł.

Całość otworzyli: Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski i Paweł Lisowski, członek Zarządu Powiatu Słupskiego, a poprowadzili: Zbigniew Babiarz-Zych, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku i Mariusz Smoliński, dyrektor Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Głównym organizatorem V Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich „Wiejsztuk” jest Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku, przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

Grupa „Siódemka” to trzecioklasiści, którzy pod kierunkiem wychowawczyni Izabeli Zielińskiej uczą się zawiłości języka polskiego poprzez dramę. Przygotowując spektakle, wzbogacają własne słownictwo, uczą się aktywnej twórczości, współpracy i odpowiedzialności, przełamują bariery i wyzbywają się kompleksów. A przede wszystkim uświetniają występami szkolne uroczystości. Podczas „Wiejsztuka” po raz pierwszy wzięli udział w konkursie teatralnym.

Teatrzyk "Kurtynka" działa przy Szkole Podstawowej im. Książąt Pomorskich w Słonowicach. Teatrzyk ma już ponad dwudziestoletnią historię i co roku rekrutuje nowych członków. W konkursie wystąpiło dziesięcioro uczniów z grupy starszej- są to uczniowie klas IV- VI- którzy zaprezentowali "Baśń o rycerzu bez konia”, opracowaną na podstawie utworu autorstwa Marty Guśniewskiej.

Teatr Konfrontacji Bezpośredniej „Czerwona Kurtyna” z Objazdy działa w świetlicy wiejskiej przy Centrum Kultury Gminy Ustka. Powstał w lipcu br. ze zwykłej potrzeby robienia rzeczy pięknych i twórczych. Debiut sceniczny grupa zaliczyła podczas dożynek gminnych w Machowinie 3 września br. Zaprezentowany podczas „Wiejsztuka” spektakl pt. „Kwiat Paproci” traktuje o żądzy pieniądza i poszukiwaniu szczęścia w świecie. To również tajemnicza historia z elementami z zaświatów. Zespół składa się z kilkunastu osób, które kochają teatr i taniec.

 

  • autor: CER, fot. J. Maziejuk, data: 2016-12-19

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7743110 wejść.
Strona Archiwalna