Strona Archiwalna Powiat Słupski

Powiat Słupski

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek 9 Września 2019     Imieniny: Piotra, Jacka, Sergiusza

Wybór języka

Wybór języka

Wyszukiwanie

Nawigacja

AktualnościAktualności 2016

Multimedia

  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015
  • Piknik rodzinny w Runowie 10.05.2015

Kalendarium

2019-09-01 80. rocznica Wybuchu II Wojny ŚwiatowejIX01 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
2019-09-07 Gminne Święto Plonów w SwołowieIX07Gminne Święto Plonów w Swołowie
2019-09-21 Powiatowe Święto Plonów IX21Powiatowe Święto Plonów
2019-09-28 54. Targi Ogrodniczo - PszczelarskieIX2854. Targi Ogrodniczo - Pszczelarskie
Przeglądaj wydarzenia

Przejdź do treści strony

POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW W POTEGOWIE ZAKOŃCZONE

W niedzielę, 11 września br. rolnicy z powiatu słupskiego świętowali z okazji zakończonych zbiorów na tradycyjnych dożynkach powiatowych. Dopisała pogoda,  a gościom zapewniono liczne atrakcji oraz wyśmienitą zabawę do późnych godzin wieczornych. Publiczność na scenie rozbawił Kabaret Łowcy.B. To jednak nie wszystkie atrakcje, gdyż dla najbardziej wytrwałych Słupskie Bractwo Rycerskie im. Księcia Bogusława V ze Słupska przygotowało pokaz ogni.

Powiatowe Święto Plonów, które jest piękną tradycją podziękowania Bogu za zebrane plony, odbyło się w tym roku w gminie Potęgowo. To również uhonorowanie rolniczego trudu związanego z ciężką pracą przy dostarczaniu nam codziennego chleba. Dożynki rozpoczęła msza święta w intencji rolników odprawiona przez proboszcza parafii w Skórowie Waldemara Pieleckiego. Po mszy św. goście przeszli w uroczystym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie, gdzie odbywały się wszystkie uroczystości. Tegoroczni starostowie dożynek – Janina i Jerzy Boyków z Warcimina wręczyli dożynkowy bochen chleba staroście słupskiemu Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Potęgowa Dawidowi Litwinowi, którzy obiecali dzielić go sprawiedliwie. Razem z włodarzami gmin powiatu słupskiego częstowali nim wszystkich gości. W swoich wystąpieniach w sposób szczególny dziękowali rolnikom za ich codzienny trud, za ich pracę na roli, przy nie zawsze sprzyjającej w tym roku pogodzie.

Życzenia dla rolników z powiatu słupskiego przesłał Prezydent RP, który objął Powiatowe Święto Plonów w Potęgowie Patronatem Narodowym, Premier RP Beata Szydło, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek.

W tegorocznych dożynkach licznie uczestniczyły delegacje z zaprzyjaźnionych powiatów partnerskich, m.in. starosta cieszyński Janusz Król, wicestarosta lubański Wojciech Zembik oraz grupa samorządowców z rejonu Rożyszczeńskiego w okręgu wołyńskim na Ukrainie.

Powiatowe Święto Plonów jest zawsze okazją do nagradzania wyróżniających się rolników. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” w tym roku otrzymali: Paweł Gonera - gm. Główczyce, Paweł Wekwert - gm. Potęgowo, Danuta Huras - gm. Potęgowo, Danuta Szumejda - gm. Słupsk, Ryszard Nowak - gm. Słupsk.

Starosta słupski tradycyjnie nagrodził wyróżniających się rolników z powiatu słupskiego statuetkami "Bursztynowego Kłosa 2016". W tym roku otrzymali je: Ryszard Jurcaba- gm. Słupsk, Tomasz Godzieba (spółka Agrodan) - gm. Ustka, Danuta i Roman Sech - gm. Kobylnica, Michał Mikołajczyk- gm. Potęgowo, Przemysław Olszewski- gm. Smołdzino, Tadeusz Szczepaniak   - gm. Główczyce, Teresa i Bogdan Praszczakowie   -gm.Damnica, Stanisław Śliwka - gm. Kępice oraz Eugeniusz Krycki - gm. Dębnica Kaszubska Statuetki rolnikom wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski i Jan Olech, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego.

Podczas Powiatowego Święta Plonów w Potęgowie rozstrzygnięto tradycyjny konkurs na wieniec i chleb dożynkowy. Do tegorocznego konkursu zgłoszono łącznie  22 chleby dożynkowe z wypieku domowego i 24 wieńce dożynkowe, w tym 14 wieńców tradycyjnych i 10 niekonwencjonalnych. Rywalizowały one o prestiż oraz o nagrody finansowe.

Przy ocenie chlebów komisja konkursowa, w skład której weszli: Gabryela Włodarska-Koszutowska z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Zenona Mazurczyk z Pomorskiej Izby Rolniczej w Słupsku, Dariusz Szyca z Szyca Company s.c. Piekarnia i wytwórnia chrupek oraz Zbigniew Babiarz-Zych ze Starostwa Powiatowego w Słupsku, oceniała przede wszystkim smak i sposób prezentacji wypieków. Zgłoszony do konkursu chleb musiał mieć kształt okrągły i być upieczony z mąki uzyskanej ze zbóż uprawianych w regionie pomorskim. Musiały także pozostawać w zgodzie z wielowiekową tradycją wypiekania chleba. Również do wykonania wieńców można było użyć jedynie zbóż, owoców, ziół i kwiatów pochodzących z naszego regionu. Ocenie podlegała forma plastyczna oraz ogólna prezentacja wieńca. W przypadku wieńców tradycyjnych miały one mieć formę korony zamkniętej o podstawie w kształcie koła i wysokości nieprzekraczającej 1,8 metra. Z kolei wieńce niekonwencjonalne mogły mieć dowolną formę i wymiary.

Ostatecznie I miejsce wśród chlebów (300 zł) zajęło sołectwo Łosino, na II miejscu (250 zł) uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich Osiedle Jezierzyce, a na III miejscu (Koło Gospodyń Wiejskich Głobino-Stanięcino. Przyznano także dwa wyróżnienie po 100 zł, które trafiły do sołectwa Warcino i Koła Gospodyń Wiejskich Warblewo.

Natomiast w kategorii wieńców tradycyjnych I miejsce (1200 zł) wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich Żelkowo, II miejsce (750 zł) zajęło sołectwo Bronowo, a na III miejscu (500 zł) znalazło się sołectwo Widzino. Na wyróżnienie (250 zł) zasłużyło Koło Gospodyń Wiejskich Kukowo.

Wśród wieńców niekonwencjonalnych I miejsce (1200 zł) zajęło sołectwo Włynkówko, II miejsce (750 zł) wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich Jezierzyce, a III miejsce przypadło w udziale sołectwu Żochowo. W tej kategorii wyróżnienie (250 zł) trafiło do sołectwa Objazda.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Zdzisław Kołodziejskiego, starosty słupskiego oficjalne podziękowania i okolicznościowe dyplomy, a najlepsi wspomniane wyżej nagrody finansowe.

W czasie dożynek przeprowadzono również wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2016. Do rywalizacji o te tytuły przystąpiło czternastu kandydatów. Podczas trwania konkursu uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością życia wiejskiego, oceniane były także: kreatywna prezencja kandydatów i ich umiejętności artystyczne a w konkurencjach sportowych szybkość i precyzja. Gospodynią Roku 2016 została Zuzanna Malek, a Gospodarzem Roku Jarosław Malek, małżeństwo z gm. Potęgowo. Drugie miejsce w konkursie zajęła gmina Damnica, a trzecie gm. Smołdzino.

Na scenie wystąpili soliści, zespoły taneczne i wokalne oraz gwiazda wieczoru – Kabaret Łowcy.B. Publiczność mogła podziwiać i wysłuchać: Zespołu „Mleczaki”, „Wiśta Wio” i „Potęgowianki”, wszystkie z gm. Potęgowo, Zespołu „Ale Babki” z Kobylnicy, „Pietruchy” z Biesowic, solistów Daniela Dębickiego i Martę Sikorę z Kępic, Nikolę Kędrę, Piotra Fitowskiego, a także Kapelę z gminy Damnica. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W tym dniu przygotowano moc dodatkowych atrakcji, były to m.in.: kiermasze,  stoiska promocyjne gmin, twórców ludowych, instytucji i sprzedawców, kącik zabaw dla dzieci. Najmłodszych zabawiała powiatowa SOWA i Fundacja Indygo.

Słupskie Bractwo Rycerskie im. Księcia Bogusława V ze Słupska zaprosiło obecnych na dożynkach mieszkańców powiatu słupskiego do historycznego obozowiska z namiotami, w którym zaprezentowali  m.in. kuchnię średniowieczną od podstaw z wykorzystaniem sprzętu obozowego, przygotowali podpłomyki oraz degustację i pokazali broń czarnoprochową, walkę zbrojnych, zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych, a także łucznictwo. Na zakończenie, zaraz po występie kabaretu Bractwo zaprezentowało taniec ognia  w pokazie fireshow.

Wiele z gmin na stoisku promowało swój region, a na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z regionu nie można się było oprzeć pokusie skosztowania regionalnych przysmaków, takich jak: pierogi, przeróżne ciasta, czy chleb ze smalcem. Organizatorzy, Powiat Słupski i Gmina Potęgowo  zadbali również o poczęstunek dla wszystkich przybyłych zapraszając na darmową grochówkę

Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów zgromadziło w Potęgowie wielu mieszkańców wsi, przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem oraz mieszańców Ziemi Słupskiej, a piękna słoneczna pogoda sprzyjała miłej zabawie i biesiadowaniu w plenerze.

Sponsorem głównym powiatowych dożynek był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., który w ramach swej działalności aktywnie angażuje się w dialog z otoczeniem oraz wspiera inicjatywy między innymi z kultury i sztuki. Prowadzone przez spółkę inwestycje w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, służące dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz bezpieczeństwu energetycznemu kraju, wzmacniają poczucie odpowiedzialności GAZ-SYSTEM S.A. za mieszkańców regionów oraz wykorzystywane zasoby naturalne. Spółka dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania były w pełni rozumiane i akceptowane, realizowane z poszanowaniem środowiska oraz stwarzały szansę na to, by dany region odnosił korzyści z wdrażanych projektów.

 

  • autor: AK/CER, fot. Jan Maziejuk, data: 2016-09-12

wsteczwstecz

Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Mamy już 7743715 wejść.
Strona Archiwalna